Нещодавно на засіданні уряду вирішили, що уряд дотуватиме вирощування худоби та свиней сільськогосподарським підприємствам та селянам.
За молоко людям доплатять
по 30 копійок
– Уряд дотуватиме вирощування худоби та свиней, – розповідає Василь САНДУЛЯК, виконувач обов’язків начальника Головного управління агропромислового розвитку та продовольства ОДА. – Так, за голову племінної худоби держава доплачуватиме сільськогосподарським підприємствам до 1900 гривень, племінної репродуктивної худоби – до 1000 гривень за голову, товарної худоби – до 600 гривень за голову, при закупівлі корів у населення держава компенсує до семи гривень за кілограм живої ваги. За реалізоване молоко населенню доплачуватимуть по 30 копійок за кілограм, а сільгосппідприємствам – по 35 копійок. За проданий на переробку молодняк великої рогатої худоби підвищених вагових кондицій доплачуватимуть 1,5 гривні за кілограм живої ваги, за свиней – 1 гривню за кілограм живої ваги. Також держава відшкодовуватиме громадянам витрати на закупівлю установок індивідуального доїння – максимум до 5 тисяч гривень за одиницю. Загалом уряд планує на таку підтримку спрямувати понад два мільярди гривень. Наразі ще немає механізму впровадження цих заходів, але незабаром він з’явиться.
– Минулими роками теж були заяви про підтримку тваринництва, але селяни так і не дочекалися її.
– Тоді дотації передбачали зі стабілізаційного фонду уряду протягом року. Скажімо, за здану в першому півріччі 2009 року на переробку добре вгодовану худобу в область надійшло лише понад 100 тисяч гривень – гроші отримали торік. Це мізерна сума. Зрозуміло, щомільйонні борги селянам навряд повернуть. Залишається сподіватися, що цього разу їх не обмануть.
Щороку корів меншає на 700
– Невиконані обіцянки призводять до того, що в краї знижується поголів’я худоби.
– У середньому щороку в області зменшується кількість великої рогатої худоби приблизно на 4000 голів, із яких 700 голів – корови. Аналогічна ситуація щодо кіз та овець. Як наслідок, зменшується обсяг виробництва м’яса у господарствах усіх категорій власності. Через скорочення поголів’я корів виробництво молока 2010 року зменшилося, порівняно з 2009 роком, на 1,2 відсотка. Причому левова частка цього припадає на сільськогосподарські підприємства. Вони, не маючи достатньо обігових коштів, змушені зменшувати поголів’я худоби. Тепер же ця тенденція торкнулася й приватного сектора. Нині в області налічують майже 132 тисячі голів великої рогатої худоби, 73,4 тисячі з яких – корови. Але є чималий приріст свиней та птиці. Дотації ж тваринництва з боку держави можуть дати добрий поштовх для відродження цієї галузі сільського господарства. Особливо ж у нашій області, де є чималий потенціал для нарощування сільгоспвиробництва.
– Що ви маєте на увазі?
– Ми плануємо збільшити численність корів у населення до 73 тисяч голів, а продуктивність первісток довести до 4000-4500 літрів молока за рік. Цілком реальне для нас валове виробництво молока в усіх категоріях господарств до 330 тисяч тонн, у тому числі у населення – 300 тисяч тонн. Для цього потрібно додатково створити в сільській місцевості 30 пунктів штучного запліднення тварин. А племінна худоба у сільгосппідприємствах є.
Василь ГРИНЮК