Сезонні заробітки набрали обертів. На тимчасові роботи запрошують людей за кордон та в регіони України. Працювати пропонують у сільському господарстві та в обслуговуванні туристів. Серед країн найпопулярніші Фінляндія й Польща, а серед регіонів – Херсон та Крим.
Сезон збирання ягід розпочався. Найбільший попит на робітників у Польщі та Фінляндії. За місяць збирання полуниці та малини там можна заробити від шести до десяти тисяч гривень.
"Збирати полуниці треба на колінах"Для мешканки Путильського району Валентини Никоряк їхати на збирання ягід до Польщі – уже традиція. До цієї країни за сезонним заробітком жінка виїжджає щоліта протягом трьох років. За цей час у неї вже з’явився постійний роботодавець.
– Щороку їжджу до одного й того ж фермера, – розповідає пані Валентина. – Він має велику плантацію полуниці, а також сад. Сезон збирання ягід розпочинається в червні. Робота важка, постійно на колінах, сонце пече. Через це коліна час від часу кровоточать, а спина болить.
Жінка розповіла, що набагато вигідніше збирати малину. За неї більше платять і її легше зривати.
– Полуницю треба зривати одразу в ящик, обов’язково із хвостиками, обережно складати й кожен шар перекладати папером. За цими ящиками кожні дві-три години приїжджає машина й забирає в магазин. Забруднені ягоди складаємо в окремий ящик, – каже заробітчанка. – Коли відходить полуниця, збираємо черешню, малину, а потім – ранні яблука й груші. Малину збирати найлегше. Крім того, за неї більше платять. Сезон її збирання – наприкінці червня.
За місяць на збиранні полуниць у Польщі Валентина Никоряк може заробити вісім тисяч гривень. "Але це в тому разі, якщо працювати вперто й наполегливо, – зауважила жінка. – Бо зарплату виплачують за кожен кілограм зібраних ягід".
Роботодавці надають перевагу сільським мешканцям– Найкращий варіант для сезонних заробітків за кордоном – Польща та Фінляндія, – розповів персональний консультант одного з кадрових агентств Анатолій МАНЗЮК. – До Польщі жителям західних областей країни дешевше доїхати, а у Фінляндії більше платять за роботу. Там пропонують заробіток за місяць десять тисяч гривень. Роботодавці цих країн пропонують переважно сільськогосподарські роботи, як-от: збирання ягід, яблук чи ранніх овочів. Тому перевагу надають мешканцям сіл. Вважають, що вони витриваліші у роботі на городі й у саду.
Окрім збирачів ягід, у Польщі на цей період року потребують робітників із пакування салатів та фасувальників товарів у супермаркетах.
– Пакувальникам салатів та фасувальникам товарів у Польщі платять погодинно, – розповіла директор кадрової компанії Оксана БАГНЮК. – Пакувальники салатів отримують сім злотих за годину (один злотий дорівнює 2,40 грн, – авт.). А фасувальники – 6,50 злотого. За збирання полуниці платять на один злотий більше – 7,50.
Збирати полуницю запрошують і на південь України. Найбільше ягідних плантацій зосереджено на Херсонщині, Одещині й у Криму. Наприкінці травня розпочинається сезон збирання полуниці, потім – персиків, а на початку осені збиратимуть виноград.
– Охочі поїхати на заробітки на південь повинні мати досвід роботи в колективах, – розповіла Оксана Багнюк. – Заробити на півдні можна в середньому три тисячі гривень на місяць.
– Сезонні роботи тривають зазвичай до жовтня, – розповіла заступник начальника відділу організації сприяння працевлаштуванню та надання послуг роботодавцям обласного центру зайнятості Галина КОСЯЧЕНКО. – Найчастіше з’являються вакансії в сферах сільського господарства та будівництва. Усі охочі можуть ознайомитися із всеукраїнською базою вакансій на сайті служби зайнятості.
Марина КОРПАН
7-06-2013, 14:32
0
16 329