RSS logo rss  |  Вхід: Вхід в Молодий Буковинець
Головна | Війна з Росією | Допомога захисникам | ПРО ЧЕРНІВЦІ | Афіша | Історія успіху | Історія успіху Редакційна політика | Про нас | Підпишись Приєднуйся до читачів Приєднуйся до читачів Приєднуйся до читачів
  Новини: Чернівців | України | Світу | » Політика | » Економіка | » Культура | » Спорт | » Здоров'я | » Кримінал | » Життя | » Фото | » Відео |

Хочете газу та світла? Готуйтеся обберуть до нитки

Підключитися до електроенергії та природного газу тепер інакше: цього року змінилися правила, умови, ціни. Відтепер підприємства-монополісти цілком законно можуть витягти зі споживача "усі соки". Причому незалежно з якого об’єкта, що приєднують: магазин, швейний цех чи сільську хатинку…

У березні набула чинності методика розрахунку плати за приєднання до електромереж та природного газу, яка затверджена постановою НКРЕ.
Згідно із документом, сплата всіх необхідних робіт із підключення споживача здійснюватиметься за рахунок самого абонента.

– Все законно, – пояснюють "МБ" у регіональному управління Національної комісії з регулювання електроенергетики. – Згідно з підписаними торік президентом законами про впорядкування ринку електроенергетики та споживання природного газу, у перші місяці 2013 року ухвалили кілька підзаконних актів та розробляли нормативну базу, щоб можна було запустити ці закони у дію.

Закони ще не до кінця запрацювали, але люди вже шоковані. Тепер, щоб підключити електрику та газ до помешкання, потрібно викласти з кишені не одну тисячу… доларів.

Хтось все-таки виграє

Тим часом в уряді пишаються: нове поняття "стандартного приєднання" максимально спростить процедуру приєднання до діючих мереж, посилиться контроль замовників за обсягом і вартістю робіт, обмежиться недобросовісний диктат щодо споживача з боку енергетичних компаній, сказав днями прем’єр Микола Азаров.

Частково це може бути правдою. Згідно з новими правилами, стало легше споживачам, об’єкти яких потрапляють у категорію "стандартного приєднання". Тут встановлено фіксовану ставку: споживач заплатив гроші і чекає миті, коли увімкне світло чи запалить конфорку у своїй новій оселі. Всі роботи і турботи бере на себе компанія-монополіст.

Втім пощастить не всім. Бо визначену ставку має заплати і той, у кого електроопора стоїть просто біля воріт, й інший, до будинку якого потрібно вести кабель не одну сотню метрів і встановлювати додаткові стовпи. Для них обох вартість кіловата коштуватиме 1350 гривень, незалежно від потужності – три чи 16 кіловат замовляє споживач.

Але це ще "квіточки". Якщо до нового об’єкта потрібно підключити потужнішу електроустановку (потрібно понад 16 кіловат електроенергії), тоді діють умови нестандартного підключення. За таких обставин компанії-монополісти цілком законно й обгрунтовано можуть витягти зі споживача всі "соки". Майбутній абонент повинен заплатити за все на повну: за документи, обладнання, вартість робіт тощо. Тож вартість лише одного (!) кіловата може зрости не на одну тисячу гривень.

– Під час складання технічних умов постачальник має право нав’язати свої умови, які нібито сприятимуть розвитку компанії. Наприклад, за кошти споживача можуть встановити трансформатор, кілька стовпів, провести кабель, потрібно сплатити за виконання робіт, обладнання, – наголосив Анатолій МАЛЯР, начальник Чернівецького територіального представництва Національної комісії регулювання електроенергетики.

З підприємств стягнуть максимально


За словами підприємців, які займаються будівництвом, у потужність до 16 кіловат не вкладеться навіть маленький продуктовий магазинчик. Тут потрібно поставити бодай два холодильники, які потягнуть щонайменше 20 кіловат. Якщо відкрити швейний цех чи пекарню, потрібно і 30, і 40 кіловат. Якщо припустити, що кіловат оцінять у 1500 гривень (це мінімум і за умови підключення однофазного лічильника), то лише за підключення електроенергії треба викласти 1500х30=45 тисяч гривень. Це понад 5,5 тисячі доларів. За трифазний – потрібно сплатити 2300 гривень за один кіловат – страшно рахувати. І це лише за підключення електроенергії. А ще є газ та інші мережі.

– Ми не вкладаємося у стандартне під’єднання. До нашого об’єкта (приміщення, в якому розташовуватимуться офіси) потрібно підключити, ймовірно, до 40 кіловат. Хоча сумарну потужність ми остаточно ще не підраховували, тому і не знаємо, у скільки виллється нам один кіловат електроенергії, – розповідає "МБ" Сергій Вікторович, чернівецький підприємець, який займається будівництвом. – Також підключаємо до електроенергії житловий будинок. Тут – електрики вже порахували – кіловат коштуватиме 1600 гривень. Але нібито в цю ціну входять усі роботи, необхідні для підведення електроенергії. Побачимо, чи це так.

Підприємці не дуже вірять заявам уряду. Бо звикли, що на папері умови та калькуляція одні, а на практиці потрібно додати ще не одну сотню на додаткові поточні витрати. Вже нині люди скаржаться, що гроші беруть і за ті роботи та витрати, які ніби то вже увійшли в оплату.

