Курс гривні повільно знижується, а попит на валюту зростає. Як повідомляє Нацбанк, доларів і євро в обмінниках почали більше купувати з початку вересня. Такий попит фахівці НБУ пояснюють тим, що в цей час курс коливався у зв’язку з розрахунками України за імпортований газ.
У такій ситуації в деяких банках відмовлялися продати клієнтам валюту. Через це Нацбанк надіслав банкам лист із вимогою не допускати подібних випадків.
"Останнім часом почастішали скарги громадян щодо відмови касирів банків і пунктів обміну іноземних валют у продажу готівкової іноземної валюти", – зазначили в НБУ. "Керівникам банків необхідно взяти під контроль процедуру своєчасного забезпечення операційних кас і пунктів обміну іноземних валют готівкою", – йдеться в листі.
Як наголосили в НБУ, погіршення доступу населення до готівкової валюти загрожує виникненням небажаного попиту, що може призвести до стрибків валютного курсу.
Стрибок курсу валюти можуть спровокувати самі громадяни, піддавшись паніці і наслухавшись заяв посадовців, переконаний Ярослав КИРПУШКО, директор Буковинського центру реконструкції і розвитку:
– Як завжди, виявиться, що макроекономічних причин для падіння курсу гривні немає. Але якщо добряче розігріти очікування людей, що долар зросте, то так і буде. Сказали ж слово "гречка" – вона подорожчала до 15 гривень, сказали "картопля" – вона з трьох гривень подорожчала до шести. Зараз скажуть "долар" – і всі витягнуть із заначок гривні та побіжать купувати долари. Проблема ще й у тому, що наша влада не відповідає за свої слова. До того ж, банківська система давно не мала серйозних заробітків – чому б їй не дати такий шанс? Нацбанк у цій ситуації діє адекватно – не чекаючи курсу 12 гривень за долар, він щодня виходить на ринок із кількома десятками мільйонів доларів для підтримання курсу. І його втримають, якщо штучно не буде створено паніку і люди масово не побіжать в обмінники.
За словами Я. Кирпушка, валютні ажіотажі існують у нас через звичку зберігати заощадження "під матрацом". Більшості українців дуже легко забрати свої гроші з банку чи з домашньої схованки і віднести до обмінника. Натомість в інших країнах громадяни вкладають заощадження у Пенсійні фонди, страхові компанії, цінні метали, депозити. Звідти забрати гроші складно, тож спокуса піддатися валютному ажіотажу є меншою.
Фінансовий аналітик Микола ІВЧЕНКО вважає, що Нацбанку вдасться втримати курс долара в межах восьми гривень, і євро до кінця року також суттєво не подорожчає. "Підстав для різкого зростання вартості американської валюти в нашій країні немає, – зазначив фахівець. – Найближчим часом курс продажу безготівкового долара в Україні може знизитися до рівня 7,9 гривні. Однак у середньостроковому плані, з урахуванням уповільнення темпів росту світової економіки і скорочення обсягу валюти, яка надходить до України, курс долара США матиме тенденцію до плавного зростання".
Надія МАКУШИНСЬКА
Поради
Пам’ятайте основне правило інвестицій: купувати слід тоді, коли дешево, а продавати – коли дорого. Тобто значно більше шансів заробити, якщо за високим курсом здати долари, а не накупити їх за всі свої заощадження.
Якщо розподілити заощадження за різними валютами, можна убезпечитися від стрибків курсу. Тоді знецінення однієї валюти компенсуватиметься подорожчанням іншої (якщо долар зросте на 20 відсотків, то гривня на стільки ж знизиться). А в підсумку цінність заощаджень не зміниться.
Отримувати прибуток від валютних спекуляцій під силу фахівцям, які розуміються на тенденціях ринку і мають значні обігові кошти. Звичайним громадянам економісти не радять ризикувати своїми грішми під час стрибків валют.
Заощаджувати кошти краще в тій валюті, в якій плануєте покупки. Однак для поточних витрат (комунальні послуги, харчування тощо) слід мати запас гривні.
Жоден спосіб збереження заощаджень не є стовідсотково безпечним, тому керувати власними фінансами слід із тверезим розрахунком.
23-09-2010, 09:26
0
1 763