У Нових Бросківцях на Сторожинеччині відкрили сучасний молокоприймальний пункт. Посприяла цьому міжнародна благодійна організація "Хайфер проджект інтернешнел", яка реалізує на Сторожинеччині проект "Допомога сільським родинам Буковини в розвитку особистих селянських господарств" (у партнерстві із сільськогосподарським кооперативом "Новобросківецький" та за сприяння районної сільськогосподарської дорадчої служби і обласного екологічного об’єднання "Буквиця"). Прибули на захід і віце-президент благодійної фундації "ХПІ" Рафал Ласке з дружиною.
– Для нашого села відкриття молокопункту – вкрай важлива справа, – каже заготівельниця молока з десятилітнім стажем Ганна Балкова. – Раніше ми возили молоко у Надвірну Івано-Франківської області та в Новоселицю. Ми отримували копійки, бо продукція без охолодження псувалася. Утримувати худобу складно. Наприклад, за два літри проданого молока можна купити кілограм комбікормів. Нинішня ціна за літр молока – 1,2 гривні теж невисока, але ж не всі можуть їздити на базар. Крім того, є надія, що тепер ціни зростатимуть.
Нині у Нових Бросківцях є 600 корів, але продукцію здають лише 120 власників худоби. З відкриттям молокопункту кількість тих, хто здаватиме молоко зросте, бо раніше продукцію від селян приймали під відкритим небом, впевнений сільський голова Іван Малованюк.
– Молоко забираємо від кожного двору трьома підводами, – каже він. – Здійснюються відповідні аналізи і безпосередньо вдома у власника корів, так і в молочарні. Іноді доводиться долати й понад 20 кілометрів, адже село передгірське, розкидане.
Новобросківчани долучилися до проекту торік, коли 20 місцевим родинам було подаровано 20 племінних телиць, закуплених фундацією. Нині вони вже отелилися і дають по 12-15 літрів молока. Корови високопродуктивної породи, надій від яких може становити до 30 кілограмів молока. Згідно з умовами, новонароджене теля жіночої статі передається в дар іншій родині. Бичка ж можна здати на м’ясо. Щодо нового молокоприймального пункту, то тут встановлено шведське холодильне обладнання вартістю вісім тисяч доларів США.
– Нині в районі діють три сільськогосподарські обслуговуючі кооперативи, є три холодильні установки для молока, а районна влада щороку виділяє на розвиток дорадчої служби 30 тисяч гривень, – розповідає начальник управління агропромислового розвитку райдержадміністрації Михайло Галицький. – За фінансової допомоги цієї благодійної фундації сподіваємося на серйозне підвищення прибутковості особистих селянських господарств у Нових і Старих Бросківцях, Банилові-Підгірному та Красноїльську. Адже проектом передбачено надання 35 нетелей української червоно-рябої породи, десять кобил і одного племінного жеребця, 100 овець-ярок і сім племінних баранів, сім тонн елітного насіння картоплі. Більшість з цього селяни вже отримали. Крім того, буде закуплено обладнання для організації збору та визначення якості молока, мотоблок з навісним обладнанням для обробки грунту, комбікорми та ветпрепарати. Загалом планується допомогти понад 130 селянським родинам.
Того ж дня Рафал Ласке побував і в селі Банилів-Підгірний, де вручив власникам племінних кобил від фундації шість комплектів сідел для верхової їзди, адже в цьому селі розвивається зелений туризм, та трирічного жеребця гуцульської породи, придбаного на Закарпатті. Незабаром куплять і бричку для катання туристів.
19-06-2008, 11:23
0
2 600