Останнім часом у місті зросла популярність послуг ломбардів – спеціалізованих кредитних установ, які надають короткотермінові позики під заставу майна. У Чернівцях зараз таких приблизно 15. Здебільшого люди здають туди під заставу прикраси та побутову техніку. Тут же отримують позики за короткий час – до п’яти хвилин.
Розмір позики під заставу виробів із дорогоцінних металів залежить від того, наскільки вони оцінюються ломбардом.
– Якщо це золото, то спочатку оцінюємо його чисту вагу і пробу. Відповідно чим вища оціночна вартість, тим більша сума, яку видадуть клієнтові, – розповіла завідувач одного з ломбардів на проспекті Незалежності. – Якщо виріб зі вставками з напівкоштовних і недорогоцінних каменів, то оцінюємо його, виходячи з чистої ваги дорогоцінного металу.
18-річна чернівчанка Марина Клим здає в ломбард каблучку. Каже, що важить перстень три з половиною грами. "Сподіваюся отримати гривень п’ятсот", – додає дівчина.
В одному з ломбардів на вулиці Першотравневій під заставу беруть тільки золото.
– Один грам у нас коштує від 149 гривень, – каже працівник ломбарду Микола. – Приймаємо золото всіх проб. Вагу дорогоцінного металу рахуємо без каміння, бруду.
А ось інші дорогоцінні метали (скажімо, срібло чи платину), діаманти приймають під заставу не всі ломбарди – попит на них невеликий.
Гроші у ломбардах позичають на декілька днів або місяців. Якщо після закінчення терміну договірного періоду впродовж тижня клієнт не повернув кошти, річ стає власністю ломбарду. Її продають через комісійні магазини.
– Якщо власник не повертає позичені у ломбарді гроші в зазначений термін, – розповідає касир одного з ломбардів Анатолій, – ця річ автоматично потрапляє у комісійний магазин.
Такі є майже в кожному ломбарді. Але і в такому разі власник може викупити свої речі просто з прилавка, заплативши, крім їх вартості, ще й заборговані відсотки.
– У кожному ломбарді заці-кавлені в тому, щоби речі викуповували власники, адже немає гарантії, що річ швидко і вигідно продасться, – каже Анатолій.
Суми, які найчастіше беруть у ломбардах, – до тисячі гривень. Зрідка людям потрібно більше. Якщо маєте що заставити, вам видадуть на руки фактично будь-яку суму.
У ломбардах, де приймають побутову техніку, обороти за останній час зросли у декілька разів.
– У наш ломбард можна здати і побутову техніку, – каже працівниця одного з ломбардів, який знаходиться на вулиці Головній, Світлана. – Вона повинна бути досить новою, в хорошому стані. Це робиться для того, щоб, у разі неповернення позики, ломбард міг легко її продати. Переважно ломбарди оцінюють техніку, зважаючи на рік випуску.
Приймають усе – від ноутбуків і велосипедів до швейних машинок, міксерів та перфораторів.
Чернівчанин Володимир Олоєр здає в ломбард мобільний телефон. Каже, що вкрай потрібні гроші на ліки для матері, а позичити немає де.
– Вже не вперше беру гроші в ломбарді, – розповідає пан Володимир. – Це зручно. Головне – вчасно віддати борг, щоби забрати мобілку. Раніше вже залишав під заставу золоті сережки матері. Вони масивні і за них можна отримати більшу суму. Але ми ними дуже дорожимо. У разі, якщо не зможу виплатити позику, не хочу їх втрачати.
Як скористатися послугою
Для цього треба мати паспорт, ідентифікаційний код та річ, яку плануєте залишити як заставу.
Коли звертаєтеся за позикою в ломбард, важливо пам’ятати, що оцінювати вартість майна, яке закладаєте, будуть експерти ломбарду, і його ціна залежатиме від багатьох чинників – зовнішнього вигляду, відсутності будь-яких ушкоджень, віку.
Якщо врахувати, що все майно застави не нове, а таке, що було у використанні, первинну ціну за річ не вдасться отримати в будь-якому випадку.
Зараз багато ломбардів здыйснюють оцінку майна безкоштовно. Це не залежить від того, чи є ви їхнім клієнтом чи ні.
Щодо розміру позики, він залежить від проби та оцінної вартості дорогоцінного металу, а також терміну кредитування. Перші 10 днів користування грошима позичальникові обійдуться в 1% "денних" від суми кредиту, наступні 20 – по 0,5% на день. Ще 0,6% від оціночної вартості застави потрібно сплатити за його зберігання.
Марина КОРПАН
22-07-2010, 10:28
0
32 088