Зміни у пенсійній системі повинні відбутися найближчим часом. На сайті Верховної Ради оприлюднили текст законопроекту про пенсійну реформу. Нинішніх пенсіонерів зміни не торкнуться. А чого чекати тим, хто ще не встиг вийти на пенсію, якщо всі запропоновані зміни затвердять, розповів Михайло РОМАНІВ, начальник Головного управління Пенсійного фонду в області.
– Якщо не запроваджувати зміни, у виплаті пенсій може статися колапс, – переконаний М. Романів. – Інфляція, падіння ВВП під час кризи, дефіцит держбюджету і бюджету Пенсійного фонду – нині немає передумов для підвищення виплат. Пенсійний вік уже довелося підвищити практично всім країнам Європи. Звісно, якщо кожен думатиме лише про себе, певне незадоволення може бути. Але якщо думати про майбутнє дітей та онуків, то зміни потрібні.
Коли говорять, що у нас 64 роки – середня тривалість життя чоловіка і 74-75 – жінки, потрібно уточнювати, що це інформація без урахування дитячої смертності та інших чинників. Потрібно враховувати не загальну тривалість життя, а тривалість життя на пенсії. Чоловіки в Україні, досягнувши 60 років, живуть ще в середньому 14 років. Жінки після 55 – ще 25 років.
– Чи ліквідує реформа зрівнялівку в нарахуванні пенсій?– Зараз мінімальний стаж для отримання пенсії становить п’ять років. Таким чином і той, хто відпрацював п’ять років, і той хто 35, могли мати майже однакову пенсію. Тепер планують збільшити мінімальний стаж для отримання пенсії за віком до 15 років. Ця пенсія буде меншою за повну пенсію.
– А як із тими, хто не набере навіть 15 років стажу?– Пенсію їм не призначатимуть. Ці люди будуть звертатися до органів соцзахисту і за відповідними законами будуть чи не будуть мати право на соціальну допомогу. Скажімо, генеральша, яка не пропрацювала жодного дня, навряд чи отримає допомогу. Хіба що виплати з втрати годувальника, якщо чоловік був єдиним годувальником.
– Чому після реформи врахують лише дані про зарплату працівника з 2000 року?– Система персоніфікованого обліку, в яку внесли дані про зарплату і сплачені з неї внески до Пенсійного фонду кожного працівника, діє з липня 2000 року. Ми маємо вже достатньо даних у базі. Тому після реформи для нарахування пенсії передбачається враховувати заробітну плату лише за даними персоніфікованого обліку, тобто з липня 2000 року. Це дасть можливість позбавити майбутніх пенсіонерів пошуку старих архівів та ліквідованих підприємств для отримання довідок про заробіток минулих років. При цьому передбачається залишити старий порядок для тих, хто за період з 1 липня 2000 року не набув необхідних 60 місяців стажу.
– А якщо хтось до 2000 року обіймав керівну посаду, мав високу зарплату і міг би завдяки цьому отримувати високу пенсію?– Яким він начальником не був би, заробітки до 2000 року не враховуватимуть, якщо людина має п’ятирічний стаж після 2000. Адже це ще й ніша для зловживань. В області порушили достатню кількість кримінальних справ за підробку документів про високу зарплату до 2000 року.
Надія МАКУШИНСЬКА
13-01-2011, 14:23
0
1 487