Віднедавна охочим здати житло чи інше приміщення в оренду потрібно оформлювати відповідні документи в бюро технічної інвентаризації. У разі реєстрації договору оренди у БТІ ухилитися від 15 відсотків податку (він підлягає сплаті протягом 40 днів після закінчення кожного кварталу), який має платити орендодавець, – не вдасться.
Охочих реєструватися ще не знайшлосяЗ першого жовтня набули чинності зміни до Тимчасового положення про порядок державної реєстрації прав власності на нерухоме майно. Відповідно до них, реєстратори БТІ поряд із державною реєстрацією права власності на нерухомість проводитимуть держреєстрацію права користування нею.
Як повідомив начальник Чернівецького обласного комунального БТІ Валентин МАНІЛІЧ, поки що жоден мешканець області не звертався для реєстрації оренди нерухомості. Якихось заходів, щоби спонукати орендодавців квартир і будинків реєструвати договори, за його словами, БТІ не планує вживати. Це завдання податківців.
Строк проведення державної реєстрації права власності та інших речових прав у новій редакції Тимчасового положення скорочено з 30 до 14 календарних днів. Реально нині оформити купівлю чи інші операції з нерухомістю чернівчани можуть аж за два місяці. "14 днів триває сама реєстрація, ще 14 днів надається на оформлення витягу з реєстру. Також потрібно провести інвентаризацію, яка триває не більше 30 днів, – сказав начальник БТІ. – Однак можна зробити термінову реєстрацію – вона коштує удвічі дорожче, але триває для юридичних осіб 10 днів, для фізичних – три дні. Щодо договорів оренди, то в законодавстві ще не виписано норми часу на їхню реєстрацію в БТІ".
Орендарі житла доплатять 15 відсотківНововведення призведе до подорожчання оренди житла, впевнені фахівці з нерухомості.
– Зрозуміло, що при офіційній реєстрації договору оренди власникам житла доведеться сплачувати податок – 15 відсотків від отриманої орендної плати, – каже ріелтор чернівецького агентства нерухомості Анатолій. – І якщо власник планує отримати за місяць тисячу гривень плати, він хоче саме тисячу, а не 850 гривень. Тому він на суму податку підвищить ціну оренди.
Хоча, за словами фахівця, досі офіційно реєстрували угоди оренди одиниці власників – переважно юридичні особи, які платять за нерухомість у безготівковій формі. "Звіти в ДПА подає відсотків 5-10 тих, хто здає житло в Чернівцях, – каже ріелтор. – Більшості орендодавців не хочеться платити зайві податки і витрачати час на оформлення паперів. Договір про оренду вигідний насамперед тому, хто орендує житло, – там чітко вказана ціна, термін оренди. Для власника житла є можливість при укладенні такого договору скласти опис майна, яке знаходиться в оселі – це вбереже його від втрати чи пошкодження побутової техніки, меблів тощо".
Надія МАКУШИНСЬКА
На замIтку
Що реєструє БТI з 1 жовтня:
права власності та права користування (найму, оренди) на об’єкти нерухомого майна, розташовані на земельних ділянках;
права користування (найму, оренди) будівлею або іншими капітальними спорудами, їхніми окремими частинами;
права власності на об’єкти незавершеного будівництва;
облік безхазяйного майна;
довірче управління нерухомим майном.
В обласному БТІ обслуговують мешканців Чернівців, Герцаївського, Сокирянського районів, частини Кіцманського і Сторожинецького районів. Решта сільських районів оформляють реєстрацію у районних БТІ.
28-10-2010, 10:30
0
4 855