Як врятувати заощадження від інфляції? Економісти кажуть, що нині теоретично власникові депозиту можна заробити понад 10 відсотків за рік (принаймні, на стільки, за офіційними даними, зросли ціни минулого року). Однак реальне зростання цін на товари першої необхідності вочевидь перевищило офіційні показники. Тож перед вкладенням коштів слід добре все зважити.
– В якій валюті відкривати депозит – особиста справа кожного клієнта, ми ніколи не даємо такі поради, – розповіла Ірина ВОРОНЦОВА, заступник керівника департаменту однієї з банківських установ області. – Коливання курсів важко спрогнозувати. Тому вкладник сам відповідає за свій вибір. А для клієнтів, які не можуть визначитися з валютою чи бояться ризиків, радимо вклад мультивалютний. У будь-який час вкладник може написати заяву або просто зателефонувати до банку і попросити, щоби його депозит перевели в іншу валюту. Якщо, скажімо, людина має долари і бачить, що долар дешевшає, вона може за банківським курсом перевести депозит у гривні. При цьому їй не треба розривати депозитний договір і втрачати нараховані відсотки.
Однак найбільш захищеною "валютою", за словами І. Воронцової, нині вважають золото. Вклади у ньому стають популярніші з кожним роком. При цьому вкладник несе до банку гривні, а після закриття вкладу отримує знову таки в гривнях, на які нараховують відсотки, залежно від того, на скільки за час депозиту подорожчав жовтий метал. Такі вклади мають одну особливість – ціна золота постійно коливається і спрогнозувати заробітки вкладника важко, тому "золоті" депозити радять відкривати мінімум на рік.
– Відкладаючи гроші, зважати потрібно на декілька важливих питань, – порадили у відділі депозитів іншого банку. – По-перше, у чому людина отримує дохід (краще заощаджувати у тій самій валюті, щоби не втрачати на обміні). По-друге, зважати на надійність фінансової установи. По-третє, до укладення договору прорахувати, скільки ви отримаєте доходу. Також слід зважити, які штрафи передбачено за дострокове зняття коштів. І, нарешті, варто замислитися, на що витратите заощадження. Якщо, скажімо, збираєтеся влітку за долари купити путівку до Туреччини, то є сенс відкрити зараз депозит у доларах і заробити до літа відсотки.
Найвигідніші, за словами фахівців, нині вклади строком від шести місяців до півтора року.
Надія МАКУШИНСЬКА
У що вкладати?На кілька місяців – вклад у гривні. Найближчим часом обіцяють, що національна валюта буде стабільною, а ставки за гривневими депозитами найвищими.
На понад шість місяців – вклади в євро або розподілення вкладу між різними валютами.Євро нарівні з юанем нині вважають найсильнішою валютою у світі.
На понад п’ять років – вклади в банківських металах. Нині ціна золота дещо впала. Однак у перспективі вартість коштовних металів тільки зростатиме.
27-01-2011, 14:03
0
1 791