За садами стежить розумна техніка

у номері / економіка, бізнес
3 064
0
За садами стежить розумна техніка

Раптове потепління перетворило сніг на воду, а відкритий грунт під молодими деревцями став густим болотом. Але це не зупинило нас під час екскурсії у сад до фермера Віктора Дячука з Недобоївців Хотинського району. Тут господар розмістив імпортні ящички. Вони завдяки зв’язку з космічними супутниками даватимуть вказівки садівникам про те, коли обприскувати дерева від шкідників, про наявність макро- та мікроелемен­тів у них. В одному з рядів побачили височенький металевий стержень, з боків якого розташувалися кілька металевих ящиків різного розміру з невеличким пластмасовим флюгером. Віддалік до дерева був прикріплений ще один подібний апарат.

Відпочиваєш на морі, а тобі надходить повідомлення про стан саду

– Раніше ми навмання вирішували, скільки разів і коли кропити сади, а тепер завдяки цій апаратурі точно знатимемо терміни здійснення такого обробітку, – говорить Віктор Дячук. – Уявляєте, відпочиваєш на березі моря, а тобі надходить повідомлення про те, що через два дні потрібно обробити дерева препаратом від парші чи борошнистої молі, а ти вже телефонуєш додому. Ця технічна "зброя" допоможе не тільки зменшити хімічне навантаження на сади, а й покаже, що бракує деревам. Такі наукові "очі" вкрай потрібні, бо у нас різні кліматичні умови: якщо у мене сад вже зацвів, то у сусіда за якийсь кілометр-два ще й не починав.

– Це спеціальна станція швейцарського виробництва вартістю майже 30 тисяч євро, яка слідкує за погодними показниками і моделює розвиток патогенів та шкідників, – розповідає Олексій Фарафонов, технічний експерт Західного бізнес-регіону ТОВ "Сингента". – На основі цього ми знатимемо ризики виникнення хвороб і шкідників. Ці "ящики" можна під’єднати до дерева, листка, пагона чи плоду – і знатимемо про ріст, розвиток, кількість мікро- та макроелементів, про всі збудники хвороб. Що важливо, знатимемо про нашестя, наприклад, плодожерки чи парші заздалегідь, за день-два. Даними цієї станції зможуть скористатися щонайменше 300 садівників Хотинщини. Аналогічна апаратура є й у Боянах, але вона дає прогнози лише щодо парші.

Створять садову академію

Така станція, як у Недобоївцях, наразі перша на Буковині. Тут буде садова академія, в якій наші спеціалісти проводитимуть для місцевих садівників семінари, до кінця року функціонуватиме дослідний садок розміром два-три гектари. Також діятиме і спеціальна лабораторія, спеціалісти якої зможуть досліджувати будь-які біологічні проблеми плодових дерев, робитимуть аналіз грунтів. Перша така садова академія вже функціонує у господарстві "Зелений гай", що у Вознесенську на Миколаївщині.

– Ця безкоштовна послуга швейцарської фірми "Сингента" стосується тих садівників, які купують препарати, які вона виготовляє, – каже В’ячеслав Тодосійчук, дистриб’ютор компанії. – Дані встановленої станції, яка працює на сонячних батареях, оброблятиме менеджер Василь Майданський і смс-повідомленнями повідомлятиме нашим клієнтам. Радіус дії апаратури – 10 кілометрів.

– Справа ця вкрай потрібна і вигідна, адже йдеться про наукове і грамотне застосування хімічних препаратів у садівництві, зрештою й про якість плодів, – вважає Михайло Бабій, керівник садівничої корпорації "Дністер". – Тому треба все зробити для того, щоб такі станції були і в інших районах.

Аналогічної думки дотримується й Анатолій Чорний, голова Асоціації садівників Буковини, який у своєму господарстві теж використовує подібну метеостанцію, але американського виробництва.
Василь Гринюк
Шановний відвідувач, Ви зайшли на сайт як незареєстрований користувач. Ми рекомендуємо Вам зареєструватись або зайти на сайт під своїм ім'ям.

0 коментарів

Ваше ім’я: *
Ваш e-mail: *
Код: Натисніть на зображення, щоб оновити код, якщо він нерозбірливий
Введіть код:
Читають Коментують