Будуть дощі – центр міста «посунеться»

у номері / економіка, бізнес
3 717
0
Цього року активізувалися зсувні процеси у Чернівцях у районі вулиці Барбюса та у селі Чорногузи Вижницького району. У Чернівецькій філії ВАТ "Геотехнічний інститут" запевняють, що це лише початок. Якщо зливи почастішають, зсуви набудуть більшого масштабу. А держава не виділяє гроші для запобігання цьому.

– Активізація зсуву на Барбюса – тривожний сигнал, – каже керівник ВАТ "Геотехнічний інститут" Василь ПОЛЕВЕЦЬКИЙ. – 1995 року було розроблено проект, за яким повинні здійснюватися масштабні протизсувні заходи. Проект пройшов усі необхідні перевірки та інстанції, але до роботи так і не дійшло.
Нині, за словами фахівця, ситуація невтішна. Погіршилися умови відтоку підземних вод. За даними 1990-х років, у районі вулиці Барбюса значно зріс рівень підземних вод. У цій зоні багато пісків, які насичуються водою, з часом їх може просто витиснути. Усе це – наслідок незакінчених робіт.

Зсув могли б зупинити спортзали й підземні гаражі

– Цю територію планували забудувати, – продовжує Василь Іванович. – За проектом було передбачено, що основні протизсувні споруди буде обладнано трьома нитками дренажів. Тут повинні розташовуватися спортивні зали, магазини, підземні гаражі, станції техобслуговування тощо. Але так нічого і не збудували. Якщо кількість опадів пропорційно збільшуватиметься, проблеми можуть бути великі. Не хочу лякати, але частина вулиці Барбюса може зруйнуватися.

Щодо Чорногузів теж є розроблений проект протизсувних заходів. Але та сама проблема – немає грошей на його повну реалізацію.

За словами В. Полевецького, активізація зсувних процесів в області є наслідком рясних травневих дощів. До того ж, геологічні умови нашої області сприяють лиху – практично вся територія Буковини вражена зсувними процесами. Причина – глинисті грунти.

– За будівельними нормами радянських часів, освоювати зсувні ділянки заборонялося, – каже В. Полевецький. – Винятки могли зробили лише для окремих об’єктів на унікальній території, наприклад, для південного берега Криму. Або ж підтримувалися вже освоєні території, які Союз отримав "у спадок", наприклад, Чернівці. Нині умова одна – здійснення протизсувних заходів. Та хто ж їх проводить?! У 1990-х роках почали будуватися де завгодно. За словами фахівця, деякі протизсувні заходи під силу зробити самим громадянам. Щоби зміцнити територію, слід відвести воду з ділянок ризику, посадити дерева з потужною кореневою системою (горіх, акація, ясен, тополя). Невеликі зсуви до півтора метра можна спинити у такий нехитрий спосіб. Щоби подолати більш потужні обвали, без інженерних робіт і фінансування ніяк не обійтися.

Зруйнуватися може 60 історичних будівель

– У Чернівецькій області існує приблизно 1600 зсувних ділянок, із них активних більше 90 – розповідає начальник управління з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи ОДА Анатолій ДУДКА. – Найбільше таких небезпечних зон у Вижницькому, Сторожинецькому, Герцаївському районах та у Чернівцях. Активізації зсувів сприяють інтенсивні опади. Останні руйнівні зсуви спостерігалися після повені 2008 року.

– З 2002 року за програмою проведення протизсувних заходів на ділянці вулиць Одеська – Барбюса у Чернівцях фінансування припинилося, – розповідає начальник управління з питань надзвичайних ситуацій та цивільного захисту населення міської ради Володимир САМОЛЮК. – Здійснили роботи менш ніж на 30%. Відтак нещодавно тут знову спостерігалася активізація зсувних процесів. Спеціальна комісія, яка працювала на Одеській – Барбюса, обстежила прилеглі ділянки зсувної зони та визнала аварійним пішохідний міст через залізницю.

