Відтепер держава врегулювала не лише місячний, але й погодинний розмір мінімальної зарплати. Уряд затвердив механізм, згідно з яким буде визначатися та застосовуватися мінімальна зарплата в погодинному розмірі. Що це означає для працівників і роботодавців, розповіла Марія КОШАРЮК, заступник начальника – начальник відділу праці та зайнятості населення Головного управління праці та соцзахисту населення ОДА.
Що таке погодинна оплата?
Теоретично це та сама мінімальна місячна зарплата, поділена на середньомісячну норму робочого часу при 40-годинному робочому тижні. Саме від місячної зарплати залежить розмір погодинної. Однак це не просто середня оплата за відпрацьовану годину. Як пояснила М. Кошарюк, погодинна оплата прив’язана не лише до часу, а й до норми роботи, яку працівник повинен виконати за цей час.
Як її вираховують? Закон встановлює лише мінімальний розмір погодинної оплати – менше цієї суми роботодавець не має права платити. Для кожної галузі економіки цей розмір визначається галузевими угодами. На підприємствах ціна години праці для різних працівників затверджується колективним договором.
Якщо на підприємстві немає колективного договору, запроваджують погодинну оплату і визначають її розмір за погодженням із профспілковими чи іншими органами.
Скільки заплатять? Законом про Держбюджет на 2010 рік встановлено погодинну оплату: з 1 січня – 5,2 грн, з 1 квітня – 5,29 грн, з 1 липня – 5,32 грн, з 1 жовтня – 5,43 грн, з 1 грудня – 5,52 грн.
Де платитимуть погодинно. Мінімальна заробітна плата в погодинному розмірі застосовується:
на підприємствах, незалежно від форм власності;
у підприємців-фізосіб, які використовують найману працю з погодинною оплатою праці;
в установах і організаціях, які фінансуються з бюджету, в разі прийняття Кабміном рішення про встановлення працівникам погодинної оплати праці. Поки що такого рішення немає, тож бюджетників запровадження погодинної оплати наразі не торкнеться.
Кому вигідно? Насамперед – людям, які не можуть працювати на постійній основі: жінкам із малими дітьми, студентам, інвалідам, літнім людям та іншим працівникам, які хочуть працювати не "із дев’ятої до шостої", а мати гнучкіший графік і більше вільного часу.
Також нововведення в інтересах малого та середнього бізнесу. Адже роботодавці тепер можуть наймати працівників не на ставку, а на довільну кількість робочих годин і пропорційно нараховувати їм оплату.
Але, як наголошує М. Кошарюк, важливо пам’ятати, що встановлення погодинної оплати не є підставою для скорочення нормальної тривалості робочого часу.
Право вирішувати, кого переводити на погодинну оплату праці, залишається за власником підприємства. Про нововведення співробітників мають попередити за два місяці.
13-05-2010, 12:13
0
5 572