Днями біля дверей державної реєстрації фізичних осіб-підприємців у тісному коридорі стоять і сидять з десятеро людей з папками у руках. "Ви куди?" – зупинило нас запитання жінки. – "Не відволікайте працівника, бо і так неможливо дочекатися своєї черги".
Ще торік чиновники прозвітували про створення в Україні системи електронної державної реєстрації суб’єктів господарювання. Завдяки ній реєстрація підприємств повинна спроститися, оскільки направляють державному реєстратору пакет реєстраційних документів в електронному вигляді. Також це має зменшити корупцію і спростити порядок отримання інформації з Єдиного державного реєстру. Закон набув чинності на початку липня цього року.
– Ми у черзі від 05.30. Ось склали список, хто за ким заходитиме, – пояснюють ситуацію присутні, які хочуть зареєструватися як фізичні особи. – Тут не захочеш – а будеш сердитися. Нас поклали в жахливі умови. Прийом починається о 10.00, а ми задовго до початку вже тут. Причому вже не перший день.
Показують нам список – записано 44 людей. З них є викреслені, тобто потрапили всередину кабінету впродовж дня лише 12. "Без черги пропускаємо вагітних чи жінок з немовлятами. Трапляється, чекаєш кілька годин, і тут висне комп’ютер. І реєстратор, і вся черга чекають", – наввипередки розповідають всі разом.
– Чотири роки тому я також і відкривав, і закривав справу, але такого не було, – каже майбутній підприємець Олександр. – Тоді все набагато швидше відбувалося.
Про те, що всі документи можна принести в електронному вигляді на флешці, усі присутні вперше почули від кореспондента. "Чому цієї інформації ніде немає? Якби я знав про це, обов’язково скористався б, – зазначив Олександр. – Я комп’ютерами й займаюся".
– Сама ідея – електронна реєстрація підприємств – дуже хороша. Але на сьогодні її реалізувати так, як було заплановано, поки що не реально, – розповідає Олена БОТУСЕВИЧ, заступник начальника відділу державної реєстрації міської ради. – Щоби людина могла самотужки зареєструватися як фізична чи юридична особа, в електронній системі потрібно чітко дотримуватися певних вимог. Передусім мати електронний ключ та електронний підпис, знати, як обслуговується сама система. Людину, яка могла б це здійснити, я ще не бачила. Щоби внести всі документи на флешку, також потрібно дотримуватися певних параметрів: формату, роздільної здатності, глибини кольору тощо. Вся ця інформація є на нашій дошці оголошень.
Пані Олена пояснила, що сканує паперові документи і в режимі он-лайн відправляє їх до Києва в ДП "Інформаційний ресурсний центр". "Сканери в нас не найкращі, тож іноді на одну людину, залежно від комплекту документів, йде година часу. Крім того, нині працюють лише двоє реєстраторів: по одному на фізичних та юридичних осіб. Ще двоє у відпустці. Але відколи запровадили цю систему, не проводили жодного навчання для реєстраторів", – зазначила Олена Ботусевич.
– По роботі я часто сюди приходжу. Настрій у людей тут дуже кепський, – розповіла чернівчанка Аліна, юрист юридичної фірми. – Трапляється, рвуть списки живої черги, щоби швидше зайти до реєстратора. Ці спрощення лише ускладнили всю процедуру.
Коментар Микола МАЛЯРЧУК, голова представництва Державного комітету України з питань регуляторної політики та підприємництва в Чернівецькій області:
– На сьогодні система дозволяє лише принести документи у відділ державної реєстрації, які працівники повинні сканувати і Інтернетом передати до Києва. Ще можна принести всі документи, записані на флешці. У такому разі процедура реєстрації легша, бо не потрібно стояти в черзі до сканера. В ідеалі, як було озвучено, щоби вдома зареєструвати підприємство, треба мати не тільки електронний підпис але й електронний ключ-вхід у систему. Такі ключі мають підприємства-юридичні особи, оскільки всі вони звітують через Інтернет. Однак люди, які тільки збираються зареєструватися як підприємці, такого ключа не мають. Й отримати його досить складно. Звісно, та ситуація, яка є нині, це, безумовно, крок уперед. Але говорити про електронну реєстрацію підприємства, сидячи в себе вдома на стільці перед комп’ютером, – дуже рано. Але перевага є очевидна. Навіть із нинішнім дуже недосконалим способом реєстрації підприємства практично унеможливлює рейдерські захоплення підприємств, зареєстрованих в електронній формі.
15-09-2011, 16:51
0
2 318