Курс євро перевищив позначку 11 гривень. Економісти запевняють, що таке подорожчання триватиме недовго. А охочим виграти радять запастися європейською валютою. Тим же, хто має євро, експерти радять продавати його через два-три тижні або ж тримати до наступного року.
Об’єктивних причин для різкого зміцнення євро зараз немає – головний привід для його зростання нібито ослаблення економіки США. Фінансовий аналітик Микола Івченко наполягає на тому, що спекулятивний курс євро залежить насамперед від очікувань нових стимулюючих заходів у США. Ці заходи можуть оголосити або третього листопада, або 14 грудня. І, найімовірніше, до цих дат європейська валюта продовжуватиме зростати в ціні. А потім євровалюта може сильно впасти.
Однак це падіння також буде недовгим – уже з 2011 року євро знову зростатиме.
– Євро зараз просто повертає собі втрачені позиції, – каже фінансовий радник Євген ЖИТАРЮК. – Повертається той курс, який був півроку тому. Найімовірніше, зростання ще протриває недовго, а потім курс стабілізується. Ніхто в Євросоюзі зараз не зацікавлений в сильному євро. Через валютні війни у світі і долар, і євро в майбутньому можуть рухатися до девальвації. Щодо гривні, то вона обіцяє залишатися стабільною – її курс значною мірою залежить від великих фінансово-промислових груп.
Інтенсивне подорожчання євро може спровокувати в Україні черговий виток інфляції. Про підвищення цін уже заявили деякі імпортери європейських автомобілів. "Подорожчають насамперед споживчі товари, які ми завозимо з Європи: це продукти харчування, сантехніка, меблі, товари гігієни, косметика, одяг, взуття, а також машинобудування. А якщо ціни зростуть, то, самі розумієте, з падінням євро вони вже не опустяться", – розповів у коментарі UBR директор Інституту трансформації суспільства Олег Соскін.
Щоби не стати жертвою валютних спекулянтів, експерти радять діяти проти "принципу натовпу": купувати, коли курс падає, і продавати, коли росте. Якщо є потреба найближчим часом щось купувати в євро, придбати цю валюту можна і нині – адже курс обіцяє зростати ще кілька тижнів. Тим же, хто має лише гривневі заощадження, Є. Житарюк радить 20-50 відсотків суми перевести в іноземну валюту, щоб убезпечитися від можливих коливань курсу. (Н. Макушинська)
12-10-2010, 10:54
0
1 743