Лише кожен п’ятий буковинець постійно ходить на роботу й отримує офіційну зарплату. Такі дані нещодавнього дослідження працездатного населення Буковини оприлюднив Вадим ЗАКРЕВСЬКИЙ, радник голови Чернівецької обласної державної адміністрації.
За підрахунками фахівців ОДА, на Буковині проживає 658 тисяч працездатних осіб віком від 15 до 70 років (за методикою міжнародної організації праці). Із них:
12,5% – учні й студенти;
11% – пенсіонери віком до 70 років, які не працюють;
13,5% – економічно неактивне населення працездатного віку;
5,6 % – особи, які не мали роботи, але активно шукали її (перебували на обліку в центрі зайнятості);
10,6% – підприємці та їхні наймані працівники;
11,7% – особи, характер діяльності яких невідомий;
15,6% – працездатне населення, яке офіційно працювало торік лише декілька місяців (від одного до 11);
19,5% – люди, які постійно працювали й отримували зарплату впродовж 2009 року.
Дослідження свідчить, що значна частина доходів буковинців перебуває в тіні й не обкладається податками. За словами В. Закревського, 27 відсотків буковинців сьогодні працюють у "сірій" економіці. "Якщо будемо й далі отримувати зарплату "в конвертах", то нічого скаржитися, що такий самий конверт потім доводиться нести до школи чи в лікарню", – зауважив В. Закревський.
Як вихід фахівець запропонував використати приклад Болгарії. Саме її метод боротьби з тіньовими доходами пропонують використати в Україні. За словами В. Закревського, в Болгарії було запроваджено індикативну заробітну плату. Тобто на державному рівні було затверджено мінімальну зарплату для всіх категорій працівників у різних сферах економіки. Роботодавцям при цьому дозволили виплачувати людям будь-який розмір зарплати, але соціальні внески їх зобов’язали відраховувати із законодавчо затвердженого рівня оплати. Після нововведення в Болгарії рівень сплати соціальних внесків зріс на третину.
За словами В. Закревського, рівень зарплат для дев’яти категорій посад повинні затверджувати для кожного регіону окремо. Такий механізм регулює держава, але його узгоджують також із профспілками та роботодавцями. Нововведення дозволить збільшити відрахування до Пенсійного та інших фондів, а також наповнити бюджет. При цьому роботодавці-приватники більше не зможуть нараховувати однаковий розмір "мінімалки" звичайним робітникам і кваліфікованим спеціалістам. (Н. Макушинська)
10-06-2010, 10:28
0
2 375