RSS logo rss  |  Вхід: Вхід в Молодий Буковинець
Головна | Війна з Росією | Допомога захисникам | ПРО ЧЕРНІВЦІ | Афіша | Історія успіху | Історія успіху Редакційна політика | Про нас | Підпишись Приєднуйся до читачів Приєднуйся до читачів Приєднуйся до читачів
  Новини: Чернівців | України | Світу | » Політика | » Економіка | » Культура | » Спорт | » Здоров'я | » Кримінал | » Життя | » Фото | » Відео |

Щоденно з берегів гірських річок вивозять десятки тонн гравію та піску. Розкрадачі "працюють" попри всі заборони та перевірки. Щоби їх впіймати, екологічним інспекторам доводиться застосовувати ледь не навики слідопитів. Кореспондент "МБ" побував у рейді з державною екологічною інспекцією.
"Нива" трясеться геть розбитою дорогою, що в’ється берегом річки. У деяких місцях автомобіль настільки нахиляється, що здається от-от перекинемося. – Іншою машиною тут не проїдеш каже Ганна БІЛОУС, начальник відділу екологічного контролю за охороною та використанням земельних ресурсів та надр.
У Магалі на виїзді дороги з берега Пруту бачимо свіжі сліди багнюки, які залишила вантажівка. Екологи одразу визначили, що то вивозять гравій. Однак щоби дістатися до місця самовільного видобутку, треба вуитратити чимало часу.
– Доки ми доїдемо туди, вони (розкрадачі) вже будуть знати про нас, – каже Ганна Білоус. – Мобільні телефони, звичайно, благо цивілізації, але нам вони добряче ускладнили роботу. Як тільки заїжджаємо в село, місцеві мешканці одразу ж попереджають своїх односельців, які видобувають гравій чи пісок. Ті тікають, покинувши на місці екскаватори. А що ми зробимо? Техніка є, а власника немає.
Інколи розкрадачі роблять ще простіше. Переїжджають вбрід на інший берег річки. Важка техніка проходить, а машини екологів – ні. Переїде туди і чекає, доки перевіряючі не заберуться.
Проїхавши берегом і ледь не загрузнувши у багнюці, їдемо розбитою вантажівками дорогою. Попереду бачимо "ЗІЛ", завантажений гравієм. Поруч метушаться двоє чоловіків. Відрекомендувавшись, питаємо що сталося. Виявляється, "полетіла" ресора. Обидва чоловіки навперебій "відхрещуються" від машини. Мовляв, водій побіг у село за трактором, щоби взяти вантажівку на буксир. А вони, так, просто допомагали. На запитання, чи працює на річці екскаватор, чоловіки жваво запевнюють, що нікого немає. Аж надто жваво запевнюють. Вирушаємо розбитою дорогою далі. Чоловіки щиро збрехали. Екскаватор стоїть на місці. Кабіна замкнена, однак до двигуна доторкнутися неможливо. Гарячий, його щойно заглушили. Екскаваторник очевидно отримав по мобільному телефону повідомлення від своїх товаришів і тепер спостерігає за нами з якихось кущів.
За словами Ганни Білоус, до появи мобільних телефонів розкрадачі ставили на берегах вишки, в яких садили хлопчаків. Ті знаками повідомляли про наближення інспекторів. Цей екскаватор вже не вперше застають за роботою з незаконного вивозу гравію. Родина вже досить довго подібним бізнесом займається. Навіть екскаватор новіший купили.
Бригади, які працюють на незаконному вивозі гравію, складаються переважно із місцевих мешканців. Вантажівка гравію коштує приблизно 500-600 гривень, тому сотня гривень штрафу мало кого лякає. Вантажать та возять і для себе, і на замовлення. Екологи нарікають, якби законодавство хоч дозволяло вилучати техніку, якою ведуть незаконний видобуток. Бо виходить, що людину зловили, оштрафували, а порушник після того, як інспектор поїхав, за той день здійснив ще пару ходок з гравієм. Причому місцеві мешканці навіть не усвідомлюють, що шкодять самі собі. Неконтрольовано вивозячи гравійно-піщану суміш, вони можуть змінити русло річки, а потім самі ж будуть нарікати, що під час повені підтопило їхні господарства чи підмило берег.
Незаконний вивіз поставлено майже на промисловий потік. У Цурені утворився цілий кар’єр. То тут, то там стоять саморобні сіялки із старих металевих ліжок, через які просівають пісок. Спроба закрити заїзд туди металевим шлагбаумом майже нічого не дала. Спочатку шлагбаум просто ламали, а потім проторили дорогу крутим спуском поруч із ним. Бували випадки, коли заїзди до берегів перекривали і бетонними блоками. Екологи дивувалися – блоки стоять, а свіжі сліди є. Виявилося, що розкрадачі піднімали блок трактором, заїздили, вантажилися, а потім ставили блок на місце.
За словами Ганни Білоус, виборка гравію та піску в руслах річок законодавством заборонена. Гравій вибирають тільки під час руслорегулючих робіт. Однак в області є декілька так званих сухих кар’єрів у заплавах річок, де виборка дозволена. Тобто є можливість отримати гравій законно. Однак це не спиняє розкрадачів. А органи місцевого самоврядування практично не реагують на таку незаконну діяльність. Пожуряться, мовляв "Лихо яке. Гравій вибирають" і все. І щораз до берегів річок тягнуться вантажівки та екскаватори, після яких зникають цілі пляжі.
Довідка:
З початку року Державна екологічна інспекція в Чернівецькій області здійснила 185 рейдових перевірок для упередження випадків самовільної вибірки гравійно-піщаної суміші. До адміністративної відповідальності притягнули 392 особи на 34, 6 тисяч гривень. Винесено три рішення, якими зупинено вибірку в заплавах річки Прут поблизу села Зелений Гай Новоселицького району та річки Сірет в межах сіл Кам’янка і Сучевени Глибоцького району. За самовільну вибірку гравію з Прута в Чернівцях в урочищі "Садки" та з Черемошу поблизу Вашківців підраховано збитки на 1870 гривень та 9628 гривень. Матеріали передали до міжрайонної природоохоронної прокуратури.
За даними держекоінспекції, перевірки в межах адміністративних територій сіл Стрілецький Кут, Бурдей, Ревно Кіцманського, Горбові, Цурень Герцавського, Магала, Зелений Гай Новоселицького, Тереблече, Черепківка Глибоцького районів засвідчили, що організовані стихійні бригади з місцевих жителів, які самовільно навантажують пісок і гравій з русел річок. Водночас органи місцевого самоврядування практично не вживають заходів щодо припинення незаконної діяльності.
Віктор Дудар
24-06-2008, 10:46
Коментарів 0 Переглядів 3 460

