Які обстеження чекають на бізнесменів Калинівського ринку, розповів Олег БОДНАР, в.о. начальника Державної податкової інспекції у місті Чернівці.
За його словами, планових перевірок не побільшає – про заплановану перевірку податкова попереджає за десять днів і дотримується при цьому розписаного на рік графіка.
Натомість зросла кількість обстежень.
– Підприємці плутають обстеження, яке здійснюють на Калинівському ринку, з перевірками, – каже О. Боднар. – При обстеженні не накладають жодних штрафів. Податківці проводять своєрідну інвентаризацію. Хочу зауважити, що сплату фіксованого податку запроваджено ще 1992 року й вже 17 років її не змінювали. Тоді, 1992-го, ставка від 20 до 100 гривень фіксованого податку – це був прорив для економіки. А що таке сьогодні 96 гривень фіксованого податку, який що місяця сплачують підприємці на Калинівському ринку? При цьому їхня сукупна виручка за рік повинна становити максимум 119 тисяч гривень. Натомість при обстеженні нерідко лише за власними оцінками підприємця в контейнері виявляється товару більше, ніж на півмільйона гривень!
Серед заходів, які зараз проводить податкова на найбільшому ринку, такі:
Обстеження контейнерів
За словами керівника ДПІ, наразі не планують обстежувати дрібних реалізаторів чи, скажімо, бабусь, які продають шкарпетки. Податківці звертатимуть увагу на бізнесменів зі значними оборотами, які мають товару на мільйони гривень і давно повинні були б сплачувати до бюджету більш вагомі суми податків.
Перевірка суборендарів
– Є люди, які мають не один контейнер, а 5-10. Тому податківці перевірять, чи оформлюють такі бізнесмени належним чином оренду. Адже якщо власник контейнера здає його в оренду іншому підприємцю, то при цьому ринковий збір сплачується за вищою ставкою, а орендодавець зобов’язаний декларувати доходи, одержані від орендної плати.
Визначення походження товару
Перевіряють, звідки потрапляє товар, який завозять на Калинівський ринок.
– Це роблять для того, щоби на ринку була справедлива конкурентна боротьба, – пояснив О. Боднар. – Адже в рівних умовах оподаткування опинився і той бізнесмен-власник товару, який отримує надприбутки, і інший, який його реалізовує, заробляючи на невеликій націнці. Тому ми почали перевіряти всіх, хто завозить товар на ринок. Перевіряємо, яким чином його розмитнено. Якщо товар імпортовано, то на митниці сплачується ПДВ, а імпортер автоматично є платником ПДВ. Тому ми радимо їм переходити на загальну форму оподаткування і сплачувати податки згідно з законом. Дехто стверджує, що перебування на єдиному податку не вимагає ведення бухгалтерського обліку. Так, але походження товару повинно бути обов’язково підтверджене документами.
Цікавий факт – на територію України, за даними митниць, завезення шкіряних виробів не було. Звідки цей товар з’явився? Кожен приватний підприємець є податковим агентом. Тобто, якщо я купую у вас річ, а ви не маєте документів про походження товару, я як податковий агент повинен утримати з вас від вартості товару 15%. Оскільки підприємець не має документів про походження товару, кажемо йому, щоб сам сплачував цей податок.
Обстеження складів
Перевіряти складські приміщення податкова буде на всій території Чернівців. Визначатимуть, звідки і як завезено товар, чи сплачені були при цьому всі необхідні податки, а також – чи легально оформлені на роботу працівники складу.
Перевірка доставки продуктів
Тривають перевірки поставок продуктів харчування відомих торгових марок (брендів) на ринок.
"Скажімо, завозили до нас товар із Хмельницького, – розповів О. Боднар. – Який зміст підприємцю везти товар з іншого міста, якщо у нас є таке саме місцеве представництво цього ж бренда? Це ліва продукція, яка без документів потрапляє до нас і спричинює конкуренцію нашій продукції, яка обліковується. За три місяці внаслідок таких перевірок утричі збільшилося надходження податків із фірм, які займаються продажем таких продуктів харчування".
Нерідко внаслідок таких перевірок вилучається неякісний товар – скажімо, лише зіпсованої ковбаси було вилучено понад чотири тонни. n
Надія Макушинська
На замітку
Внутрішнім розпорядженням ДПІ запроваджено, що для обстеження податківець повинен мати письмове направлення з печаткою податкової і підписом начальника ДПІ чи його заступника. Також під час перевірки податківець повинен пред’явити службове посвідчення.
Звернутися до Державної податкової інспекції Чернівців можна за номерами телефонів:
54-56-14 – телефон довіри (можна анонімно повідомити про неправомірні дії податківців, працює цілодобово);
54-60-00 – приймальня начальника ДПІ у м. Чернівці.
22-10-2009, 11:07
0
3 955