За останні два тижні ціни на пальне в області нормалізувалися, повідомили в державній інспекції з контролю за цінами. Занепокоєння нині викликає лише ситуація з дизпальним, яке коштує дорожче, ніж бензин. Судячи з прогнозів, солярка дорожчатиме і надалі.
– Позитивний фактор – на гуртовому ринку не має дефіциту пального. Як це було раніше, щойно ціни починають зростати, починаються проблеми з купівлею на гуртовому ринку, – зауважує Володимир ВІЛІГОРСЬКИЙ, начальник організаційно-аналітичного та господарського відділу держінспекції з контролю за цінами в області.
Але далекоглядних прогнозів у держінспекції не роблять, адже ринок нафтопродуктів дуже непередбачуваний. Ще не так давно заперечували ціну шість гривень за літр, а нині вона ось-ось перетне сім гривень.
– Нині ціни на гуртовому ринку не зростають, а що буде через тиждень, передбачити неможливо, – каже Володимир Вілігорський. – Тим паче вартість нафтопродуктів прив’язана до світових. Але ціна дизельного пального найімовірніше зростатиме. Хоча й об’єктивних причин для цього не має, бо виробництво солярки вимагає набагато менших затрат, ніж бензину.
– Гуртові ціни на дизельне пальне, на жаль, вищі і така тенденція спостерігається в усьому світі, – коментує Ілля Хочь, голова Чернівецької асоціації працівників нафтопродуктозабезпечення. – Свого часу багато водіїв переходили на дизельне пальне і попит зріс настільки, що для виробництва стали потрібні додаткові потужності. А попит диктує ціну. Нині спостерігається стабільність щодо вартості пального, але ціни рухатимуться надалі вгору.
Крім того, що пальне дорожчає в усьому світі, на буковинські ціни впливає й сусідство з Румунією, громадяни якої після вступу в Євросоюз, їдуть до області закуповувати не тільки продукти, але й пальне. Водночас вітчизняне виробництво зменшується. Наприклад, за даними Мінпаливенерго, за п’ять місяців 2007 року, виробництво дизпального зменшилося на 31,2%, тобто на 566,7 тисяч тонн. А імпорт, навпаки, зріс.
Причому, за спостереженнями Іллі Хоча, хоч бензин та дизельне пальне і дорожчають, на купівельній спроможності це не позначається. За його словами, транспорту менше в області не стало, як не стали кращими й дороги, і реалізація пального не зменшилася.
23 червня, за даними держінспекції з контролю за цінами, в області зафіксовано такі середні ціни: ДП – 6.83 грн/л, А-80 – 5.76, А-92 – 6.18, А-95 – 6.36.
Марина Карасьова
24-06-2008, 11:08
0
3 983