Буковинці знову масово несуть гроші до банків – на рахунках населення зберігається вже понад 2,5 мільярда гривень, стверджує прес-служба управління Нацбанку України в області. Загальний обсяг депозитів у банківських установах області у першому півріччі 2010 року збільшився на 6,1 відсотка, а депозитів фізичних осіб – на 8,7 відсотка.
Однак чим більшою стає сума депозитів, тим менші відсотки виплачують банки вкладникам.
Ще одна тенденція – дедалі більше вкладників відкривають рахунки у гривні (51,9 відсотка, тоді як на початку року – 48,6 відсотка).
Подібна тенденція спостерігається в усій Україні – у липні в банківській системі обсяг депозитів сягнув рекордного рівня – 240 мільярдів гривень. Таке зростання вкладів, за словами заступника голови НБУ Василя ПАСІЧНИКА,свідчить про відновлення довіри населення до
банківської системи.
– Приріст депозитів відчутний – приблизно десять відсотків щомісяця. Це й оздоровлення банківської системи, і можливість почати доступне кредитування, – розповіли у відділі роздрібного бізнесу чернівецької філії одного з банків. – Це має декілька причин. Улітку традиційно люди роблять більше заощаджень, коли повертаються з відпусток і кладуть вільні гроші на депозит. Таке пожвавлення триває аж до Нового року. Деякі підприємці, зокрема в туристичній сфері, влітку отримують більші доходи. Влітку зростають суми переказів із-за кордону, а чимало буковинців, які ці перекази отримують, одразу кладуть їх на депозит у тому самому банку. Падіння євро також позначилося на людях – власники таких заощаджень переводили кошти у гривні та несли їх до банку.
А деяких клієнтів до банку спонукає прийти те, що щомісяця депозитні ставки "тануть". Тож люди поспішають покласти кошти під вищий відсоток сьогодні, щоби завтра не отримувати мізер.
Знижуються ставки депозитів ще з початку року. Якщо в січні річний депозит у гривні можна було відкрити в середньому під 21 відсоток, то вже за півроку дохідність знизилася до 17,3 відсотка. Ставки за аналогічними депозитами в доларах, за даними компанії "Простобанк Консалтинг", зменшилися з 11,4 до 8,6 відсотка.
До кінця року депозити і далі дешевшатимуть. Одні фахівці стверджують, що ставки знизяться на два відсотки, інші прогнозують падіння на чотири відсотки. Це матиме й позитивні наслідки – у виграші опиняться охочі взяти кредит, адже ставки на позики також зменшуватимуться.
Надія МАКУШИНСЬКА
Опитування
Найпопулярніший вклад – усе ще "панчоха"
Більшість українців нині продовжує зберігати кошти вдома. Такими є дані дослідження, проведеного компанією Gfk Ukraine, пише "Дело".
В Україні 53 відсотки населення зберігають готівкові гроші вдома – в "панчохах" або під матрацом. А на банківських картках і поточних рахунках у банках зберігають свої кошти лише 12 відсотків опитаних, і тільки сім відсотків обирають банківський депозит.
Ще три відсотки людей вкладають гроші в купівлю землі, а два відсотки – у нерухомість.
А ось довгострокові фінансові інструменти, такі, наприклад, як накопичувальне страхування, недержавні пенсійні та інвестиційні фонди, банківські цінні метали та депозити в цінних металах, українців практично не цікавлять.
5-08-2010, 10:19
0
2 853