Бюджетна криза у США триває вже півтора тижня. Впродовж цих днів експерти підрахували значні збитки для економіки світу. Дехто лякає новою, значно сильнішою, фінансовою кризою. Українські ж економісти вважають, що до цього не дійде, бо надто великі ставки.
Першого жовтня, у вівторок, всі американські держслужбовці опівдні повернулися з роботи додому безробітними. Майже 800 тисяч осіб пішло у безстрокову відпустку за власний рахунок. Туристи у перші дні жовтня тинялися вулицями, маючи квитки, не мали можливості відвідати туристичні об’єкти. Всі музеї, національні галереї, парки, статуя Свободи зачинені – всі ці заклади перебувають під опікою держслужбовців. Експерти називають від 200 до 300 мільйонів доларів щоденних збитків для економіки Штатів.
В Америці
все серйозно:
немає бюджету – немає грошейЗалишилися на роботі лише податківці, листоноші та авіадиспетчери. Але й вони працюють поки що безкоштовно, зарплату їм виплатять лише після того, як відновлять фінансування держапарату, – запевняють американські медіа.
Уряд США не прийняв бюджет на наступний рік. Згідно із американськими законами, бюджет на наступний рік приймається зазвичай до кінця вересня. Через непорозуміння між президентом країни та сенатом головний фінансовий документ не було прийнято. Якби це сталося в Україні, цього майже ніхто не помітив би. Не так давно ми вже жили у січні-лютому за бюджетом минулого року. Але в Америці все серйозно: немає бюджету – немає грошей. Якщо політики не встигнуть домовитися до 17 жовтня, деякі експерти лякають наростанням нової хвилі фінансової кризи.
Авторитетна Finаncial Times повідомила, що найбільші банки вже готуються до ймовірного дефолту. Наслідки можуть перевершити часи Великої депресії у США 1929-1933 років і світову кризу 2008-2009 років.
Наразі американці, які не пов’язані з державною службою, співчувають своїм землякам. Зокрема деякі заклади харчування безкоштовно пригощають безробітних чиновників. Водночас не все так сумно, як виглядає на перший погляд.
"Люди працюють, ажіотажу немає"Хімік Олександр МАКСИМОВ, який проживає у місті Кіркланд (штат Вашингтон), через скайп-зв’язок розповів кореспонденту "МБ":
– Національні парки справді закрили. Дороги перекрили, і навіть їхній веб-сайт не працює. Я люблю ходити в гори. Тепер відчуваю певні обмеження для активного відпочинку. У нашому штаті є кілька таких парків-заповідників. Щоправда, в інші місця, на природу вийти можна.
– Державні службовці справді без роботи. Але тут налагоджена система. Їм виплачують певну суму державної допомоги з безробіття, її на прожиття, гадаю, вистачає. Не всі державні установи закриті: пошта, бібліотеки, школи, садки, поліція та інші установи працюють. Життя триває, люди працюють, ажіотажу немає. Американці зайняті своїми справами, політикою майже не цікавляться. Тим паче, економічна ситуація останнім часом тут значно покращилася: роботи дуже багато, люди купують та продають нерухомість, – зазначив колишній випускник ЧНУ.
В Україні поки що помітних зрушень від американських подій також не видно. Курс долара, який нібито має обвалитися, тримається у звичних межах. Щоправда, помітними темпами зростає курс євро. Експерти це пов’язують саме із бюджетною кризою. Ще закрилося американське посольство у Києві через відсутність фінансування, як, власне, й у всіх країнах світу. Щоправда, у консульському відділі продовжують приймати документи, надавати послуги громадянам та видавати візи.
Ліна НАГІРНЯК
11-10-2013, 16:02
0
2 178