Аграрне відомство держави минулого тижня вдарило на сполох: вперше в Україні, зважаючи на сезонність, ціни на молоко не впали, а подекуди навіть зросли. Більше того, поголів’я великої рогатої худоби протягом року зменшилося на три відсотки. А це означає, що восени забракне молока для виробництва молочної продукції.
– Наш район за кількістю корів посідає перше місце в області – 10,5 тисячі голів, – розповідає Галина Кушнір, заступник начальника управління агропромислового розвитку Сторожинецької РДА. – Серед населених пунктів найбільше їх у Красноїльську – 926 корів, Старій Жадові – 700 та Їжівцях – 687 корів. Нині в районі заготовляють молоко два самообслуговувальні кооперативи "Новобросківецький" і "Сторагрогромада" та приватний підприємець Володимир Митрицький. Вдень вони збирають приблизно десять тонн молока. Більшу частину продукції забирає Городенківський молокозавод, що на Івано-Франківщині, та аналогічне підприємство у Чернівцях. Перший із них платить за літр 1,8 гривні, а друге – на десять копійок менше. Ціни дуже низькі. Скажімо, до 300-400 кілограмів молока ми реалізовуємо в Чернівцях за вартістю 4,5 гривні за кілограм. Нині кооперативи ведуть перемовини з переробниками про збільшення цін на молоко. Бо, наприклад, на чернівецьких ринках літр молока коштує сім гривень. Селяни не хочуть за безцінь продавати молочну продукцію, тому зменшується поголів’я корів.
Минулими роками тутешні власники худоби здавали молоко у Надвірну Івано-Франківської області та на завод "Екосир", що у Новоселиці. Однак переробники обманули селян, заборгувавши їм майже 340 тисяч гривень. Сторожинчани подали на них до суду. І восени минулого року виграли справу. Однак грошей немає: надвірнянці мали би виплатити 204 тисячі гривень, а решту – "Екосир", але він збанкрутував. Самообслуговувальні кооперативи змушені були брати банківські кредити, використовувати власні кошти, щоб розрахуватися з людьми.
– Нині наша увага прикута до ТОВ "Молочний край" – переробного підприємства, яке планують здати в експлуатацію у грудні, – продовжує Галина Кушнір. – Знаходитиметься воно у Панці в приміщеннях колишніх автогаражів. Нині тут підрядна організація ремонтує підлогу і стіни, замінює дахи, облаштовує очисні споруди. Кошти на новий молокозавод дає обласна влада – 400 тисяч гривень. Ще по 300 тисяч скинуться самообслуговувальні кооперативи та підприємці, дещо перепаде з райбюджету. Виробниче обладнання буде імпортне. Вартість – 1,3 мільйона гривень. А завезуть його восени.
– У нашому районі є 1400 корів, 11 молокоприймальних пунктів, – каже Віктор Дорош, начальник управління агропромислового розвитку Хотинської РДА. – А молоко здаємо у Городенку по 1,7 гривні за літр. Селяни щодня ремствують на низькі ціни, але від безвиході нікуди подітися. Така сама ситуація й у сусідніх районах.
– Така ситуація і на Заставнівщині, – розповідає Юрій Косар, перший заступник голови РДА. – Є борги від "Екосиру", а нині молоко селяни здають у Городенку. Маємо надію, що восени здадуть в експлуатацію новий молокозавод у Горішніх Шерівцях: місцеві інвестори будують тут і три корівники. Загальна вартість проекту сягає 20 мільйонів гривень.
СтатистикаНині у селян Буковини є 64,4 тисячі корів. Це на 4,2 тисячі менше, ніж торік.
Великої рогатої худоби – 118 тисяч голів. За рік поголів’я зменшилося на 17 тисяч.
Василь Гринюк
16-07-2011, 12:50
0
3 963