Теги -
• Новини партнерів
купити айфон 15 у Львові, ціни в Україні

ФОТОРЕПОРТАЖ Переглянути всі фоторепортажі

Олена Рєпіна – випускниця Міжнародної програми "Капеланська академія"


«По ліки їду дев’ять кілометрів». Блог Людмили Осадчук
Як живуть мешканці села Чорнівка, яке приєднали до Чернівецької територіальної громади
Долар не буде вищим за 47 гривень. Блог Богдана Сторощука
Які будуть ціни, курс долара та інфляція у 2025 році
ВІДЕО Переглянути все відео

Паровоз не курсував уже понад 60 років

Чернівецька філія Державного підприємства "Івано-Франківський науково-виробничий центр стандартизації, метрології та сертифікації" — це надійний партнер із забезпечення точності вимірювань, сертифікації продукції та відповідності стандартам. Філія запрошує до співпраці місцевих виробників, організації та фірми, які займаються виробництвом, експортом та імпортом, реалізацією продукції.

"Профі-Центр" — це не стереотипне середовище для вивчення іноземної. Насамперед це осередок, який має не тільки ефективну навчальну базу, яку може запропонувати студентам, а й відповідні підтвердження цьому.

Кожен маленький гість отримає солодкий подарунок за віршик чи талант. Варто лиш продекламувати віршик чи розповісти, яким чемним був цього року.