Наш край – унікальний регіон, де є ліси, степи і гори. Тому й не дивно, що аграрний сектор економіки переважає.
– Загалом в області є 305 тисяч гектарів ріллі, з яких 110 тисяч належать сільськогосподарським підприємствам, решта – у населення, – розповідає Петро ПЕРНАЙ, заступник начальника Головного управління агропромислового розвитку ОДА. – Маємо 762 фермерські господарства й 256 діючих сільгосппідприємств.
– Буковина посідає перше місце в Західній Україні за кількістю садів, які мають площу 25 тисяч гектарів, – продовжує П. Пернай. – Щороку в краї саджають в середньому 700-800 гектарів садів. Лише 2009 року господарства області виростили майже півтора мільйона саджанців плодових і ягідних культур, навесні та восени посадили 950 молодих садів. Нині, маючи лише 1,3 відсотка землеволодінь України, Буковина має 3,1 відсотка усіх українських садів.
Аграрний сектор економіки загалом дає 20 відсотків виробленої в області продукції.
Останніми роками значно зросли інвестиції в агропромисловий комплекс. Наприклад, лише 2009 року було освоєно 101,2 мільйона гривень інвестицій, у тому числі в рослинництві – 68,3 мільйона гривень, тваринництві – 11,7 мільйона.
Iнвестиції – у переробку м’яса і фруктівОсновні інвестиційні кошти використано на введення в дію нових та реконструйованих виробничих потужностей – ПП "Колос" (виробник свинини), ТОВ "Тарасовецька бройлерна фабрика" (вирощування курей-бройлерів), "Українська продовольча група" (вирощування індиків на м’ясо), "АМГ Агрохолдинг" (вирощування кукурудзи), "Букофрут" (виробництво яблучного соку-концентрату), ПП "М’ясо Буковини" (виробник м’яса). Загальний же обсяг іноземних інвестицій в сільське господарство, мисливство і лісове господарство області становив майже три мільйони доларів.
ТОВ "Українська продовольча група" у Витилівці, що на Кіцманщині, побудувала цех з переробки м’яса індиків. Відновлено після паводку 2008 року й форелеве господарство на Вижниччині з виробничою потужністю 200 тонн форелі на рік. У Новоселиці збудовано та введено в експлуатацію елеваторний комплекс зі зберігання та сушіння зерна обсягом 60 тисяч тонн. У Рідківцях цього ж району звели сховище для зберігання 500 тонн картоплі, овочів та фруктів. Три додаткові пташники стали до ладу в Тарасівцях, на місцевій бройлерній фабриці (90 тисяч курей). До 25,5 тисячі свиней на рік утримують на чотирьох підприємствах ПП "Корпорація Колос". У Василеві, що на Заставнівщині, дочірнє підприємство "Наша свинка" ДП "М’ясо Буковини" реконструювало комплекс на 20 тисяч свиней.
Також в області є сім холодильників для зберігання плодів обсягом 8,7 тисячі тонн.
Свого зерна не вистачаєЗабезпечення області зерном власного виробництва становить 68 відсотків (у тому числі пшениці – 55 відсотків). Решту збіжжя доводиться закуповувати у південних областях України, де зерно якісніше, бо має достатньо клейковини.
Негативний факт – на теренах краю втрачено вирощування цукрових буряків. Передбачається, що 2010 року ця культура займе площу 2000 гектарів. Із чотирьох цукрозаводів працює лише "Хрещатик" у Кострижівці Заставнівського району.
ЗемлеволодінняПраво на земельні паї отримали 189 тисяч 795 буковинців. Нині державні акти виготовлено для 162 тисяч громадян, що становить 85,3 відсотка. На стадії завершення ця процедура в Кельменецькому, Новоселицькому та Заставнівському районах.
Дедалі менше земель сільськогосподарського призначення пустують: щороку розорюється 10-20 тисяч таких угідь. Сприяють цьому великі аграрні компанії, що прийшли в область, – "Мрія", "Сварог" та інші.
Василь ГРИНЮК
14-05-2010, 12:46
0
6 956