Як підприємцям працювати в умовах Податкового кодексу і яких змін чекати, розповіла Оксана Продан, голова комітету захисту підприємців:
– Головне, що збережено спрощену систему оподаткування. Лише з одного питання підприємців влада "обманула". Із першого квітня, згідно з кодексом, юридичним особам заборонено відносити на валові витрати витрати за операціями із "спрощенцями". Але, гадаю, цю норму можна буде обійти, використовуючи в таких угодах посередника-юрособу.
– Що порадите підприємцям, щоби вижити за нового Податкового кодексу?– Зараз податківці вимагають, щоби підприємці здали свідоцтва платника ПДВ. Раджу не віддавати. Ніде в кодексі не написано, що підприємцеві заборонено платити ПДВ. А якщо податкова сама ухвалить рішення про анулювання свідоцтва платника ПДВ, підприємець тоді зможе оскаржити це рішення в суді або платити єдиний податок (при цьому, за повідомленням обласної ДПА, відповідно до п. 181.1 р. V ПК, спрощенці не є платниками ПДВ і їхня реєстрація як платників ПДВ анулюється, – авт.).
Щодо сплати єдиного соціального внеску, то суб’єкти господарювання на загальній системі оподаткування зобов’язані його платити лише за умови, що в них є доходи. Якщо доходів немає, то і внески можна не платити.
– Які шанси, що спрощену систему буде збережено з квітня?– У законодавстві спрощена система не має обмежень у дії. Є доручення президента підготувати проект оподаткування малого бізнесу. Хоча навряд чи проект підготують без погодження із самими підприємцями. Тому наскільки довго працюватиме "спрощенка" і якими будуть положення нового закону, залежить від підприємців, які минулого року вийшли на Майдан. Та акція показала, що ми багато на що здатні. Але для цього треба визначати свою позицію і виступати разом. А коли нині на Калинівському ринку створюють одразу декілька об’єднань підприємців, це не піде на користь. Щоби не вийшло так, що одні домовляються з владою про одне, інші – про інше.
– Якими будуть наслідки дії Податкового кодексу?– Те, що з першого квітня підприємствам невигідно буде працювати з підприємцями-фізособами, призведе до збільшення собівартості товарів і послуг, зростання цін. Завдяки підвищенню акцизу на пальне зростуть витрати перевізників і водіїв, у тому числі інвалідів та інших пільгових категорій, які досі щорічний транспортний податок не сплачували. Місцеві ради зможуть закладати значно більший коефіцієнт для визначення податку за землю. Підприємці будуть згортати свою діяльність, і, мабуть, більшість із них піде у тінь.
– Чи матимуть продовження акції підприємців?– Ми створили Всеукраїнське об’єднання підприємців малого та середнього бізнесу "Фортеця". Це об’єднання діятиме в усіх регіонах. Тут працюватимуть юристи, які захищатимуть інтереси підприємців у спілкуванні з контролюючими органами і в судах, воно готуватиме проекти відповідних законодавчих рішень. Для Чернівецької області це особливо важливо, адже тут, на жаль, немає сильного об’єднання підприємців, яке могло б реально захищати інтереси бізнесу. Підприємці в багатьох областях уже створили так звані групи самозахисту, у складі яких є й адвокати.
20-01-2011, 14:27
0
1 922