Найгірше – чекати

– Якщо з електроенергією ситуація ще більш-менш зрозуміла, то вирішити справу з природним газом нині – це просто жах, – обурюється Сергій Вікторович. – Мало того, що розцінки захмарні – приєднання коштує від 7 до 11 тисяч, – технічних умов не видають. Я вже півтора місяця ходжу, чекаю на цей документ. Але досі нічого конкретного мені не можуть відповісти. Розумію, що й самі газівники не можуть нічого вдіяти, бо це питання заморожене в усій Україні. Знаю, що у жодній області ще не видають технічних умов на підключення природного газу до нового об’єкта. У нашому об’єкті все чітко: потрібно підключити шість котлів. Справа загальмувалася через законодавчі колізії. Добре, що для нас цей об’єкт вже не є терміновим, зима минула, тож газу для опалення не потрібно.

Прояснити ситуацію з підключенням природного газу до нових об’єктів "МБ" не вдалося. За жодним номером телефону ніхто не відповів. Втім на сайті газової компанії є пояснення щодо нових умов приєднання до газової мережі та розцінки.
Ліна НАГІРНЯК

Закон каже

*Нові правила визначають два варіанти підключення до мереж природних монополій: стандартне та нестандартне.
*Стандартне приєднання до електроенергії – підключення електроустановки до передавальної станції на відстань, яка не перевищує 300 метрів за потужності до 16 кіловат.
*Нестандартне приєднання – якщо потрібно потужності понад 16 кіловат і роботи виходять за межі 300 метрів по прямій. У такому разі вартість кіловата вираховують від проектно-коштористної документації, обсягу робіт для кожного об’єкта окремо.
*З січня 2015 року вводять градацію вартості приєднання до електромережі залежно від потужності: від 16 кіловат до 50, від 50 до 160 тощо.
*Зміни стосуються здебільшого нових споживачів або тих, хто хоче збільшити потужність, замінити однофазний лічильник на трифазний.
*Стандартним приєднання до газової мережі вважають, якщо потужність об’єкта газоспоживання – до 16 метрів кубічних на годину та відстань від точки забезпечення потужності до точки приєднання – не більше 10 метрів у міській місцевості і 25 – у сільській.
Нестандартне приєднання, якщо потужність та відстань виходять за вказані межі.

Скільки коштує стандартне підключення

До електроенергії

*У документах зазначені такі тарифи: однофазне – 950, трифазне – 1650 гривень за один кіловат. Але ці цифри вказані без податків. Щоб порахувати, скільки всього заплатить споживач, потрібно їх помножити на 1,2 і на 1,19. Отож виходить, що кіловат для споживача насправді коштуватиме 1350 гривень – за однофазне підключення, 2300 – за трифазне.
Наприклад. Людина замовляє 10 кіловат і підключає однофазний лічильник: 10х1350=13 тисяч 500 гривень;
Із підключенням трифазного лічильника: 10х2300=23 тисячі гривень.

До природного газу

Для Чернівецької області НКРЕ встановила ставки сплати за таке приєднання у березні. Вони залежать від типу лічильника, місцевості та газопроводу: від 7260 до 10 тисяч 730 гривень.
Плюс витрати на те, щоб підготувати свій об’єкт: розробити проект внутрішніх систем газопостачання, погодити його із газорозподільним підприємством, виконати будівництво (монтаж) внутрішніх газових мереж і провести введення в експлуатацію.
Наприклад. Якщо від газової магістралі до будинку, який підключають у місті, 10 метрів (у селі – 25) і потужність газопостачання становить до 16 кубів, то замовник сплачує від 7 до 11 тисяч гривень. Це тільки за підключення. Роботи з підготовки об’єкта також потягнуть чимало, можливо, ще кілька тисяч доларів.
8-05-2013, 17:09
Коментарів 0 Переглядів 24 388

• Новини партнерів
купити айфон 15 у Львові, ціни в Україні



"На Трампа сподіваймося, але люби, Боже, правду"
"Це важка, але необхідна правда, яку важко буде прийняти багатьом", - зазначає Сергій Рудик
«По ліки їду дев’ять кілометрів». Блог Людмили Осадчук
Як живуть мешканці села Чорнівка, яке приєднали до Чернівецької територіальної громади
ВІДЕО Переглянути все відео

Паровоз не курсував уже понад 60 років

Чернівецька філія Державного підприємства "Івано-Франківський науково-виробничий центр стандартизації, метрології та сертифікації" — це надійний партнер із забезпечення точності вимірювань, сертифікації продукції та відповідності стандартам. Філія запрошує до співпраці місцевих виробників, організації та фірми, які займаються виробництвом, експортом та імпортом, реалізацією продукції.

"Профі-Центр" — це не стереотипне середовище для вивчення іноземної. Насамперед це осередок, який має не тільки ефективну навчальну базу, яку може запропонувати студентам, а й відповідні підтвердження цьому.

Кожен маленький гість отримає солодкий подарунок за віршик чи талант. Варто лиш продекламувати віршик чи розповісти, яким чемним був цього року.