RSS logo rss  |  Вхід: Вхід в Молодий Буковинець
Головна | Війна з Росією | Допомога захисникам | ПРО ЧЕРНІВЦІ | Афіша | Історія успіху | Історія успіху Редакційна політика | Про нас | Підпишись Приєднуйся до читачів Приєднуйся до читачів Приєднуйся до читачів
  Новини: Чернівців | України | Світу | » Політика | » Економіка | » Культура | » Спорт | » Здоров'я | » Кримінал | » Життя | » Фото | » Відео |
Молодий буковинець » у номері » економіка, бізнес » Будівництво скоротилося удвічі

Обсяги будівництва в області цьогоріч продовжують стрімко знижуватися. За даними статистики, від початку року вони зменшилися більш ніж удвічі (порівняно із січнем-травнем 2009 року). Будівельні компанії одну за одною закривають й звільняють людей. Діючі підприємства переважно працюють упівсили – тільки би зберегти колектив.

– Потужні будівельні компанії в області розвалюються, розпускають людей по домівках – хтось звільняє, хтось у вимушені відпустки відправляє. Грошей на розвиток немає. І жодного покращення не видно, – каже Василь КАГЛЯНЧУК, директор будівельної фірми "ПМК-76". – Навіть ми нині готові будувати 10-12 будинків одночасно, а будуємо лише три-чотири.

– Основна причина спаду – брак фінансів, – каже Орест ЛАСТІВКА, директор виробничо-комерційної фірми "Зірка".

– Немає кредитів, інвестування, покупців. Усе решта – люди, матеріали – є. Держава лише говорить про програму соціального житла, а реальних дій поки що не видно. Тому сподіваємося, як то кажуть, на те, що "закордон нам допоможе". Адже бум на нове житло 2007-го – на початку 2008-го за рахунок чого був? За рахунок того, що квартири купували або заробітчани, або в кредит. Однак зараз за кордоном також криза, заробітки наших людей зменшилися. Тому, порівняно з минулим будівельним бумом, зараз навіть половини тих обсягів робіт не виконуємо, а торік – взагалі відсотків 20. Два місяці тому почали багатоповерхівку зводити. Ще один проект розробляємо – сподіваємося на краще.

За словами фахівця, через зменшення обсягів робіт довелося частково скоротити працівників, частково – зменшити зарплату.

Доробляють майже готові садочки й школи

– Криза позначилася на всіх і на будівництві також, – каже Марія ГУЛЕЙ, генеральний директор ТОВ "Буд-універсал". – Цього року обсяги будівництва знизилися, порівняно з 2009-м, а 2009-го вони теж зменшилися, порівняно з 2008-м. Щоби відновити галузь, насамперед треба, щоби держава мала гроші. Ми зводимо об’єкти соціальної сфери – школи, садки. І зараз, хоча бюджет уже й прийнято, коштів на будівництво у ньому закладено дуже мало. Їх недостатньо навіть для завершення розпочатих об’єктів. Нині добудовують лише об’єкти зі ступенем готовності не менше 70 відсотків. Ми залежимо від державного фінансування.

Державні квартири слід давати
не лише чиновникам


Щоби виправити ситуацію, за словами В. Каглянчука, потрібно

Відновити кредитування за прийнятними ставками. Нині часто охочим придбати нову квартиру не вистачає 50-100 тисяч гривень. Однак люди просто бояться зичити ці гроші в банку через дуже великі відсотки й можливість втратити всю квартиру, якщо не буде змоги повертати кредит.

 Виділяти землю для багатоквартирних будинків безкоштовно. Відповідну постанову Кабміну прийняли, однак реально отримати землю у місті для багатоповерхівки дуже складно. За право оренди ділянки потрібно заплатити чималі кошти. Крім того, вільних ділянок практично немає – щоби будуватися, спочатку доводиться вирішувати проблеми з відселенням мешканців невеликих хатинок. А ціна придбання квартир для них "лягає" у собівартість майбутньої багатоповерхівки.

 Сприяння будівництву з боку місцевої влади. Забудовник пропонує щороку фінансувати зведення декількох багатоповерхівок із місцевого бюджету.

