Потрапивши під скорочення, бухгалтер Наталія Ротар вирішила відкрити власну справу. Тепер вона допомагає чернівчанам розповісти про свої почуття або помирити закоханих за допомогою квітів.
– Я влаштувалася на роботу бухгалтером одразу після закінчення вузу, – розповідає Наталія Ротар. – Потім потрапила під скорочення й стала на облік у центр зайнятості. Саме завдяки центру я відкрила власний бізнес.
У міському центрі зайнятості Наталя пройшла тестування, щоб дізнатися, чи є в неї задатки бізнесмена. А пізніше, перед комісією, захищала бізнес-план. Жінці пощастило отримати стартовий капітал на відкриття власного бізнесу від центру зайнятості.
– Коли починала, стартовий капітал був лише той, що мені дали на біржі праці, – каже пані Наталія. – На той час цього було мало, тому вибір товарів був дуже маленький. Та із часом вдалося розширити асортимент.
Удома навіть вазони забувала поливати
"Я ніколи не думала, що буду займатися квітами. Скільки в мене вдома було вазонів, я їх завжди забувала поливати. Але коли почала з ними працювати, полюбила їх", – розповіла Наталія Ротар.
Усю інформацію про квіти Наталія вивчала самостійно. Поступово навчилася, як треба правильно доглядати за квітами, щоб вони довше трималися. Також спочатку Наталії важко давалося спілкування із клієнтами. Вона боялася підійти й заговорити з покупцем. Але із часом змогла перебороти цей бар’єр.
Квіти Наталія замовляє з Голландії, Польщі, з Києва. Деякі сорти гербер, тюльпанів, хризантем продає місцевого вирощування. Із часом вона навчилася, що для успішного бізнесу головне – слідкувати за температурою зберігання квітів.
Правильно вибране місце для торгівлі – половина успіху
Коли Наталія шукала приміщення для магазину, єдине вільне місце знайшлося на ринку Головному, та й то в самому кінці квіткового ряду. Інколи доводилося цілий день просидіти без жодного продажу. І жодна реклама не змусить покупців дійти до кінця ряду, щоб купити квіти саме в тому магазині. Пізніше пощастило, й Наталія переїхала ближче до входу, лише тоді бізнес почав оживати.
Продавців жінка ніколи не винаймала. Все робила самостійно, лише деколи мама виходила допомогти, щоб Наталія мала хоч якісь вихідні. Адже робота квітникарів така, що у них не може бути вихідних.
Щороку напередодні 8 Березня жінці доводилося звільняти господарям магазин на два тижні. У той час вона орендувала місце наприкінці ряду. Але 2008 року після чергового 8 Березня господарка магазину несподівано відмовила Наталі в оренді, й підприємець залишилася на вулиці з товаром. Нині найбільша мрія Наталі – мати власну торгову точку, хоч, за її словами, досягти цього досить складно.
– По місту є багато місць для оренди, але відкрити свій квітковий магазин за межами квіткового базару – нереально, – говорить жінка. – Дуже важко зробити його прибутковим. Це такий товар, який швидко псується. А щоб отримати постійних клієнтів, треба півроку працювати збитково. І невідомо, чи потім це стане прибутковим заняттям. Та й гроші на таке "розкручування" потрібні.
Яна ЯЩЕНКО
АНКЕТА
Наталія РОТАР, 29 років.
Дата народження: 11 березня 1981 р.
Освіта: закінчила Чернівецький торгово-
економічний інститут КНТЕУ за спеціальністю
"бухгалтерський облік та аудит".
Попереднє місце роботи: бухгалтер.
Вид бізнесу: торгівля квітами.
Коли стала підприємцем: березень 2006.
Найбільше досягнення: відкриття власного бізнесу.
Найважчий момент: коли залишилась без магазину.
Девіз: "Все, що не робиться – на краще!".
4-03-2010, 10:48
0
7 178