Напередодні Нового року голова ОДА Михайло Папієв заявив, що в планах обласної влади побудувати цього року сучасний молокозавод. Задум хороший, адже Буковина – область аграрна, а на прилавках наших магазинів лише привізна молочна продукція. Молоко в наших селах скуповують переробники із сусідніх регіонів, які заборгували селянам мільйони. Через різні причини вже давно не діють міський молокозавод у Чернівцях та підприємство "Екосир" у Новоселиці. І навряд чи їх вдасться "реанімувати". Щоправда, губернатор не уточнив, де саме будуватимуть новий об’єкт. Ми намагалися з’ясувати, де той молокозавод може з’явитися.
Поки що молоко збирають для заводів інших областейОдин із варіантів – виробництво на базі молокоприймального пункту "Путильська молочарня", який у середині грудня відкрили у Сергіях на Путильщині в приміщенні колишнього маслозаводу. Два роки тому його викупив місцевий інвестор Анатолій Стефанюк. На реконструкцію витратив два мільйони гривень.
– Збираємо молоко тричі на тиждень – у вівторок, четвер та суботу в Сергіях, Селятині, Фошках, Киселицях та Дихтинці, – розповідає Іван Бордіженко, директор пункту. – У цих селах є молокоприймальні пункти з холодильниками ємністю від 800 до 1600 літрів. Молоко сюди доставляємо підводами. Літр молока коштує дві гривні. Кожні два тижні селяни отримують гроші за продукцію. Для подальшої переробки молоковозами транспортуємо сировину на заводи. У майбутньому плануємо запустити лінію з переробки молока на масло, сметану та морозиво.
Як бачимо, завдяки інвестору вдалося "реанімувати" важливу для горян галузь. А молоко буде, тільки б гроші вчасно платили.
Iнвестиція 55 мільйонів – в обмін на 20 гектарів– В обласному центрі наразі функціонує невеличкий молокозавод фірми "Аполло", який працює два дні на тиждень. Переробляє до шести тонн молока, – каже Василь Сандуляк, заступник начальника Головного управління агропромислового розвитку ОДА. – Виготовляють тут сир, масло та сметану. Власник підприємства готовий побудувати сучасний тваринницький комплекс із молокозаводом. Для цього йому потрібно виділити 20 гектарів угідь. Планують утримувати тут 2500 корів, 600 нетелів та 5500 голів молодняку великої рогатої худоби. Вартість будівництва комплексу – 55 мільйонів доларів. Окупиться ж він протягом трьох років. Питання виділення земельної ділянки вже проробляють.
Також є можливість побудувати молокозавод на Сторожинеччині: на це планували виділити з обласного бюджету 800 тисяч гривень. Ці кошти можуть виділити вже у другому півріччі.
– Справді, такий завод, а точніше кооперативне підприємство "Молочний край", розміщуватиметься в Панці, – ділиться Галина Кушнір, заступник начальника управління агропромислового розвитку Сторожинецької РДА. Його вартість – понад два мільйони гривень. Потужність – 12 тонн молока за зміну. Половину коштів виділяє міжнародна благодійна фундація "Хайфер Продакшн", 30 відсотків – обласний бюджет і 20 – районний. На рівні району гроші вже закладено в бюджет. Незабаром розпочнемо реконструкцію приміщення. Акумулювати сюди кошти зможуть і чотири обслуговувальні кооперативи.
Василь Гринюк
20-01-2011, 11:28
0
2 499