Для гірських лісових районів - проблема утилізації тирси вже давно одна з головних.
- Нині в районі є 142 переробні цехи, а тирси приблизно назбиралося понад 25 тисяч тонн, - розповідає голова Путильської райдержадміністрації Володимир Луканюк. – Таке засмічення території негативно впливає на екологію. Тому ми почали активно шукати інвесторів, які могли б утилізувати відходи деревини на промисловій основі. Два роки тривали перемовини з однією італійською фірмою, але іноземці відмовились від цієї ідеї.
А нещодавно ситуація змінилася. Підприємець із Чернівців Георгій Молдован закупив необхідне обладнання, здебільшого вітчизняного виробництва, хоча прес – бельгійський, і змонтував його в одному з виробничих приміщень райсільгоспхімії. Вартує це недешево, наприклад, лише сушарка коштує 145 тисяч гривень.
- Якщо все буде гаразд, то днями цех запрацює, - каже підприємець. – Вдячний за підтримку керівництву району та керівництву райелектромережі, що допомогли з налагоджувальними роботами. На підприємстві працюватиме 21 робітник. Заробітна плата кожного з них становитиме не менше 50 гривень за зміну, режим роботи – в три зміни. Тирсу підвозитимуть підприємці, ми компенсуватимемо їм лише витрати за пальне.
За словами Георгія Омеляновича, склеювання тирси відбуватиметься завдяки смолі, яка виділятиметься з деревини під тиском 120 атмосфер. Тобто жодної хімії не треба застосовувати. Розмір брикета – 5х5х30 см, вага 800 грамів. У середині виробу для кращої циркуляції повітря буде 20-міліметровий отвір.
Використовуються брикети не лише для опалення приватних будинків, а й для виробничих приміщень, де встановлено котли середньої та великої потужності. Наприклад, однієї тонни брикетів у нашій місцевості вистачає для опалення середнього сільського будинку на весь зимовий період. Для зручності брикети упаковуються у водонепроникні поліетиленові пакети, що дозволяє зберігати їх за будь-яких умов.
Тонна такого біопалива коштуватиме приблизно 1000 гривень, тоді як тонна вугілля нині вартує 1100 гривень. Потужність цеху – 170 кубометрів тирси в місяць.
Довідка
При горінні брикетів не виділяється чадний газ, а викид сірки становить усього 0,3%. Це паливо не викликає алергічних реакцій у дітей та астматиків.У режимі тління брикети виділяють тепло три-чотири години. При горінні вони дають високе стійке полум’я впродовж майже двох годин. Після спалювання залишки попелу не перевищують одного відсотка, тоді як при спалюванні вугілля цей показник становить 30-40 %, дров – 9-17%. Для опалення брикетами не потрібно дорогого обладнання під газ чи мазут. При горінні брикет не викидає ні вугликів, ні іскор. Цей вид палива також підходить для каміна чи мангала.
Василь Гринюк
3-07-2008, 10:58
0
9 260