Упродовж 2010 року зростатиме розмір мінімальної зарплати та прожиткового мінімуму, а охочих ухилитися від сплати податків жорсткіше каратимуть. Про ці та інші нововведення повідомив відділ масово-роз’яснювальної роботи та звернень громадян ДПА в області.
"Мінімалка" зросте на 53 гривні
З першого січня 2010 року розмір мінімальної зарплати становить 869 гривень, з першого квітня він становитиме 884 гривні, з першого липня – 888, з першого жовтня – 907, з першого грудня – 922 гривні.
Соціальна пільга залежить від кількості дітей
2010 року розмір податкової соціальної пільги для будь-якого платника податку становить 434,5 гривні. Підвищена податкова соціальна пільга в розмірі 150 відсотків становить 651,75 гривні, а у розмірі 200 відсотків – 869 гривень.
Податкова соціальна пільга застосовується до доходу, нарахованого на користь фізичної особи протягом звітного податкового місяця, як заробітна плата, якщо розмір доходу не перевищує 2010 року 1220 гривень.
З першого січня 2010 року набув чинності Закон України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України з питань соціального захисту багатодітних сімей". Згідно з ним:
– Починаючи із зарплати, нарахованої за січень 2010 року, батьки трьох чи більше дітей віком до 18 років матимуть право на податкову соціальну пільгу в розмірі 869 гривень на кожну дитину. Право на таку пільгу з 2010 року матимуть тільки багатодітні батьки (як мати, так і батько), які не тільки мають, а й виховують неповнолітніх дітей. При цьому за кожним з таких багатодітних платників податку продовжить зберігатися право на додаткове одержання податкової соціальної пільги у розмірі 434,5 гривні.
– Як і у минулих роках, в одного з багатодітних батьків розмір місячного доходу (заробітної плати), що даватиме право на одержання 200 відсотків податкової соціальної пільги, буде дорівнювати сумі 1220 гривень, визначеній збільшеній кратно кількості виховуваних неповнолітніх дітей. Щоб отримати цю пільгу, багатодітним батькам слід заново подати відповідні заяви роботодавцю.
– З першого січня 2010 року до оподатковуваного доходу платника податку (батька чи матері), який виховує трьох і більше дітей, не буде включатися цільова благодійна допомога у будь-якій сумі.
Акцизний збір зросте
З першого січня 2010 року:
– підвищилися ставки акцизного збору на спиртові дистиляти та спиртні напої, одержані шляхом перегонки виноградного вина або вичавок винограду до 20 грн за 1 л 100% спирту;
– почали застосовувати нові проіндексовані ставки акцизного збору, що нараховуються у твердих сумах з одиниці реалізованого товару (продукції) та мінімальне "акцизне" податкове зобов’язання) щодо тютюнових виробів.
За розвиток виноградарства платитимуть продавці горілки й пива
Зміни до Закону України "Про збір на розвиток виноградарства, садівництва і хмелярства" набули чинності з першого січня 2010 року.
Зокрема платниками збору є суб’єкти підприємницької діяльності незалежно від форм власності та підпорядкування, які реалізують в гуртово-роздрібній торговельній мережі та мережі громадського харчування алкогольні напої та пиво. Виробники алкогольних напоїв та пива є платниками збору лише за умови реалізації ними цієї продукції в роздрібній торгівлі безпосередньо споживачам.
Бібліотеки отримали пільги
Розширилося коло платних послуг державних і комунальних бібліотек, звільнених від ПДВ. До числа пільгових тепер потрапили платні послуги бібліотек з:
проведення виставок книг;
складання каталогів для приватних бібліотек та бібліотек підприємств, установ, організацій;
бібліотечно-інформаційного обслуговування підприємств, установ, організацій;
ремонту і реставрації документів.
Штрафи зросли
Введено відповідальність платників податків за "умисне ухилення від оподаткування". Зокрема платники податку, які використовують податкову пільгу не за призначенням та/або всупереч умовам чи цілям її надання згідно з законом з питань відповідного податку, збору (обов’язкового платежу), а також будь-які інші особи, які використовують податкову пільгу, яку для них не призначено, вважаються такими, що умисно ухиляються від оподаткування. У цьому разі такі особи додатково до діючих штрафів сплачують суму податків, що підлягали нарахуванню без застосування податкової пільги, а також штраф у розмірі двохсот відсотків від такої суми.
Про податкові нововведення, які стосуються сільськогосподарських виробників, читайте в наступному тижневику "МБ".
Надія МАКУШИНСЬКА
15-01-2010, 10:28
0
3 586