– За 2009 рік 1,17 мільярда гривень забезпечено до зведеного бюджету, це понад 98 відсотків, – розповів Микола КОЗЛОВСЬКИЙ, голова ДПА в області. – Але нам вдалося добитися збільшення надходжень, порівняно з попереднім роком.
– Чи не за рахунок штрафів вдалося зібрати більше податків під час кризи?
– Наша робота не свідчить про те, що ми займаємося тільки штрафами. Штрафи на фоні загальних надходжень все-таки становлять певний відсоток, тому що ми є контролюючим правоохоронним органом. До речі, кількість перевірок торік зменшилася на 28 відсотків, порівняно з 2008 роком. Нам вдалося забезпечити відповідну роботу підприємств, які підпадають під категорію мінімізаторів. Ми заощадили кошти держбюджету, перевіряючи платників, які намагалися незаконно отримати податок на додану вартість. Крім цього, приблизно сім мільйонів штрафних санкцій ми застосовували під час перевірок до платників, які використовують розрахунково-касові апарати. Також значні суми забезпечені за рахунок дій податкової міліції.
– На дії податкової міліції найчастіше й нарікають підприємці.
– Можу прокоментувати ситуацію з цими підприємцями (у "МБ" за 18 березня йшлося про скарги керівництва підприємства "ЧСМНУ М’ясомолмонтаж" та підприємця Сергія Струка на вимоги платити податки наперед – ред.). Наприклад, щодо підприємства "М’ясомолмонтаж", голова правління Ігор Нагірняк не сказав, що перед цим йому було нараховано приблизно 500 тисяч гривень податків, які він забув заплатити. А нараховано їх від придбання певних робіт, товарів від підприємства, яке зареєстроване в іншій країні – на Кубі. А чому пішла податкова міліція? Я вам скажу відверто: перевірку закінчили другого березня, але під час перевірки ми здобули ще додаткові факти. А те, що депутат облради називає це рекетом, то це неправильно. У нас були законні підстави.
Досить часто отримую дзвінки на захист підприємців, і не тільки від рівня обласного депутата, але й від вищих. Але якби всіх слухали, не могли би бюджет наповнити.
– То виходить, що за будь-яким підприємцем податкова може стежити, потай знімати на відео його підприємство, приходити на обстеження...?
– Ми звертаємося до суду й обов’язково узгоджуємо це питання з прокуратурою.
– А самого підприємця можна якось повідомляти, що за ним стежать?
– Ні. Такі заходи використовуються або після порушення кримінальної справи, або згідно із законом про оперативно-розшукову діяльність. У цьому і полягає роль податкової міліції – це правоохоронний силовий орган, якому закон дозволив без будь-якого попередження прийти й сказати: "Доброго дня, будь ласка, надайте матеріали".
А щодо того, що нібито депутат стверджує, що до підприємця приходили податківці і просили внести податки наперед. Він податки не дав, і його почали катувати...
– Депутат каже, що до нього з такими скаргами зверталися півтора десятка людей.
– То хай озвучать. Ось, скажімо, Сергій Струк – приватний підприємець. Упродовж 2007-2008 років у нього немає найманих працівників. А його фірма виготовляє вікна. Можете собі уявити, що одна людина виготовляє вікна, встановлює їх, шліфує, склить.
– То звідки ж беруться авансові платежі?
– Згідно із законом, декларації ПДВ подають щомісяця до 20-го числа. Відповідно до першого числа вони повинні заплатити те, що декларували. Але часто трапляється, що сплата припадає на 30-те чи на 31-ше, а це субота-неділя. Відповідно платник платить не першого числа, а 28-го чи 27-го. Якщо він заплатив на два дні раніше, тут вже умовно виникає переплата. Інший випадок – акти перевірок: якщо перевірили платника податків і нарахували йому певну суму, наприклад, один чи два мільйони гривень. Трапляється, що платник оскаржив цю суму в суді, ще не було розгляду, і в той самий час він заплатив частину суми – це однозначно переплата. Також візьмемо заяви про відшкодування ПДВ. Суми на більше 100 тисяч у реєстрі внесені. З моменту, коли платник подав заяву про їхнє відшкодування, ці суми вважають у переплаті. І такі суми на більше, ніж дев’ять мільйонів гривень, нині лежать у реєстрах. Немає коштів, Мінфін не виділяє, суми не повертаються, відповідно вже майже десять мільйонів набігло такої переплати.
– Але ж сплата податків авансом значно зросла. У фінуправлінні ОДА підрахували, що за перший квартал через такі авансові внески недобір до бюджету становить 13-15 відсотків.
– А хто нині райдужні картини малює, що буде 100-відсоткове виконання плану? Сьогодні соціальні питання треба вирішувати. За нарахованими сумами, можливо, до десяти мільйонів гривень буде переплата. Але якщо є переплата, через певний період вона зникає, бо ідемо на перевірки.
– Який, за вашими оцінками, обсяг тіньової економіки області?
– Про це скрізь пишуть – називають різні цифри: і 50, і 40 відсотків. На території області декілька десятків відсотків точно є. Якщо нині взяти побутову техніку – все ж із-за кордону, а документів не неї немає. Ми намагаємося відстежувати, хто цим займається. Коли перевіряємо, кричать: "Що ви робите, зараз так важко, нам на хліб не вистачає!" А в тих, хто кричить, що їм на хліб не вистачає, палаци вибудувані. А золото нині яке продають? На бірці пише, що це Вінницький чи Київський ювелірний завод – а його привезли з Туреччини, клеймо в підвалі зробили. Так само – шкіряний одяг.
– Чи плануєте залишитися на посаді за нового керівництва ДПА?
– Я – людина військова, міліціонер. У мене принцип такий – працювати до останнього. І скільки будуть вважати за потрібне, стільки працюватиму. Навіть скажуть, що завтра треба йти, до кінця робочого дня працюватиму.
Надія МАКУШИНСЬКА
25-03-2010, 13:12
0
3 529