Уже цього літа у банках прогнозують збільшення кількості виставлених на продаж заставних квартир. У цей час у багатьох позичальників закінчуються кредитні канікули, надані на початку кризи 2009 року. Тож дехто буде змушений продати таке житло.
У Чернівцях заставну нерухомість можна придбати і звернувшись безпосередньо до банків, і за оголошеннями власників та ріелторів. Скажімо, за двокімнатну квартиру на вулиці Дарвіна площею 49 кв. метрів просять 55 тисяч доларів. А за трикімнатну на вулиці Буковинській площею 108 кв. метрів – 130 тисяч.
– Нині виставляють на продаж квартири тих власників, у яких почалися проблеми з погашенням кредиту 8-12 місяців тому, – розповіли у відділі з роботи з проблемними активами Чернівецької філії одного з банків. – А те житло, за яке позичальники не можуть платити зараз, потрапить на ринок приблизно наприкінці року. Продати його можна лише після суду, проходження процедури оцінки, через виконавчу службу. Але ми радимо клієнтам, не спроможним гасити борг, не чекати завершення цієї процедури, а самим продавати нерухомість. Це вигідніше, бо тоді є можливість продати квартиру за ринковою вартістю. Банк допомагає з пошуком покупця, співпрацюємо з агентствами нерухомості. А якщо продавати через виконавчу службу, то нерухомість виставляється на продаж зі знижкою в межах 10 відсотків від ринкової вартості. Крім того, з клієнта ще утримують кошти за витрати виконавчої служби, послуги торгуючої організації тощо. Врешті позичальник отримує значно меншу суму, ніж реальна вартість квартири. І часто цієї суми не вистачає на погашення боргу і на людині й далі "висить" частина кредиту.
У місцевих банківських установах кажуть, що найбільшим попитом користуються одно- і двокімнатні квартири. Деякі покупці звертаються в пошуку такого житла безпосередньо до банку. Особняки й дорогі квартири продати значно важче. При цьому житло – це те, що позичальники готові продати в останню чергу. Значно більше серед пропозицій заставного майна автомобілів, земельних ділянок, устаткування, комерційної нерухомості.
– Нині все робиться для того, щоби не продавати нерухомість, – розповів Василь ГАРАСИМ, головний економіст відділу оцінки та моніторингу заставного майна Чернівецької філії одного з банків. – Тому в ситуації з іпотекою тепер, порівняно з докризовим рівнем, особливих змін немає. На продаж квартири проблемних позичальників виставляють рідко, в окремих випадках. Скажімо, в одного з клієнтів згорів дім. Будинок не був застрахований, тому позичальник сказав банку, щоби забирали цей дім. А в більшості випадків у разі проблем із проплатами знаходять спільне рішення з позичальником, щоби людина продовжувала сплачувати кредит.
Натомість інше майно, за словами В. Гарасима, на відміну від житла, на продаж виставляють значно частіше. Хоча земля та комерційні приміщення користуються меншим попитом на ринку.
Надія МАКУШИНСЬКА
24-06-2010, 15:48
0
4 310