Чернівчани Ганна та Сергій ВАСИЛИШИНИ, які лише тиждень тому розпочали згортати підприємницьку діяльність, уже витратили понад три тисячі гривень і багато нервів. Від ходіння інстанціями у подружжя вже голова йде обертом, а кінця тяганині не видно.
Невеликий бізнес Ганна із Сергієм започаткували вдома. Дружина з 2005 року ще під час декретної відпустки почала ремонтувати та шити одяг. У невеличкій кімнатці в підвалі поклала швейну машинку та зробила майстерню. А чоловік виготовляв ковані вироби. Однак після кризи замовлень поменшало, а із запровадженням пенсійного внеску заробіток за місяць зменшився до кількох сотень гривень.
Згортаєш бізнес
у листопаді – заплати за грудень– У дозвільному офісі написала заяву про закриття підприємництва 16 листопада, – розповіла Ганна.– А мені сказали прийти з документами аж 17 січня! Чоловік мій наступного дня подав заяву – то його записали аж на перше лютого. Побою-юся, що, коли приймуть Податковий кодекс, з наступного року нам ще щось нарахують.
У дозвільному офісі Ганні й Сергієві вручили "маршрутний лист" – список інстанцій, які потрібно обійти за довідками. Це податкова, центр зайнятості, Пенсійний фонд тощо.
– Пішла в податкову, – каже Ганна. – Там як почали рахувати – то доплати, то переплати. Я в деякі місяці не мала чим заплатити податок до 20-го числа і вносила гроші 21-го. Але сплачувала на 20 гривень більше – гадала, це покриє пеню. Тепер з’ясувалося, що пеню мені все одно нараховували, а ті гроші вважали переплатою. Врешті я все одно виявилася винною податковій. А хіба важко було за ці роки податковому інспекторові попередити мене про пеню? Так само з Пенсійним фондом – жодного повідомлення про сплату пенсійних внесків я не отримувала. Там мені дали платіжку, щоби заплатити внески за третій-четвертий квартали. Сказали, що, оскільки я в податковій заплатила податок до кінця року, і внески маю також сплатити за цей час.
Лише Пенсійний фонд у нас із чоловіком витягнув 2600 гривень, у податкову сплатила 600 гривень! Уже назичила гроші, тільки збутися би цього підприємництва. На Гайдара, 1Д, прийшла за довідкою – сказали, що ще немає на мене даних у комп’ютері. "Покланялася" і пішла. Тепер чекаю дзвінка з податкової – там мають підготувати акт, потім знову піду в пенсійний...
Закриватися можна хоч п’ять роківІнший чернівецький підприємець Андрій розповів, що ледь вклався у два місяці строку на збирання всіх довідок. "За деякими папірцями довелося ходити двічі-тричі. То дату мені поклали не ту, то перевірку ще не провели... Один платіж вніс у касу банку, а потім виявилося, що банк перерахував його не на той рахунок. Щоби не їхати в інший кінець міста, заплатив гроші ще раз. Добре, що сума була невелика. В Пенсійному фонді мені взагалі "запропонували" передплатити їхню газету за 30 гривень".
– Чому все це не можна зробити автоматично? – виникає логічне запитання у підприємця. – Адже усі ці установи мають свою базу. Хіба не можна подати заяву в дозвільний офіс, а їхній співробітник просто зв’язався би з податковою, фондами соцстраху. Це ж хвилинна справа – надіслати запит Інтернетом! А підприємцеві просто повідомити, скільки він має сплатити і, видати документ про закриття.
Микола МАЛЯРЧУК, голова обласного представництва Держкомпідприємництва, – також колишній бізнесмен. Написав заяву про закриття діяльності ще 2005 року. Однак досі перебуває на стадії ліквідації. Такий "стан", виявляється, має свої переваги. "Я не збирав довідки, не приносив їх реєстраторові, отже, перебуваю на стадії ліквідації, – каже М. Малярчук. – Мені після написання заяви про закриття не нараховують ні податки, ні внески. А печатка підприємця і рахунок у банку залишаються чинними – достатньо написати заяву про відновлення роботи".
Що ж до автоматичного зняття з реєстрації, то це, на думку М. Малярчука, цілком реально: "Така біганина інстанціями, звичайно, не є нормальною. База даних про підприємців в усіх установах мала би діяти. Але установи не хочуть зробити відповідні кроки, щоби цей процес автоматизувати".
на замітку
Без перевірок не обійтися
За словами Наталії БАТРАКОВОЇ, консультанта міського центру захисту приватних підприємців, фактично процедура закриття підприємницької діяльності триває до трьох місяців. Лише два місяці повинно пройти від часу публікації держреєстратором оголошення про закриття господарської діяльності підприємцем. Це зроблено для того, щоби кредитори встигли подати свої вимоги про задоволення позовів до цього підприємця.
Перевірка податковою – також стандартна процедура. За її результатами складають акт, і підприємець має 10 днів на його оскарження. Не виключено, що якийсь штраф підприємець сплатив, а в базі даних податкової це не зазначено – тоді достатньо пред’явити документ про сплату.
Коли держреєстратор приймає заяву про згортання діяльності, з цього часу підприємцю уже не нараховують ні податків, ні внесків. Тому якщо підприємець почав згортати діяльність у листопаді, пенсійні внески йому потрібно заплатити тільки за листопад.
Зараз, оскільки підприємці масово припиняють діяльність, в установах можуть фізично не встигати обробляти всі дані. "Скажімо, в одному з районів, де ми нещодавно проводили фокус-групу, 200 підприємців одночасно подали заяви про припинення діяльності", – каже фахівець.
25-11-2010, 11:08
0
5 207