Вакуумні сонячні колектори, які можна встановлювати на балконах багатоповерхівок, – новинка на буковинському ринку альтернативних технологій. Головна відмінність від звичайної системи – коротші вакуумні трубки. Якщо стандартні трубки для приватного будинку випускають завдовжки 1,85 метра, то в балконному варіанті довжина становить лише 85 сантиметрів. Хоча і встановлювати коротших трубок потрібно більше – від 30.
Крім того, для балконної системи можна обрати горизонтальний бойлер або вертикальний. Наприклад, якщо на балконі не вистачає місця, бак можна встановити вертикально, а зверху зробити сидіння чи поличку, встановити шафку.
Вакуумні колектори ефективніші взимкуСонячні колектори використовують енергію сонця і перетворюють її на теплову. І тоді мешканцям дому вже не потрібно платити за підігрів води. Колектор не потребує додаткових джерел енергії. Як запевняють фахівці, сонячні батареї поглинають до 95% тепла, що спрямовується від сонця на землю. Колектори не потребують прямого потрапляння сонячних променів, хоча взимку воду нагрівають трохи гірше.
Вакуумні колектори складаються з кількох десятків трубок (кількість залежить від потреб), розташованих паралельно. Трубки мають подвійні стінки, а простір між ними заповнений вакуумом. Звичніші для нашого регіону пласкі колектори – простішої конструкції, переважно їх встановлюють на дахах будинків. Це прямокутна засклена панель, де розташовано пластину поглинача з металу.
– В Україні вакуумні сонячні колектори вважають новішими за звичні пласкі, оскільки в Європі вони коштували в три-чотири рази дорожче, – каже Петро ДЖУМАЧУК, директор напрямку енергозбереження приватного підприємства. – Тому і популярності у нас вони почали набувати пізніше.
Натомість вакуумні моделі ефективніші за похмурої та дощової погоди, а також взимку (працюють за температури до мінус 30 градусів). Проте плаский колектор має великі тепловтрати через велику площу скла, і розмороження відбувається автоматично. А вакуумний не має тепловтрат, тому доки взимку сонце на нього не почне світити, розмороження може і не відбутися. "Дехто встановлює відбивач тепла, – зауважує Петро Джумачук. – Але у нас багато пилу, який осідає на дзеркало і робить його дію малоефективною. Хоча колектор із дзеркалом коштує значно дорожче".
Система окупить себе щонайменше за чотири роки– Сонячні колектори бажано монтувати з південного боку, – каже Петро Джумачук. – Крім того, рекомендую робити гостріший, так званий зимовий, кут нахилу – до 60 градусів. Якщо вода прогрівається недостатньо (наприклад, взимку або за похмурої погоди), один із найкращих варіантів – додати до системи протічний нагрівач. Навіть з невеликими витратами на догрівання, колектори окуплять себе приблизно за чотири роки.
Окупність залежить від обраної моделі та того, наскільки багато в родині користуються гарячою водою. Вакуумний колектор на 10 труб (мінімальна кількість) забезпечує нагрівання за день 100-150 літрів води для домашніх потреб до 65-75 градусів.
Вартість: мінімальна система з 10 трубок, 100-літровий бойлер, автоматика, насосна станція, монтаж – від 18 тисяч гривень.
Марина КАРАСЬОВА
10-06-2010, 10:35
0
6 617