Чого чекати від курсів валют і як зберігати заощадження, розповів Ярослав КИРПУШКО, директор Буковинського центру реконструкції і розвитку.
Традиційно щороку напередодні Новорічних свят долар і євро в обмінниках дешевшають. Причина в тому, що люди масово здають іноземну валюту, щоби за гривні купувати подарунки та інші речі до свят. На попередні відмітки курси зазвичай повертаються лише наприкінці січня, після відзначення усіх свят.
Однак цьогорічна зима може принести і сюрпризи щодо курсів. Це пов’язано з майбутніми виборами. "Якщо передвиборча боротьба буде спрямована на те, щоби каменя на камені не залишити, можливий черговий переполох з приводу курсів валют. Люди під впливом залякувань політиків можуть почати скуповувати долари і євро, намагаючись врятувати заощадження від якоїсь чергової загрози. Усе залежатиме від того, яку загрозу вигадають політики і наскільки зможуть посіяти паніку серед людей, – зазначає Я. Кирпушко. – Тож перед Новим роком на курс впливатимуть два чинники: необхідність здавати валюту для святкових покупок (це сприяє подешевшанню долара) і прагнення перевести свої заощадження в долари для захисту від ризиків (це, навпаки, призводить до подорожчання іноземної валюти)".
Щодо євро, яке останнім часом дешевшає щодо долара, то особливих стрибків у його курсі не передбачається. Європейська валюта уже досягла досить високої точки, вона може трохи коливатися, однак значних стрибків не передбачається. Адже напередодні Різдва на світових валютних ринках спекулятивні настрої зазвичай не спостерігаються.
У чому краще зберігати заощадження – це, на думку фахівця, слід вирішувати, виходячи з мети заощаджень:
– Якщо прагнете застрахувати гроші від коливань валютних курсів, можна перевести гроші в іноземну валюту. В яку саме – залежить від того, якій економіці довіряєте – американській чи європейській. До США зараз зменшується довіра через чутки про те, що долар замінять іншою валютою. А інтерес до євро, навпаки, зростає, – зазначає Я. Кирпушко. – Однак фінансова політика України сприяє доларизації економіки. Адже 70% кредитів банки видали українцям в іноземній валюті.
– Якщо прагнете захистити свої заощадження від зростання цін, краще зберігати хоча б частину коштів у гривні, і при цьому розмістити кошти в надійному банку чи кредитній спілці. Дохід за гривневими вкладами нині приблизно удвічі вищий, ніж за вкладами у валюті. При цьому йдеться про вклади на термін 2-3 і більше років.
"У середній і довгостроковій перспективі гривня буде зростати. Я в цьому впевнений, – каже Я. Кирпушко. – Гривневий депозит дозволить застрахувати заощадження від інфляції. Але вклавши гроші, потрібно мати міцну нервову систему і не бігти за натовпом щоразу, коли починається чергова паніка з приводу стрибка долара. Потрібно уникати таких "вигідних" операцій, коли під впливом ажіотажу люди купували долари по 10 гривень, а здавали по 7,95".
Надія МАКУШИНСЬКА
10-12-2009, 11:32
0
3 416