Держстандарт визначає хлібний квас як напій, приготований незавершеним молочнокислим і спиртовим бродінням, із використанням зернової сировини.
Ми з’ясовували, чи можна називати квасом те, що продають у магазинах і на вулицях.
Квас чи солодка вода?На думку завідувача відділу гігієни харчування міської СЕС Ольги МОСКАЛЮК, квас, який виготовляють нині, більше нагадує за смаком солодку воду.
– Те, що ми п’ємо, – не квас, а безалкогольний напій з додаванням ароматизаторів, – говорить Ольга Москалюк. – Більшість виробників під час його виробництва не додають дріжджі. Якщо вони були б у складі, напій швидше псувався б і втрачав свій смак за плюсової температури. Це невигідно ні виробникам, ні продавцям.
Продаж пива та квасу у кеглях та діжках у Чернівцях узаконено в 24 місцях.
– У червні ми перевіряли місця продажу квасу у кеглях та діжках, – розповіла Ольга Москалюк. – Відбирали напій на бактеріологічне дослідження. У його складі не виявили консервантів та інших шкідливих речовин. Таку чесність виробників можна пояснити тим, що ми можемо здійснювати перевірку лише двічі на рік і попереджувати про неї за 10 днів. Коли приходимо, всі вже підготовлені: документи в порядку, якість квасу – відмінна. Багато хто скаржаться, що "квас став не той, що колись". Але письмових скарг немає.
За словами Ольги Москалюк, квас в області виготовляє ТОВ "Дім" на вулиці Заводській та ПП Футерман Г. М. у Кам’яній Сторожинецького району. Також цей напій завозять із Хмельницької та Львівської областей.
Додають консерванти, щоби продовжити квасу "життя"Журналіст "МБ" побачила на власні очі, як виготовляють квас. Для цього підприємець Григорій ФУТЕРМАН орендує приміщення консервного заводу у Кам’яній.
Помічаю дев’ять пластмасових діжок, які з’єднані трубками з однією металевою.
– Це – сироповарка, – вказує на металеву діжку Григорій. – У ній варять впродовж чотирьох-п’яти годин цукор, сусло та підготовлену артезіанську воду. Для квасу воду очищуємо через фільтр та знезаражуємо за допомогою ультрафіолетової лампи.
Із сироповарки майбутній квас потрапляє до діжок (ємність однієї – приблизно тонна). До напою додають трохи дріжджів, і він бродить півтори-дві доби. Час приготування залежить від температури повітря у приміщенні – чим тепліше, тим швидше готують квас.
– За день наповнюємо лише одну-дві діжки, – каже Григорій Футерман. – Виробляємо приблизно півтонни, щоби одразу ж продати, бо буде киснути. У дощову погоду – ще менше. Постачаємо у магазини Чернівців – на майже сто торговельних об’єктів. Замовляють квас і знайомі зі Львівщини – одразу по 200-300 літрів.
Після бродіння квас розливають у 20-50-літрові термотяги та пластмасові пляшки. Потім настоюють три-чотири години та ставлять у холодильну камеру.
У приміщенні, куди ми зайшли, є дві холодильні камери. Термометр показує + 2°С.
– А в цьому кутку зберігаю сусла, – показує підприємець. – Спробуйте на смак.
Сусло – чорного кольору, густе, як мед, і солодке. За словами підприємця, його виготовляють із ячменю, кукурудзи, пшениці тощо. Сусла завозять в Україну з Європи.
Григорій Футерман виготовляє квас четвертий рік. Технологію перебрав у Москві, де виготовляв цей напій із приятелем.
– В Україні взагалі немає квасу, – каже чоловік. – Справжнього, "живого". І виробники, і працівники торгівлі зацікавлені в тому, щоби продати якомога більше і дешевше, щоби квас не зіпсувався. Тому додають консерванти, які продовжують йому "життя". Наприклад, порошок – бензонат натрію. Справжній квас стоїть не 20 днів, а два-три. А у спеку в металевих діжках – лише кілька годин. Наскільки мені відомо, на Буковині є приблизно 16 виробників квасу. Більшість працює нелегально.
Звертайте увагу на склад напоюІ виробники, і фахівці СЕС стверджують, що добрий і поганий квас неможливо розрізнити за смаком, кольором (він залежить від складу сусла), запахом та густиною.
– Не важливо, чи ви купуєте розливний квас чи у пляшці, – каже Григорій Футерман. – Основне – придивіться до етикетки: щоб у складі не були вказані консерванти, ароматизатори та барвники.
– У складі обов’язково мають бути вказані житній хліб чи сусло та дріжджі, – додає Ольга Москалюк. – Та чи відповідає написане реальним складникам, може показати тільки лабораторна експертиза.
Також Ольга Москалюк радить купувати квас у 50-літрових кеглях. Вони мають подвійні стінки та зберігають холод впродовж 48 годин.
Важливо!
Як повідомила завідувач інфекційного відділення обласної клінічної лікарні Валентина МИНДРЕСКУ, цього року не зафіксовано жодного випадку отруєння квасом.
Олеся ДЛУЖАНСЬКА
16-07-2011, 12:55
0
2 843