RSS logo rss  |  Вхід: Вхід в Молодий Буковинець
Головна | Війна з Росією | Допомога захисникам | ПРО ЧЕРНІВЦІ | Афіша | Історія успіху | Історія успіху Редакційна політика | Про нас | Підпишись Приєднуйся до читачів Приєднуйся до читачів Приєднуйся до читачів
  Новини: Чернівців | України | Світу | » Політика | » Економіка | » Культура | » Спорт | » Здоров'я | » Кримінал | » Життя | » Фото | » Відео |

Чого чекати від курсу долара і куди краще вкладати заощадження – про це та інше розповів Ігор ГУБАТЮК, доцент кафедри економічної теорії економічного факультету Чернівецького національного університету.
– Ми як фізичні особи маємо справу з так званим номінальним курсом гривні до долара, – пояснив І. Губатюк. – Тобто тим, який ми бачимо в обмінниках. Але є ще таке поняття, як реальна вартість валюти. Її розраховують за стандартним товаром, який однаковий для різних країн. Частіше за все у міжнародній практиці використовують для визначення реального курсу різних валют бутерброд в МакДональдзі. У нас біг-мак коштує приблизно 12 гривень, у США – приблизно 2,5 долара. Тобто, якщо 12 поділити на 2,5, отримаємо реальний курс – 4,8 гривні за долар. Зрозуміло, що насправді долар вартує менше шести гривень.
Але щоби регулювати ситуацію, кожна держава здійснює валютну політику дорогої чи дешевої національної валюти. У нас – дешевої. Чому? Бо внутрішнього попиту у нашій країні ще замало. Оскільки українці купують ще недостатньо товарів, значна частина наших підприємств працює на експорт. Для того, щоби підтримати конкурентоспроможність вітчизняних товарів у світі, уряд проводить політику дешевої гривні. Якщо у реальному секторі економіки у нас зараз приблизно четверта-п’ята частина підприємств стоїть чи працює не на повну потужність, то якщо би курс гривні зараз був би шість гривень за долар, тоді добра третина підприємств би стояла.
– Чи вигідна ця дешева гривня рядовим українцям?
– Людині, наприклад, туристові хочеться, щоби гривня була дорогою. Щоби можна було багато накупити доларів і більше придбати за них товарів за кордоном. З іншого боку, якщо ця людина працює на підприємстві, яке експортує свою продукцію, то це підприємство залишиться без замовлень, і фізична особа втратить роботу.
Нерухомість, акції
й золото рятують
від інфляції
– Куди краще вкладати гроші під час нинішніх стрибків курсу?
– Узагалі будь-яке заощадження, навіть в умовах стабільної економіки, – ризик. А в умовах нестабільної світової економіки воно фактично є додатковим ризиком. З іншого боку, якщо люди не вкладатимуть кошти ні в банки, ні в кредитні спілки, ці гроші просто "з’їсть" інфляція. А як можна вберегтися від інфляції? Чому зараз на світовому ринку різко зросла ціна на золото? Тому що золото допомагає пережити інфляцію. Акції підприємств також можуть зростати за умови, що підприємство не збанкрутує. Або інвестувати в нерухомість – зараз у Західній Україні будівництво ведеться значними темпами. Вкладати гроші в золото, акції чи нерухомість – природно.
– Якій валюті радите надати перевагу для зберігання заощаджень?
– Якщо у нас уже склався такий тріумвірат валют – долар, євро, гривня, то я пропонував би тримати третину заощаджень у гривні, третину – в євро, третину – в доларах. Америка для порятунку своєї економіки дуже багато надрукувала нових доларів. Але люди все-таки продовжують зберігати більшість заощаджень в доларах, навіть за шаленої емісії. Чому? Це вже питання психологічно-політичне. Українці вже звикли до того, що влада нас кидає. Але всі впевнені, що американський уряд таких вибриків собі не дозволить.
Після виборів гривня зміцниться
– Як ставитеся до заяв про можливість заміни долара іншою валютою?
– Була спроба на зустрічі фінансової двадцятки перейти до іншої міжнародної валюти. Найбільше Китай і Росія виступають за те, щоби зняти долар, бо він себе дискредитував і не може виконувати функцію основної міжнародної валюти. Це можливо, але для такого переходу треба років 20-30. Адже є питання внутрішньої й зовнішньої конвертованості валюти. Так, можна прийняти закон про те, що гривня – найцінніша валюта. Але реально вона стане повністю конвертованою не тоді. Так само, як ми не спимо і думаємо, де би долари дістати, американець не спатиме й думатиме, де знайти гривні, щоби придбати акції українського підприємства. Тоді гривня стане повністю конвертованою.
– Нині прогнози щодо курсу долара після виборів різко рідняться: від п’яти до 20 гривень. Який варіант усе-таки реальніший?
– Є багато чинників як для росту, так і для падіння гривні. Головний чинник падіння – політична й економічна невизначеність. Підприємства не можуть спланувати свої дії, виходячи з того, який буде уряд сформований, яку економічну концепцію він прийме – як здійснюватиме грошову політику, податкову, зовнішньоекономічну тощо. Реально курс зараз знаходиться десь у районі шести гривень. І якщо навіть зростання долара продовжиться, одразу після виборів курс упаде. Тому і пропоную тримати гроші в різних валютах, бо в будь-якому випадку відбудеться переливання з одного в інше – якщо гривня знеціниться, виграєте в доларах і навпаки. Тобто у підсумку практично нічого не втратите.
Надія МАКУШИНСЬКА
8-10-2009, 10:56
Коментарів 0 Переглядів 2 724

Теги -
• Новини партнерів
купити айфон 15 у Львові, ціни в Україні

ФОТОРЕПОРТАЖ Переглянути всі фоторепортажі

Олена Рєпіна – випускниця Міжнародної програми "Капеланська академія"


«По ліки їду дев’ять кілометрів». Блог Людмили Осадчук
Як живуть мешканці села Чорнівка, яке приєднали до Чернівецької територіальної громади
Долар не буде вищим за 47 гривень. Блог Богдана Сторощука
Які будуть ціни, курс долара та інфляція у 2025 році
ВІДЕО Переглянути все відео

Паровоз не курсував уже понад 60 років

Чернівецька філія Державного підприємства "Івано-Франківський науково-виробничий центр стандартизації, метрології та сертифікації" — це надійний партнер із забезпечення точності вимірювань, сертифікації продукції та відповідності стандартам. Філія запрошує до співпраці місцевих виробників, організації та фірми, які займаються виробництвом, експортом та імпортом, реалізацією продукції.

"Профі-Центр" — це не стереотипне середовище для вивчення іноземної. Насамперед це осередок, який має не тільки ефективну навчальну базу, яку може запропонувати студентам, а й відповідні підтвердження цьому.

Кожен маленький гість отримає солодкий подарунок за віршик чи талант. Варто лиш продекламувати віршик чи розповісти, яким чемним був цього року.