В області розгортається дедалі ширша кампанія боротьби з невиплатою зарплат. Керівників підприємств, які допустили борги, обіцяють притягнути до відповідальності.
– Маю надію, що справи проти них будуть порушені, – сказав перший заступник голови ОДА Георгій ГАЛИЦЬ. – Направлено лист до прокуратури щодо вжиття відповідних заходів до керівників підприємств, де сума боргу вища 100 тисяч гривень. Перед підприємствами-боржниками немає настільки великих бюджетних зобов’язань, що вони могли би впливати на стан виплати зарплати. Розповіді про труднощі – це міфи, які поширюють керівники підприємств. Якщо вони не в змозі вчасно заплатити працівникам, треба порушувати питання про те, хто має керувати таким підприємством. Раніше до цієї проблеми ставилися поблажливо, але зараз відмовки не проходять. Маю надію, що вже за серпень вийдемо на суттєве зменшення суми заборгованості із заробітної плати.
Нині серед найбільших підприємств-боржників – ВАТ "Денисівка", ВАТ "Трикотажна фірма "Арніка", ЗАТ "Агрошляхбуд", ВАТ "Обласна друкарня", державне підприємство "Дослідне господарство "Центральне", ТЗОВ "Авіс-енергомаш", державне підприємство "Чернівецький науково-дослідний та проектний інститут землеустрою", "Чернівцілегмаш", ТОВ "Дністер СГЕМ" м. Новодністровськ, ТОВ "Берегометська лісова компанія" Вижницького району, ВАТ "Красноїльський ДОК" Сторожинецького району. Відчутно зменшилася сума боргу останнім часом на ВАТ "Черемош", ВАТ "ШБУ №60" та ВАТ "Обласна друкарня".
Через оприлюднення чиновниками інформації про суму боргу із зарплати готелю "Черемош" банк відмовив у наданні кредиту. Про це повідомила генеральний директор ВАТ "Туркомплекс "Черемош" Наталія ОЛЕКСЮК. На її думку, влада мала би допомагати підприємствам долати недоліки, а не вказувати на помилки і псувати їхню ділову репутацію:
– У ситуації, коли в Чернівецькій області 2009 року в порівнянні з 2008-м кількість обслуговуваних туристів зменшилася на 40,4%, утримувати туркомплекс, який налічує 612 місць, дуже важко. Нині ми співпрацюємо практично з усіма спортивними організаціями, товариством "Милосердя", Комітетом багатодітних матерів, ФК "Буковина", обласною школою-інтернатом для сиріт та дитячими структурами, які держава не фінансує. Вони організовують змагання, фестивалі, свята. Якщо не надати їм максимальні знижки, вони припинять свою діяльність. Чи не державницька тут позиція? Але влада на це не зважає. Хотілося би нагадати шановним можновладцям, що ми вибирали їх не тільки для того, щоби вони вказували нам на недоліки, а й суттєво допомагали в їхньому подоланні. Наш колектив у цій складній ситуації працює, відмовляючись від зарплатні, для того, щоби ми сплатили податки. На їхню зарплату".
На підприємстві "Арніка" кажуть, що якби держава повернула їм усі борги, вони давно би розрахувалися з працівниками.
– Виплати породіллям, по 15 тисяч гривень, ми платимо з власної кишені, а фонд соцстраху нам вчасно ці гроші не повертає, – каже Станіслав КОЗЛОВ, заступник генерального директора фабрики. – У нас колектив жіночий, декретниць вистачає, та ще й є незаміжні, яким не можемо затримати ці гроші, бо їм вони вкрай потрібні. ПДВ не повертають нам, як і всім. Якби навіть лише ПДВ віддали, ми могли би місячну заборгованість погасити повністю. Також хотілося би бачити більше розуміння з боку податкової та інших перевіряючих. Який зміст контролюючим органам заганяти нас зараз в яму – якщо ми зачинимося, ніхто на нашому місці прибутків не отримає і в бюджет не заплатить. Ми зараз оптимізуємо виробництво, все робимо для того, щоби розраховуватися з людьми. Маємо місячну заборгованість із зарплати, й віддати таку суму не так просто. Люди розуміють нашу ситуацію, і борг ми потроху скорочуємо.
У ВАТ "Денисівка" розповіли, що причиною затримок стала бюрократична тяганина. "30 червня кулуарно було закрито рахунки нашого підприємства, – розповів Віктор ХАРАБАРА, заступник голови правління підприємства. – Аж до 18 серпня всі спроби під-приємства вирішити проблему були марними. Ми подали позов до адмінсуду, направили апеляційну скаргу на дії судді, які призвели до закриття рахунків підприємства. Адмінсуд повністю задовольнив клопотання ВАТ "Денисівка" в частині прийняття рішення розблокувати рахунки. І минулого тижня, в п’ятницю, почали платити зарплати, відразу перерахували 85 тисяч гривень до Пенсійного фонду, навіть у вихідні касир працював і видавав зарплати".
Надія МАКУШИНСЬКА
Скільки заборгували
На перше серпня загальна сума боргу з виплати зарплати в області становить 6,5 мільйона гривень, що на 1,2 мільйона гривень або на 16% менше, ніж на перше червня. Левова частка боргів припадає на м. Чернівці та Новодністровськ, Кіцманський, Сторожинецький, Кельменецький райони.
За попередніми даними, нині, порівняно з першим серпня, сума боргу із зарплати скоротилася приблизно на 300 тисяч гривень.
26-08-2010, 11:22
0
3 113