Нині в області зареєстровано 103 підприємства, які надають туристичні послуги. З них 23 туристичні оператори, які мали би формувати туристичний продукт на основі ресурсів, які є на Буковині. Проте діяльність більшості туристичних підприємств спрямована на виїзний туризм – відпочинок у Туреччині, Болгарії, Єгипті, Криму та Одесі. Для того, щоби зростали надходження до бюджету, необхідно приваблювати туристів у наш регіон. А для цього потрібні відповідні кваліфіковані працівники.
– Згідно з законодавством, усі туроператори, керівники філії або іншого відокремленого підрозділу туроператора повинні мати вищу освіту та стаж роботи в галузі туризму не менше трьох років або вищу освіту в галузі туризму, – розповідає Арон КРАЙС, голова Асоціації працівників туристичної сфери області "Туристична Буковина". – У штаті туроператора має налічуватися не менше 50 відсотків фахівців зі стажем не менше трьох років, а у штаті турагента (юридичної особи) – не менше 30 відсотків фахівців, які мають стаж понад три роки або освіту в галузі туризму. На жаль, нині цих вимог не дотримуються, хоча кількість турфірм щороку зростає. І зростає потреба не просто в кадрах, які мають туристичну освіту, але й практично підготовлених, таких, які володіють іноземними мовами тощо. Я постійно буваю за кордоном і спілкуюся там із туристичними фахівцями – це переважно фахівці рівня магістра.
Роботодавці кажуть, що готові брати на роботу фахівців туристичної сфери освітньо-кваліфікаційного рівня "спеціаліст" та "магістр".
– Потреба в кадрах завжди є, від молодшого спеціаліста до магістра. На власному досвіді ми переконалися, що від якості та рівня підготовки кадрів залежить наш фінансовий стан, – розповідає Ілля КІНАЩУК, генеральний директор ОДП "Чернівцітурист". – Для вирішення кадрової проблеми тісно співпрацюємо з навчальними закладами. Зокрема з ЧТЕІ КНТЕУ ми підписали угоду про співпрацю. Згідно з нею, "Чернівцітурист" визначено як базове підприємство для проходження практики студентів, стажування викладачів, розробки різноманітних проектів тощо. Проте рівень підготовки кадрів потрібно підвищувати. Досвід показує, що рівень бакалавра, за яким здійснюється підготовка у ЧТЕІ КНТЕУ не завжди відповідає вимогам. Потрібно готувати спеціалістів та магістрів. Адже туристичну сферу визначено як один з основних пріоритетів соціально-економічного розвитку області й потребує високого рівня підготовки фахівців.
– Відділ із питань туризму тісно співпрацює з Чернівецьким торговельно-економічним інститутом із багатьох питань. Але насамперед це підготовка кадрів для туристичної галузі, – розповідає Дмитро ПАВЕЛ, начальник відділу з питань туризму ОДА. – Тут здійснюють підготовку бакалаврів зі спеціальності "Туризм". Але зі зростанням конкуренції серед туристичних підприємств, збільшенням кількості туроператорів необхідна підготовка фахівців вищого рівня кваліфікації, тобто спеціалістів та магістрів. Вирішення цього питання повністю задовольнить потребу в кадрах не тільки області, але й прилеглих регіонів.
Чернівецький торговельно-економічний інститут КНТЕУ поки що готує фахівців у галузі туризму кваліфікаційного рівня "бакалавр". Але вже зараз робить усе необхідне, щоби здійснювати підготовку спеціалістів та магістрів.
– Науковцями інституту спільно з іншими вченими та практиками розроблено та схвалено сесією обласної ради Концепцію соціально-економічного розвитку Чернівецької області, де пріоритетним видом розвитку визначено сферу туризму, – розповідає декан факультету менеджменту, туризму та ресторанного господарства ЧТЕІ КНТЕУ Василь КИФЯК. – За участю працівників інституту розроблено Стратегічний план розвитку міста Чернівці на 2004-2011 роки, в якому туристична сфера вважається стратегічним напрямом соціально-економічного розвитку. У нас є всі умови для підготовки спеціалістів та магістрів.
Важливим етапом підготовки майбутніх фахівців для туристичної сфери є практичний досвід, який студенти набувають під час проходження практики та адаптації до реальної роботи на підприємствах. Інститут уклав генеральні угоди про співпрацю з 32 туристичними підприємствами на базі яких студенти проходять практику. А на таких підприємствах, як "Чернівцітурист", туристичний комплекс "Мигово", готельний комплекс "Буковина", студенти старших курсів уже мають можливість працювати за обраною спеціальністю.
Розширюють в інституті й міжнародну співпрацю з вищими навчальними закладами, підприємствами готельного, курортного та туристичного сервісу.
– У нас налагоджено наукову та навчальну співпрацю з навчальними закладами Франції (Університет Оверн-Клермон-1), Польщі (Вища школа туризму та гостинності міста Лодзь, та Вища школа управління регіонального господарства і туризму міста Кєльце), Румунії (Сучавський університет) та Австрії (Вища школа туристичного та готельного бізнесу "MODUL") та іншими, – продовжує Василь Кифяк. – Внаслідок укладених угод щорічно з 2005 року студенти ЧТЕІ КНТЕУ проходять практику в готельних та туристичних підприємствах міста Лодзь (Польща). Якісно підготовлений фахівець рівня "спеціаліст" чи "магістр" сприятиме підвищенню рівня туристичного обслуговування, формуванню конкурентоспроможного туристичного продукту та зростанню ефективності діяльності туристичних підприємств.
Яна ЯЩЕНКО
23-07-2010, 09:50
0
3 442