 Залучення в область частини коштів, передбачених на фінансування Євро-2012. Нині ці гроші вливаються лише в області, де проводитимуть матчі чемпіонату.

 Розробити державні програми будівництва соціального житла, виділити безкоштовне житло різним категоріям населення. "Нині переважно чиновники мають змогу отримати квартиру від держави. Причому сьогодні вони працюють у Вінниці – мають там квартири, завтра отримують їх у Чернівцях, а потім переїжджають до Харкова, де теж отримують квартири. А чим двірник чи вчителька гірші за чиновника? Потрібно, щоб інші люди також мали право на безкоштовне житло, але отримували його лише один раз", – зазначає В. Каглянчук.

 Знизити вартість будівництва – скажімо, виділяючи під нього ділянки з готовими комунікаціями. Для Чернівців це особливо актуально, адже собівартість будівництва тут вища, ніж у Києві, бо потрібно врахувати сейсмічні норми у вісім балів. А це означає, що допускають лише каркасне будівництво, більше використовують бетон й арматуру, будинок не може мати більше восьми поверхів. Натомість арматура цього року подорожчала майже вдвічі, зросли ціни на бетон, а вартість газу не знизилася ні на копійку.

Відновлення будівництва, за словами В. Каглянчука, дасть поштовх для розвитку багатьох інших галузей, починаючи від меблевого виробництва і закінчуючи побутовою технікою. "Розвиток держави – це коли люди мають робочі місця, – зазначає фахівець. – Скажімо, Китай розвивається тому, що він будується. На місці фанерних хатин виросли хмарочоси. А в нас про розвиток будівництва ніхто не думає – лише перед черговими виборами починаються балачки й обіцянки". 
Надія МАКУШИНСЬКА

Не працює третина забудовників

Будівельними підприємствами області за січень-травень 2010 року виконано будівельних робіт на суму 127,8 мільйона гривень, що у 2,2 разу менше, ніж у січні-травні 2009 року, повідомляє Головне управління статистики в області.
У січні-травні з 233 будівельних підприємств, які подають статистичні звіти, 33 відсотки не працювало.
У Чернівцях та Новодністровську обсяги будівельних робіт зменшились у 2,2 та 2,7 разу відповідно. 
24-06-2010, 15:26
Коментарів 0 Переглядів 3 219

Теги -

Дівчина вчора, 23 листопада, пішла з дому та досі не повернулася
Врятував десятки побратимів: буковинець під обстрілами вивозив товаришів із передової


Андрій Дробко служить водієм батальйону буковинської тероборони
• Новини партнерів
купити айфон 15 у Львові, ціни в Україні

ФОТОРЕПОРТАЖ Переглянути всі фоторепортажі


«Зараз найгостріша фаза». Блог Ігоря Буркута
Зараз найактивніша фаза російсько-української війни, яка розпочалася ще у 2014 році
Чому всі заздрять українцям? Блог Ярослава Волощука
Не знаю, чи робив хтось дослідження, хто у світі найбільше задоволений своєю владою
ВІДЕО Переглянути все відео

Провайдер INTELEKT пропонує декілька надійних способів залишатися онлайн незалежно від перебоїв з електропостачанням.

Уже цієї неділі – 24 листопада – у Чернівцях, за сприянням "Словацько-Українського культурно-освітнього товариства", відбудеться зустріч із представниками освітньої програми Free Student.

22 серпня 2023 року Президент України підписав закон, що стосується обов’язкового облаштування бомбосховищ у новобудовах. Як відреагували на ці зміни забудовники й що вони вважають пріоритетним у процесі зведення своїх новобудов, ми поцікавилися у Василя Воєвідка, генерального директора відділу продажів будівельної компанії "Родоліт".

В Україні є чимало компаній, що працюють в галузі архітектурного проєктування та дизайну. У міру того, як між ними зростає конкуренція, підвищується і професійний рівень архітектурних бюро. Про особливості роботи одного з таких чернівецьких бюро ми розпитали у Дарії Олексюк, операційного директора бюро архітектури та дизайну DAR group&partners.