З початку вересня курс долара щодня непомітно додавав кілька десятих копійки. Зокрема за два тижні долар подорожчав відносно гривні на кілька копійок, але експерти заговорили про максимальні позначки, яких валютний ринок не бачив більше року. Стало очевидним, що гривня нарешті почала дешевшати.
У четвер, 19 вересня, на міжбанківських торгах долар оцінили у 8,205 гривні. Аналогічна ситуація була й на готівковому ринку: в обмінниках долар також незначно подорожчав. Цими ж днями і євро підсилило свої позиції відносно гривні – минулого четверга в чернівецьких обмінниках одне євро купували за 11 гривень. Востаннє курс гривні такого рівня фіксували торік у листопаді, одразу після парламентських виборів.
Здешевлення гривні, очевидно, тривало б і надалі, якби не “Ощадбанк”. Наприкінці торгів державна фінансова установа вийшла на торги з дешевшими пропозиціями.
Відтоді вже тиждень поспіль гривня утримується у звичному коридорі 8,18/8,19 грн/дол. Гривню утримуватимуть, незважаючи на ринкову необхідність її потрохи відпускати. Про це одноголосно кажуть мало не всі економісти-експерти: "Підсумовуючи позитивні та негативні фактори, гривня до кінця року буде помірно девальвувати. По-перше, тиск на національну валюту чинитиме зменшення золотовалютних запасів. По-друге, зросте вартість запозичень для всіх країн, які розвиваються, у тому числі і для України. По-третє, торгова війна з РФ також не на користь торгового балансу гривні".
Здешевлення гривні вкрай необхідне для розвитку економіки – підтримати вітчизняних експортерів було б не зайвим. Більше того, послаблення очікували й урядовці, коли закладали у бюджет на цей рік курс долара у межах 8,3-8,4 гривні за одиницю.
– Вже зараз стає зрозуміло, що девальваційні фактори, які впливають на гривню, сильніші, ніж ті, які підтримують її. Ми вважаємо, що гривня буде плавно девальвувати – до 8,5 гривні за готівковий долар до кінця року, – заявив Микола ІВЧЕНКО, керівник інформаційно-аналітичного центру Forex Club в Україні.
Та, незважаючи на вагомі аргументи та економічну необхідність, гривні навряд чи дозволять подешевшати навіть до очікувано прогнозованих позначок.
У відповіді на інформаційний запит "МБ" у регіональному управлінні НБУ повідомили: "У 2013 і в подальших роках реалізація грошово-кредитної політики здійснюватиметься на засадах монетарного режиму, яка базується на ціновій стабільності. Зазначене передбачає дотримання визначених принципів, серед яких:
– безумовна пріоритетність цілі щодо цінової стабільності та підпорядкування їй усіх інших цілей і завдань;
– орієнтація на середньострокову перспективу;
– відсутність зобов’язань щодо утримання на певному рівні або в певних межах обмінного курсу гривні. Водночас вживатимуть заходи щодо уникнення його суттєвих коливань. Офіційний курс гривні до долара встановлюватимуть на підставі її котирувань на міжбанківському ринку, сприяючи формуванню в суспільстві об’єктивної оцінки валютних ризиків".
Ліна НАГІРНЯК
30-09-2013, 11:48
0
2 285