Внески до чотирьох фондів соціального страхування з наступного року замінить єдиний соціальний внесок. Суми для сплати практично не змінюються, зате перевірок повинно поменшати. Їх здійснюватиме лише один фонд – Пенсійний. Про це йдеться в Законі України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування".
Законом передбачається запровадження єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, який замінить нинішні внески фондів:
1) пенсійного страхування;
2) соціального страхування на випадок безробіття;
3) соціального страхування у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням;
4) загальнообов’язкового державного соціального страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності.
Серед переваг нововведення для роботодавців та підприємців – платити всі чотири збори і подавати звітність потрібно буде вже не в чотири фонди, а лише в Пенсійний. І перевіряти господарюючих суб’єктів буде також лише Пенсійний фонд. Він запровадить єдину базу для нарахування страхових внесків, одну форму фінансових звітів, актів перевірок тощо.
– У застрахованих осіб з’явиться можливість у будь-який час отримувати інформацію, які страхові внески та в які фонди сплачує за них роботодавець, – розповіла Марія Пернаровська, заступник начальника головного управління, начальник управління надходження доходів головного Управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області. – Збільшення надходжень до фондів дасть можливість збільшувати розміри страхових виплат, запровадити в майбутньому другий рівень обов’язкового пенсійного страхування та медичне страхування.
При цьому фонди соціального страхування, звільнившись від обов’язку збирати гроші, будуть переорієнтовані на роботу з населенням.
До Пенсійного фонду та фонду обов’язкового страхування на випадок безробіття зобов’язані платити всі, у тому числі й підприємці та самозайняті особи. А участь в інших двох видах страхування (у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності та від нещасного випадку на виробництві, професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності) для фізосіб-підприємців добровільна. Якщо підприємець платитиме до них, то зможе одержувати лікарняні, якщо ні – хворітиме за власний рахунок. (Н. Макушинська)
Коментар
Наталія БАТРАКОВА, консультант Чернівецького міського центру захисту приватних підприємців та підприємств малого бізнесу:
– Нічого прогресивного новий закон не вніс. Відсоткові ставки до фондів залишилися незмінні: від 36,4% від суми нарахованої зарплати за працівника платить роботодавець і ще приблизно чотири відсотки знімають з працівника.
Коли ми вносили пропозиції з приводу єдиного соціального внеску, то пропонували зробити його нижчим, ніж зараз – знімати загалом 25 відсотків від суми зарплати. Але у цю суму мав би входити внесок на медичне страхування. Тоді значно зросла би кількість платників внеску, бо люди були б зацікавлені насамперед у медичному страхуванні, тобто можливості безкоштовного лікування.
Якщо ж роботодавцеві, як і раніше, доведеться віддавати у соціальні фонди приблизно 40 відсотків нарахованої зарплати – навряд чи це допоможе вивести зарплати з тіні.
8-10-2010, 10:35
0
2 687