Уряд до першого липня 2010 року випустить ПДВ-облігації, заявив прем’єр-міністр Микола Азаров. "Ми практично вже ухвалили рішення про те, що до першого липня буде випущено облігації з тривалим терміном обігу, – зазначив він. – Таким чином ми зможемо перейти до автоматичного відшкодування добросовісним платникам".
За його словами, зараз нове керівництво податкової служби повинно зробити повну ревізію накопиченої заборгованості з повернення ПДВ і перевірити обгрунтованiсть претензій підприємств на відшкодування цього податку.
Азаров відзначив незадовільну роботу податкової щодо відшкодування ПДВ: "Мені надходять сигнали, що для того, щоб отримати ПДВ, потрібно заплатити від 30 до 50 відсотків відкату. Я ставлю завдання – нещадно викорінювати це ганебне явище".
– В області борг із повернення ПДВ становить приблизно 10 мільйонів гривень. Йдеться про суми відшкодувань більше ста тисяч, які вже підтверджено, – повідомив Микола КОЗЛОВСЬКИЙ, голова ДПА в області. – Повернення ПДВ за допомогою облігацій ще лише планується. Гадаю, наразі це один із варіантів, які потрібно робити, щоби вирішити проблему відшкодування ПДВ. Після такого нововведення підприємствам вдасться швидше отримати ці гроші.
– Повернення ПДВ – це велика проблема, – вважає генеральний директор підприємства "Трембіта" Стелла СТАНКЕВИЧ. – Грошей не повертають. А якщо замість них видадуть цінні папери, буде хоч якась надія на повернення коштів.
– Відсутність своєчасного повернення ПДВ – це найбільша проблема, – розповів Сергій ГУМЕНЧУК, генеральний директор ТОВ "Букофрут". – Нашому підприємству держава винна понад 4,5 мільйона гривень. Ми не чекаємо від держави якоїсь допомоги у веденні бізнесу, але потрібно, щоби нам хоча би не заважали працювати.
Думки експертів щодо успішності нововведення неоднозначні. Очікується, що якщо облігації випустять на термін п’ять років з амортизаційним погашенням і купонною ставкою не нижче 14-15 відсотків, то, швидше за все, вони матимуть успіх на ринку. Якщо ж умови будуть гіршими, покупців на такі цінні папери знайти буде украй складно.
Поява облігацій ПДВ вигідна насамперед банкам, а не підприємцям. Таку думку висловив перший віце-президент Асоціації платників податків України Василь Матійчик. За його словами, ситуація з виплатою ПДВ облігаціями дуже схожа на ситуацію 2004 року. Тоді банки заробили надприбуток. Банки почнуть викуповувати ПДВ-облігації з великою знижкою і зароблятимуть за рахунок внутрішньої позики, яку нададуть державі. Окрім цього, підприємства фактично отримають замість реальних грошей оформлені паперові держборги. У результаті експортер буде покривати збитки від знецінення грошей своїми ж прибутками.
Надія МАКУШИНСЬКА
На заміткуОблігації внутрішньої державної позики (ОВДП) – цінні папери, які уряд України планує випустити для погашення накопиченої за 2009 рік і протермінованої поточної бюджетної заборгованості з відшкодування податку на додану вартість (ПДВ). Це, по суті, відтермінування повернення ПДВ, гарантоване урядом, яке має чіткі параметри, коли і скільки можна отримати грошей.
ОВДП матимуть вільний обіг на фондовому ринку. Відповідний проект постанови Кабінету Міністрів схвалили 13 квітня. Згідно з ним, залік боргів із ПДВ відбуватиметься щомісячно, у міру накопичення заявок на відшкодування. Якщо підприємство погоджується отримати його у вигляді ОВДП, йому потрібно звернутися з відповідною заявкою в ДПАУ, податківці передадуть її у Мінфін, а той перерахує компанії зі свого рахунку в Держказначействі відповідну суму. Щоправда, "живі" гроші недовго пролежать на її рахунку, за добу банк зобов’язаний конвертувати їх в облігації внутрішньої держпозики, після чого ними може користуватися саме підприємство. Досі невідомі базові параметри цих ОВДП: їхні прибутковість і дати виплати купонів.
Обсяг заборгованості з ПДВ, за даними ДПАУ, на 15 квітня становив 31 мільярд гривень. Із них 16 мільярдів – це протермінована заборгованість за попередні роки.
29-04-2010, 12:58
0
3 594