– Нещодавно їздила до дочки в Канаду і привезла звідти кількасот доларів. Чи приймають наші банки таку валюту, чи вони лише з доларами і євро працюють? – зателефонувала до редакції чернівчанка Олена Б. Ми з’ясували, які види валюти можна здати в місцевих обмінниках і як вираховується курс їхнього обміну.
– Право обмінювати різні види валют мають всі банки, які працюють в області, – розповіла Наталія ВАЦЕБА, начальник валютного відділу обласного управління Нацбанку. – Кожен банк сам визначає, з якою валютою він працює. Тому це потрібно з’ясовувати безпосередньо в банку. Хоча здати чи купити ту чи іншу валюту в області – не проблема. Найчастіше буковинці купують і продають англійські фунти, швейцарські франки, канадські долари та польські злоті. Є також випадки операцій із молдовськими леями, шведськими кронами тощо. При цьому "екзотичну" валюту більше здають, ніж купують.
Обмінний курс валют, за словами Н. Вацеби, встановлює комерційний банк. При цьому, якщо людина купує валюту за гривні чи обмінює її на вітчизняні гроші, комісію банк не стягує. Якщо ж одну іноземну валюту обмінювати на іншу (скажімо, фунти стерлінгів переводити в долари), тоді підрахунок відбувається за крос-курсом і в цьому випадку банк має право стягувати з клієнта комісійні. Тому людині перед обміном варто дізнатися, чи бере банк комісійні, а якщо так – підрахувати: можливо, вигідніше обміняти одну іноземну валюту на гривні, а потім за них купити іншу валюту.
– Найбільшого попиту зажили англійські фунти, – розповіла Наталія РАБИК, головний позиціонер чернівецької філії одного з банків. – Їх здебільшого здають. Іноді купують польські злоті. А загалом працюємо приблизно з десятьма валютами так званої другої групи – канадським доларом, ізраїльським шекелем, японською єною, норвезькою кроною тощо. Щодня встановлюється курс обміну таких валют, комісії не беремо. Здати їх можна без проблем. А у продажу ця "екзотична" валюта є не завжди. Ми можемо запропонувати клієнтам лише ту готівку, яку хтось здав у касу. А спеціально замовляти рідкісні види валюти із-за кордону нереально.
За словами фахівця банку, конкуренцію банківським обмінникам в операціях з іноземною валютою створюють і нелегальні "міняйли". З рук на чорному ринку можна купити не лише традиційні долари і євро, а й злоті та фунти стерлінгів.
Купують та здають "екзотичну" валюту здебільшого люди, які збираються в поїздку за кордон чи повернулися звідти. Випадків, коли би хтось скуповував фунти чи єни для того, щоби зберігати в них свої заощадження, банківські працівники не пригадують. Депозит в шекелях чи єнах у місцевих банківських установах також не відкриєш. Єдине, що тут можуть запропонувати, – обслуговувати перекази чи можливість відкрити поточний рахунок в рідкісній для України валюті.
Надія МАКУШИНСЬКА
17-09-2009, 10:25
0
7 852