Ставки за депозитами продовжують знижуватися – таких доходів, як на початку року (22-23% річних у гривні і до 15% у валюті), уже не знайти. За даними компанії "Простобанк Консалтинг", у травні, як і у квітні, середні ставки знижувалися за всіма видами вкладів як у гривні, так і в іноземній валюті. За останній місяць середні ставки вкладів у гривні знизилися майже на відсоток, а в доларах – у середньому на піввідсотка річних.
Банки не тільки один за одним зменшують відсотки за високоприбутковими вкладами – деякі фінустанови взагалі відміняють такі вклади. Вклади з поповненням без права часткового зняття (накопичувальні) також почали ставати менш прибутковими або зникати.
Найвідчутніше "подешевшали" короткострокові (до шести місяців) вклади. Таким чином банки заохочують українців вкладати кошти на тривалий час без можливості часткового зняття. Тому охочим вкласти кошти на три місяці аналітики радять поквапитися, бо невдовзі ставки за короткостроковими вкладами ще відчутніше знизяться.
– Зниження ставок за депозитами – це загальна тенденція, – розповіла Ірина ВОРОНЦОВА, керівник департаменту депозитів Чернівецької філії одного з банків. – Люди знову повірили банкам, і, попри зниження ставок, кількість вкладників зростає. При цьому якщо ще нещодавно найбільш популярними були вклади на один місяць, то зараз депозити розміщують на шість і на 12 місяців. Найвідчутніше знижуються ставки за "короткими" вкладами: на вклад терміном один місяць нещодавно знизилася ставка на один відсоток, вклад із правом вільного користування коштами "подешевшав" з 10 до 9 відсотків річних.
Причинами зниження ставок банкіри називають збільшення обсягу коштів на депозитах при тому, що кредитування ще не відновилося. Також Україна знову має можливості позичати гроші за кордоном під низькі відсотки.
Нинішній розмір ставок за депозитами не дозволяє банкам активно кредитувати. На думку аналітика Миколи ІВЧЕНКА, щоби кредитувати в гривні під 16%, банки повинні виплачувати за вкладами не більше 12-12,5%, чого не було навіть до кризи. На думку експерта, ставки опустяться до цього рівня не раніше 2012 року.
До кінця цього року, на думку економістів, ставки можуть впасти ще на 2-3 відсотки. Уже восени за вкладами на півроку-рік великі банки даватимуть не більше 15-17% річних у гривні та 6-8% у валюті, а за вкладами до трьох місяців ставки можуть стати ще меншими: до 12-13% у гривні та до 4-7% у валюті. Однак це за умови, що в економіці, фінансовому секторі з курсом не буде проблем.
А на думку аналітика Володимира ОЛЕКСЮКА, більшість банків уже цього року можуть відмовитися від внесків з правом поповнення і часткового зняття, також зникнуть авансові та мультивалютні вклади.
Надія МАКУШИНСЬКА
Поради вкладникамПід час оформлення депозиту уважно читайте договір і зверніть увагу на такі умови:
Комісія/штраф за дострокове розірвання депозитного договору. Раніше банки за дострокове вилучення вкладу просто знижували ставку, а тепер деякі фінустанови ще й штрафують за це (наприклад, на 1% від суми депозиту). За законом, у вкладника є право на дострокове вилучення депозиту. Однак щоби не добиватися потім правди в суді, знайшовши таку норму в договорі, краще змінити банк.
Банк має право списати гроші з вкладу. У договорах декількох банків з’явилися норми, за якими банк отримує право на списання коштів з рахунку клієнта, якщо в того є борг за кредитом у цьому банку.
Нав’язування карток або примушування сплачувати додаткові комісії. Дедалі більше банків примусово випускають платіжні картки до депозитів і після закінчення терміну перераховують внесок і відсотки на картковий рахунок. Якщо відкрити депозит без "пластику", то після його закінчення банк перераховує внесок і відсотки на поточний рахунок, а за зняття грошей із нього можуть зажадати певний відсоток від суми.
Одностороннє зниження ставки протягом терміну дії вкладу. Тому в разі отримання повідомлення від банку про зниження ставки юристи радять або забрати вклад та відсотки за час, протягом якого гроші лежали в банку, або прийти за вкладом після його закінчення і вимагати повний розрахунок (а не за заниженою ставкою) через суд.
10-06-2010, 11:00
0
3 617