Загалом у Чернівцях 69 зсувних ділянок. З них 43 давніх, 18 активних та вісім небезпечних. Не варто забувати й те, що на зсувних територіях міста розміщено 60 об’єктів культурної спадщини національного значення, 36 промислових та 33 лінійні об’єкти. Протизсувні заходи вимагають чималих коштів.

За словами В. Самолюка, ймовірність зсувних процесів у Чернівцях існує в районі вулиць 28 Червня, Фастівської, Челябінської, Балашівської, Старобельської, Кіровоградської, Мінської, Гагаріна та деяких інших.

– На подолання першочергових невідкладних протизсувних заходів у селі Чорногузи передбачено вісім із половиною мільйонів гривень, – розповідає начальник управління капітального будівництва ОДА Роман МАЙОР. – Наголошую, це лише невідкладні заходи. Наразі протизсувні роботи у селі ведуться. Цього року плануємо їх завершити. 
Шановний відвідувач, Ви зайшли на сайт як незареєстрований користувач. Ми рекомендуємо Вам зареєструватись або зайти на сайт під своїм ім'ям.

0 коментарів

Ваше ім’я: *
Ваш e-mail: *
Код: Натисніть на зображення, щоб оновити код, якщо він нерозбірливий
Введіть код:

Новини Дня

13:59
Герої Буковини: загинув старший сержант Володимир Максимов
13:40
Дзюдоїст із Буковини виборов медаль масштабного чемпіонату України
13:20
Повернувся із Бельгії, щоби захищати Україну: пам'яті воїна із Буковини Павла Унгуряна
13:00
Фінансовий гороскоп на тиждень: на кого чекає прибуток 24 лютого – 2 березня
12:41
Весна вже скоро: якою вона буде на Буковині і чи не повернеться зима
12:19
У Чернівцях меншає старшокласників. Куди діваються діти?
11:57
Команда з Буковини здобула перемогу на Фіналі Кубка України з греплінгу та панкратіону
11:39
Пентагон звільняє 5400 цивільних працівників, очікують ще десятки тисяч звільнень
11:17
Чому вага збільшується, навіть якщо ви їсте мало – лікарка дала суттєві поради
10:58
Соцдопомога 2025. Як документально підтвердити автоматичне продовження строку інвалідності
10:38
Жив театром: сьогодні - 90 років з дня народження Анатолія Литвинчука
10:19
Горіли житлові будинки: на Буковині за минулу добу рятувальники ліквідували 12 пожеж
09:59
В Україні стрімко дорожчає один із молочних продуктів
09:38
Команда Трампа впевнена, що зможе закінчити війну наступного тижня
09:17
Субсидія на оренду житла 2025. Куди звернутися за призначенням та які документи потрібні
08:55
Більшість забуває: чому потрібно замочувати рис перед приготуванням
08:37
За минулу добу на фронті - 112 боєзіткнень. ЗСУ знищили ще 1180 окупантів
08:19
Нічна атака росіян: у низці областей України оголошували повітряну тривогу через загрозу ударних БПЛА
08:00
Яке свято 23 лютого в Україні та світі: заборони, традиції, народні прикмети
07:45
Діти створюють пристрої для військових та смертельна ДТП на Руській: головні новини 22 лютого
07:30
Планові знеструмлення: де на Буковині 23 лютого не буде світла
07:00
Погода на Буковині 23 лютого
02:00
Як повернути до життя зів'ялі троянди - оживляємо квіти в домашніх умовах
01:45
Навіть фільтр не потрібний: ось як легко очистити воду з-під крана
01:30
Що відбувається з тілом, якщо їсти м’ясо щодня, і скільки його можна вживати
Більше Новин

Колонка

Читають Коментують

Свіжий номер

Афіша

політика, влада

економіка

здоров'я

культура

спорт

Каталог фірм