Буковина з року в рік і поки що безнадійно пасе задніх і за кількістю іноземних інвестицій, і за інвестиційною привабливістю (згідно із рейтингом інвестиційної привабливості регіонів Чернівецька область займає 27-ме місце (з 27-ми).
Водночас інші західні регіони посідають кращі місця у рейтингу. Хто й чому робить Буковину непривабливою для грошей?
Поки що в "краї, де варто жити", бізнес почувається дедалі гірше, а люди – найкраща його складова – виїжджають за кордон.
Влада не дбає про розвитокЗа словами вченого, доктора економічних наук Ігоря Школи, який багато років досліджує регіональний економічний розвиток, буковинські економісти одними з перших порушили питання про створення вільних економічних зон та транспортних коридорів. Більше того, було й чимало охочих підтримати ці проекти та вкласти в них кошти. Наразі в Україні працює майже три десятки вільних економічних зон, а в області – жодної.
– У нас є можливість розвивати туристичну галузь, зокрема зелений туризм – найперспективнішу нішу регіону. Усі розуміють, що потрібно вкладати кошти в її розвиток і навіть є відповідна програма, але вона так і залишилася на папері, – констатує фахівець. – Також в Україні створено дев’ять єврорегіонів – прикордонні смуги об’єднані з іншими країнами-сусідами. На Буковині також є такий єврорегіон – з Молдовою та Румунією. Але й ця програма також припадає пилом. Насправді Буковина – інвестиційно привабливий регіон, але немає регіональної політики, яка цей потенціал реалізовувала б.
На пропозиції науковців та зауваження не реагує ні місцева влада, ні центральна.
– Мені як консультантові експертної комісії Верховної Ради багато років надсилали проекти законів, щоб я надав свої пропозиції, – каже Ігор Школа. – Але жодну із пропозицій не врахували. Тобто ухвалювали закони без наукових поправок. Вважаю, держава без мізків не може бути державою. У нас економічні інтереси перебувають у політичній площині, де влада дбає не про розвиток країни, а про власне збагачення.
Трударі в нас – найкращіІнвестиційний рейтинг столичні дослідні інститути складали на базі багатьох показників: опитали бізнес та експертів, врахували соціально-економічний стан, територіальне розташування, природні та інші ресурси. Як виявилося, за кількома з них Буковина – одна з найкращих у країні.
– Найгірше Буковина показала себе в інноваційному потенціалі, бізнес-сегменті та розвитку споживчого ринку, – пояснює "МБ" розробник рейтингу інвестиційної привабливості регіонів Оксана Кузяків. – Але ми це пов’язуємо здебільшого з малою кількістю населення, невеликою територією та географічним розташуванням. Ці показники суттєво вплинули на місце в рейтингу й потягли область на останнє місце.
Також через негативну оцінку ділового клімату, ефективності державних органів, місцевих податків та зборів, відкритості влади, рівень ділового оптимізму область виявилася найгіршою в Україні.
Водночас непоганий потенціал Буковина має за розвитком інфраструктури. Бізнес досить високо оцінив… дороги (мали на увазі якість, довжину, транзитне розташування). Як не дивно, у цій категорії наша область посіла шосте (!) місце, відразу після лідера – Львова.
Трудові ресурси області посіли сьоме місце в країні. Це означає, що буковинці хочуть і можуть працювати, мають для цього достатньо здоров’я й хороші знання.
Ліна НАГІРНЯК
26-04-2013, 16:02
0
2 214