Неприйняття парламентом закону про державний бюджет України на 2010 рік вже боляче позначилося на житті регіону. Адже розпоряджатися коштами в ручному режимі – непевно і небезпечно, бо це може викликати соціальну напругу. Про те, як зараз виконується бюджет, ми попросили розповісти Єлизавету ПУШКО-ЦИБУЛЯК, заступника голови облдержадміністрації.
Коштів до місцевих бюджетів збирають більше, ніж торік
– До зведеного бюджету на території області за січень надійшло 111,4 мільйона гривень. Це на чотири мільйони більше, ніж за січень 2009 року, – каже Єлизавета Пушко-Цибуляк. – До держбюджету мобілізовано платежів на 54 мільйони гривень – це на рівні надходжень за січень 2009 року. Але менше за план Мінфіну на 0,9 мільйона гривень. До місцевих же бюджетів за перший місяць нового року надійшло доходів (без урахування міжбюджетних трансфертів) 57,4 мільйона гривень – це на 4,1 мільйона більше, ніж за аналогічний період 2009 року. Загалом же в області загальний фонд виконано на 101,9 відсотка до планових показників, врахованих у тимчасових розписах місцевих бюджетів, – мобілізовано 46,9 мільйона гривень. А це на 3,5 мільйона більше, ніж за аналогічний період минулого року. Тенденція виконання місцевих бюджетів у лютому залишилася на січневому рівні. Станом на 22 лютого до загального фонду надійшло 79,1 мільйона гривень – на п’ять мільйонів більше, ніж за такий же період 2009 року.
У зв’язку з неприйняттям парламентом Закону України "Про Державний бюджет України на 2010 рік" місцеві держадміністрації та органи місцевого самоврядування сформували тимчасові розписи місцевих бюджетів усіх рівнів і мережу розпорядників коштів. Враховуючи обмеженість 1/12 бюджету минулого року, в середньому питома вага зарплати з нарахуваннями у тимчасових розписах місцевих бюджетів становить понад 73 відсотки, енергоносіїв – 11 відсотків. Решту коштів спрямовано на фінансування видатків з харчування, придбання медикаментів і мінімального утримання бюджетних установ.
Не розраховуються з виконавцями робіт, а ті не платять зарплату
– І які наслідки може викликати така ситуація?
– Насамперед за умов тимчасового розпису взагалі не здійснюються капітальні видатки. Також немає змоги фінансувати місцеві програми, а фінансування в обсязі 1/12 минулого року – це на 446 мільйонів гривень, або на 20 відсотків, менше, ніж планувалося у бюджеті 2010 року. Проблема ще й в тому, що органи державного казначейства вимагають насамперед погашення кредиторської заборгованості, а потім проплати поточних платежів. Ми ж маємо право погасити кредиторську заборгованість за поточними видатками у межах 1/12, але грошей не вистачає навіть на проплату поточних видатків. Причиною значного зростання такої заборгованості стало те, що за наявності асигнувань та коштів у місцевих бюджетах органи держказначейства, посилаючись на встановлені "ліміти", не здійснили оплату рахунків за незахищеними статтями видатків у грудні 2009 року.
За оперативними даними, кредиторська заборгованість станом на перше січня становить 59,7 мільйона гривень, що на 45,6 мільйона більше, ніж на 01.01.2009 року. Основний обсяг кредиторської заборгованості – за капітальними видатками – 30,4 мільйона гривень. Тому ситуація з непроведенням розрахунків із суб’єктами господарювання за отримані роботи, послуги, призвела до погіршення їхнього фінансово-майнового стану, виникнення заборгованості із зарплати перед своїми працівниками, сплати внесків до соціальних фондів та платежів до бюджетів всіх рівнів. Крім цього, фіскальні органи почали нараховувати їм штрафні санкції та пеню за несвоєчасні розрахунки із бюджетом. Доки не буде прийнято закон про держбюджет на цей рік, погасити кредиторську заборгованість розпорядників коштів обласного бюджету за капітальними видатками буде неможливо, а це 52 мільйони гривень.
Також цього року й далі триває практика встановлення лімітів на здійснення видатків органами Держказначейства, що призводить до зростання боргів місцевих бюджетів. Так, станом на 19 лютого за незахищеними статтями видатків місцевих бюджетів непроплаченими залишаються 3,1 мільйона гривень, з яких 0,3 мільйона – за платіжними дорученнями, які знаходяться на виконанні до 10 днів.
– Чи виплачують зарплату працівникам бюджетних установ?
– У січні в області було забезпечено нарахування та виплату надбавок працівникам бібліотек, вчителям, вихователям, викладачам і майстрам виробничого навчання ПТУ та вузів I-II рівнів акредитації державної та комунальної форм власності, керівникам та заступникам керівників цих закладів, посади яких належать до посад педагогічних працівників, за вислугу років лікарям і фахівцям з базовою та неповною вищою медичною освітою державних та комунальних закладів охорони здоров’я. Станом на перше лютого заборгованості із зарплати працівникам бюджетних установ краю немає.
Василь ГРИНЮК
25-02-2010, 11:40
0
2 782