Що чекає на наші фінанси 2011 року? Ми поцікавилися думкою економістів.
– Ситуація мало відрізнятиметься від цьогорічної, – розповів "МБ" Ільдар Газізуллін, старший аналітик Міжнародного центу перспективних досліджень. – 2010 року зростання ВВП становить приблизно 4,5 відсотка. На 2011 прогнозуємо п’ять відсотків зростання. Тобто економіка поступово відновлюватиметься після різкого падіння.
Ціни
Товари і послуги 2011 року подорожчають приблизно на 10 відсотків. Міжнародний центр перспективних досліджень прогнозує річну інфляцію 9,8 відсотка. Найвідчутніше вдарять по кишенях українців енергоносії. Можливим є подальше суттєве подорожчання (до 50 відсотків) газу, електроенергії. На пальне також зростуть ціни, але на менший відсоток.
Вартість продуктів харчування також зростатиме, бо у світі зростання попиту на продукти триває. Однак подорожчання не буде таким стрімким, як цьогоріч.
РоботаБезробіття поступово скорочуватиметься. За словами Ільдара Газізулліна, за показником Міжнародної організації праці, наступного року очікують покращення рівня безробіття на піввідсотка – до 7,5%. Реальна зарплата, за прогнозами, зросте на шість-сім відсотків.
ВалютаРізких коливань курсів валют не прогнозують. Це означає, що не очікують і зростання цін на імпорт (насамперед на автомобілі, побутову техніку).
"Увесь 2011 рік буде приблизно вісім гривень за долар, плюс-мінус кілька копійок. Я не бачу причин ані для посилення, ані для послаблення гривні. Стабільність влаштовує всіх: як експортерів, які заробляють валюту, так і імпортерів, які витрачають її на придбання товарів за кордоном. Щодо євро, то ця валюта малопередбачувана, тому можливі коливання на 20-30 копійок то в один, то в інший бік із поверненням до середнього курсу 10,5-10,7 гривні", – вважає економіст Олексій Блінов.
Гривня може трохи знецінитися щодо долара – орієнтовно до 8,2 гривні за долар, вважає
І. Газізуллін. Окрім того, можливі незначні коливання курсів валют у зв’язку з тим, що МВФ вимагає запровадження вільного курсоутворення в Україні.
ВкладиЗростання ставок за банківськими депозитами наступного року чекати не варто. За словами аналітика Ігоря Сабадаха, середньоринкові ставки становитимуть 12-15% для гривневих вкладів та 5-7% для вкладів у доларах і євро.
"Щоби зробити кредитування більш доступним для клієнтів, ми прогнозуємо зниження відсоткової ставки за депозитами як у гривні, так і у валюті", – запевнили в департаменті роздрібного бізнесу одного з банків.
Тож з урахуванням інфляції вклади строком до шести місяців навряд чи дозволять зберегти і примножити заощадження. Від зростання цін їх врятують лише вклади строком від одного року, які мають дохідність вищу за очікуваний рівень інфляції 9,8%.
Надія МАКУШИНСЬКА
30-12-2010, 10:48
0
2 503