RSS logo rss  |  Вхід: Вхід в Молодий Буковинець
Головна | Війна з Росією | Допомога захисникам | ПРО ЧЕРНІВЦІ | Афіша | Історія успіху | Історія успіху Редакційна політика | Про нас | Підпишись Приєднуйся до читачів Приєднуйся до читачів Приєднуйся до читачів
  Новини: Чернівців | України | Світу | » Політика | » Економіка | » Культура | » Спорт | » Здоров'я | » Кримінал | » Життя | » Фото | » Відео |
Молодий буковинець » у номері » економіка, бізнес » Будуть дощі – центр міста «посунеться»

Цього року активізувалися зсувні процеси у Чернівцях у районі вулиці Барбюса та у селі Чорногузи Вижницького району. У Чернівецькій філії ВАТ "Геотехнічний інститут" запевняють, що це лише початок. Якщо зливи почастішають, зсуви набудуть більшого масштабу. А держава не виділяє гроші для запобігання цьому.

– Активізація зсуву на Барбюса – тривожний сигнал, – каже керівник ВАТ "Геотехнічний інститут" Василь ПОЛЕВЕЦЬКИЙ. – 1995 року було розроблено проект, за яким повинні здійснюватися масштабні протизсувні заходи. Проект пройшов усі необхідні перевірки та інстанції, але до роботи так і не дійшло.
Нині, за словами фахівця, ситуація невтішна. Погіршилися умови відтоку підземних вод. За даними 1990-х років, у районі вулиці Барбюса значно зріс рівень підземних вод. У цій зоні багато пісків, які насичуються водою, з часом їх може просто витиснути. Усе це – наслідок незакінчених робіт.

Зсув могли б зупинити спортзали й підземні гаражі

– Цю територію планували забудувати, – продовжує Василь Іванович. – За проектом було передбачено, що основні протизсувні споруди буде обладнано трьома нитками дренажів. Тут повинні розташовуватися спортивні зали, магазини, підземні гаражі, станції техобслуговування тощо. Але так нічого і не збудували. Якщо кількість опадів пропорційно збільшуватиметься, проблеми можуть бути великі. Не хочу лякати, але частина вулиці Барбюса може зруйнуватися.

Щодо Чорногузів теж є розроблений проект протизсувних заходів. Але та сама проблема – немає грошей на його повну реалізацію.

За словами В. Полевецького, активізація зсувних процесів в області є наслідком рясних травневих дощів. До того ж, геологічні умови нашої області сприяють лиху – практично вся територія Буковини вражена зсувними процесами. Причина – глинисті грунти.

– За будівельними нормами радянських часів, освоювати зсувні ділянки заборонялося, – каже В. Полевецький. – Винятки могли зробили лише для окремих об’єктів на унікальній території, наприклад, для південного берега Криму. Або ж підтримувалися вже освоєні території, які Союз отримав "у спадок", наприклад, Чернівці. Нині умова одна – здійснення протизсувних заходів. Та хто ж їх проводить?! У 1990-х роках почали будуватися де завгодно. За словами фахівця, деякі протизсувні заходи під силу зробити самим громадянам. Щоби зміцнити територію, слід відвести воду з ділянок ризику, посадити дерева з потужною кореневою системою (горіх, акація, ясен, тополя). Невеликі зсуви до півтора метра можна спинити у такий нехитрий спосіб. Щоби подолати більш потужні обвали, без інженерних робіт і фінансування ніяк не обійтися.

Зруйнуватися може 60 історичних будівель

– У Чернівецькій області існує приблизно 1600 зсувних ділянок, із них активних більше 90 – розповідає начальник управління з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи ОДА Анатолій ДУДКА. – Найбільше таких небезпечних зон у Вижницькому, Сторожинецькому, Герцаївському районах та у Чернівцях. Активізації зсувів сприяють інтенсивні опади. Останні руйнівні зсуви спостерігалися після повені 2008 року.

– З 2002 року за програмою проведення протизсувних заходів на ділянці вулиць Одеська – Барбюса у Чернівцях фінансування припинилося, – розповідає начальник управління з питань надзвичайних ситуацій та цивільного захисту населення міської ради Володимир САМОЛЮК. – Здійснили роботи менш ніж на 30%. Відтак нещодавно тут знову спостерігалася активізація зсувних процесів. Спеціальна комісія, яка працювала на Одеській – Барбюса, обстежила прилеглі ділянки зсувної зони та визнала аварійним пішохідний міст через залізницю.

Загалом у Чернівцях 69 зсувних ділянок. З них 43 давніх, 18 активних та вісім небезпечних. Не варто забувати й те, що на зсувних територіях міста розміщено 60 об’єктів культурної спадщини національного значення, 36 промислових та 33 лінійні об’єкти. Протизсувні заходи вимагають чималих коштів.

За словами В. Самолюка, ймовірність зсувних процесів у Чернівцях існує в районі вулиць 28 Червня, Фастівської, Челябінської, Балашівської, Старобельської, Кіровоградської, Мінської, Гагаріна та деяких інших.

– На подолання першочергових невідкладних протизсувних заходів у селі Чорногузи передбачено вісім із половиною мільйонів гривень, – розповідає начальник управління капітального будівництва ОДА Роман МАЙОР. – Наголошую, це лише невідкладні заходи. Наразі протизсувні роботи у селі ведуться. Цього року плануємо їх завершити. 
17-06-2010, 10:26
Коментарів 0 Переглядів 3 697

Теги -

Дівчина вчора, 23 листопада, пішла з дому та досі не повернулася
Врятував десятки побратимів: буковинець під обстрілами вивозив товаришів із передової


Андрій Дробко служить водієм батальйону буковинської тероборони
• Новини партнерів
купити айфон 15 у Львові, ціни в Україні

ФОТОРЕПОРТАЖ Переглянути всі фоторепортажі


«Зараз найгостріша фаза». Блог Ігоря Буркута
Зараз найактивніша фаза російсько-української війни, яка розпочалася ще у 2014 році
Чому всі заздрять українцям? Блог Ярослава Волощука
Не знаю, чи робив хтось дослідження, хто у світі найбільше задоволений своєю владою
ВІДЕО Переглянути все відео

Провайдер INTELEKT пропонує декілька надійних способів залишатися онлайн незалежно від перебоїв з електропостачанням.

Уже цієї неділі – 24 листопада – у Чернівцях, за сприянням "Словацько-Українського культурно-освітнього товариства", відбудеться зустріч із представниками освітньої програми Free Student.

22 серпня 2023 року Президент України підписав закон, що стосується обов’язкового облаштування бомбосховищ у новобудовах. Як відреагували на ці зміни забудовники й що вони вважають пріоритетним у процесі зведення своїх новобудов, ми поцікавилися у Василя Воєвідка, генерального директора відділу продажів будівельної компанії "Родоліт".

В Україні є чимало компаній, що працюють в галузі архітектурного проєктування та дизайну. У міру того, як між ними зростає конкуренція, підвищується і професійний рівень архітектурних бюро. Про особливості роботи одного з таких чернівецьких бюро ми розпитали у Дарії Олексюк, операційного директора бюро архітектури та дизайну DAR group&partners.