Новий проект Трудового кодексу викликав неабиякий резонанс. Критики застерігають: якщо документ набуде чинності – наймані працівники залишаться незахищеними. А найбільше дискусій викликала стаття щодо можливості збільшення робочого часу з восьми годин до 12. Кожна зі сторін діалогу трактує цей пункт по-своєму.
Що обурює критиків…Критики проекту Трудового кодексу стверджують, що нововведення значно спрощують процедуру звільнення працівників, наприклад, у ньому немає чіткої вимоги звільняти працівників лише за погодженням із профспілкою. Роботодавець отримає законні підстави змушувати підлеглих працювати у вихідні, додавати понаднормові – 120 годин на рік. А їхня додаткова оплата вже законодавчо не обумовлена.
А стаття 143 у поєднанні з іншими статтями кодексу дає змогу роботодавцям збільшити тривалість робочого дня до 12 годин. У проекті кодексу є згадка про тривалість робочого дня 12 годин за умови, що робота працівника передбачає періоди, коли він чекає на початок виконання роботи, а також коли має можливість відпочити протягом робочої зміни. Саме цими пунктами, як вважають опоненти запропонованого Трудового кодексу, роботодавці можуть маніпулювати. "Це дає можливість роботодавцю встановлювати необмежений робочий день і тиждень", – заявив голова Конфедерації вільних профспілок України Михайло ВОЛИНЕЦЬ.
…I заперечують автори проектуЗа новим проектом Трудового кодексу, "нормальна тривалість робочого часу становитиме 40 годин на тиждень. Колективним договором, нормативним актом роботодавця може бути встановлено меншу тижневу норму робочого часу. Зменшення тривалості тижневої норми робочого часу не несе за собою будь-якого зменшення розміру оплати праці". А 12-годинний робочий день, переконують автори проекту, можливий лише в особливих випадках. Наприклад, під час аварії на підприємстві або якщо виникла виробнича необхідність. Крім того, є люди, які завжди працювали по 12 годин, наприклад, сторожі. Один з ініціаторів нового Трудового кодексу, народний депутат Василь ХАРА, стверджує, що для всієї України робочий тиждень залишиться 40-годинним. А ось 48-годинний тиждень як виняток можливий для специфічних видів діяльності: для працівників, які працюють вахтовим методом – добу через три.
Не пощастилоЗа даними журналу "Форбс", найбільше працюють жителі Південної Кореї – 9,8 години на день. А понаднормові години для корейців – звична справа, майже дві третини працюють понад встановлені законодавчо норми.
ПощастилоНайменше працюють у Голландії. Лише 5,7 години на день, причому за гнучким робочим графіком. На робочих місцях голландці проводять майже вдвічі менше часу, ніж корейці. У фіксований час приходити і йти з роботи повинні тільки 53% голландців.
Історія
Вперше вимогу восьмигодинного робочого дня висунули 1882 року в США. Принцип простий: третина життя – роботі, третина – сім’ї, третина – відпочинку.
У розвинених країнах із кінця 1930-х років робочий день становить вісім годин. У країнах, що розвиваються, люди працюють стільки, скільки можуть. А неоплачувані позаурочні дуже поширені.
11-05-2010, 10:16
0
4 712