З 23 вересня купити чи продати долари або євро можна буде тільки з паспортом. Документ, який посвідчує особу, потрібно пред’являти і тоді, коли купуєш або продаєш п’ять-десять доларів (євро), і тоді, коли 50 тисяч. Шостого вересня постанову Національного банку №278 від 11 серпня, в якій йдеться про це, зареєстрували у Міністерстві юстиції.
– У середу нам надіслали на ознайомлення інформацію з такими нововведеннями, – розповіла начальник чернівецького відділення одного з банків Надія. – У документі зазначено, що відтепер людина, яка хоче купити чи продати іноземну валюту на суму менше 50 тисяч, має пред’явити банку паспорт, свідоцтво про народження чи інший документ, який посвідчує особу. Касир зобов’язаний вказати у довідках та квитанціях прізвище, ім’я та по батькові людини, яка здійснює валютно-обмінну операцію.
Якщо ж йдеться про купівлю-продаж валюти на суму понад 50 тисяч гривень, крім цих даних, у документах вказують серію та номер паспорта чи іншого документа, дату видачі та орган, який його видав, місце проживання (реєстрації), а також реєстраційний номер облікової картки платника податків (за її наявності).
Людина, яка хоче купити чи продати понад 50 тисяч гривень, повинна мати при собі паспорт та ідентифікаційний код. До речі, якщо раніше не можна було видавати в одні руки в один операційний день більше 80 тисяч гривень під час продажу доларів чи євро, то з 23 вересня ця сума збільшилася до 150 тисяч гривень.
Надія впевнена, що нововведення суттєво не позначиться на кількості валютно-обмінних операцій у банках. Хоча зізнається, що очікує несхвалення цієї постанови людьми.
– Їм буде важко призвичаїтися до того, що треба приходити до банків із паспортами, – каже жінка. – Ті, хто прийде без документів, звичайно, скаржитимуться.
Без паспорта можна буде продати чи купити валюту тільки через банківські автомати. Меню таких банкоматів мають містити інформацію про курс валюти.
Працівники фінансових установ впевнені, що постанова не збільшить вилучення фальшивих купюр. "Під час валютно-обмінних операцій касири і так перевіряли купюри та, якщо виявляли підроблені, вилучали їх", – каже Надія. (Олеся ДЛУЖАНСЬКА)
КоментарОлександр Жолудь, старший аналітик Міжнародного центру перспективних досліджень:– Вважаю, що таку постанову прийняли на прохання Податкової адміністрації, яка хоче контролювати людей, які здійснюють валютні операції. Адже значна частина тіньової економіки перебуває саме у валюті. Не думаю, що це крок назад до повернення радянської системи. Адже тоді могли за наявності іноземної валюти арештувати людину. Нинішні заходи не настільки радикальні.
16-09-2011, 09:57
0
3 676