Торік офіційно працювали 243,5 тисячі буковинців, а це лише 45 відсотків від кількості населення працездатного віку. Тільки торік підприємства, установи й організації області скоротили свої штати майже на 10 тисяч працівників.
– Якщо враховувати кількість безробітних, визначену методологією Міжнародної організації праці (МОП), – 40 тисяч осіб, а також зайнятих в особистих селянських господарствах і самозайнятих, студентів денної форми навчання, інвалідів, то приблизно 100 тисяч громадян краю або кожен п’ятий незайнятий у жодній сфері діяльності. Тобто ці люди або працюють за кордоном, або працюють нелегально, або просто не хочуть працювати, – пояснює Марія КОШАРЮК, заступник начальника Головного управління праці та соціального захисту ОДА. – Зокрема у Глибоцькому, Герцаївському, Новоселицькому, Заставнівському, Сторожинецькому та Кельменецькому районах в офіційному секторі зайнято менше третини населення працездатного віку.
Найрозповсюдженіші схеми тіньової зарплатні на Буковині – нарахування зарплати на рівні мінімальної, порушення міжпосадових співвідношень в оплаті праці, робота за умов неповного робочого дня, виплата зарплати в конвертах. За словами Марії Кошарюк, про наявність тіньової складової зарплатні свідчить диференціація оплати праці за окремими видами діяльності. Зокрема на малих приватних підприємствах зарплатня в середньому на 40 відсотків нижча, ніж у середньому по області – 929 і 1523 гривні відповідно.
Майже на половину менше (принаймні офіційно), ніж у середньому в області, заробляють працівники ресторанного та готельного бізнесу. В кожного третього працівника цієї сфери зарплатня не перевищувала мінімальний розмір.
За останні п’ять років кількість працівників у юридичних осіб скоротилася на 12,8 тисячі. Натомість підприємців – фізичних осіб збільшилося в 1,6 разу. Це один із легальних способів приховування реальної зарплати. (М. Карасьова)
30-07-2010, 12:10
0
2 838