Чого чекати восени від курсу валют, цін та зарплат? Уряд запевняє, що пік економічних негараздів уже позаду. Натомість експерти кажуть, що в жовтні на нас чекає друга хвиля кризи.
За словами чернівецького економіста Євгена ЖИТАРЮКА, наразі ситуація суттєво не покращилася. Якогось відновлення, окрім у металургійній галузі, не спостерігається. Банки мають ті ж проблеми, а передумов для зміцнення гривні, підвищення соціальних виплат чи зростання зарплат немає. Окрім того, додалися ще й політичні ризики.
Економіст Олексій БЛІНОВ бачить можливе джерело проблем у бюджетній сфері та банківській системі. "Вже зараз маємо жорсткий дефіцит у бюджетній системі, незважаючи на закритість інформації. Недофінансування видаткових статей дасть про себе знати у вигляді нових галузевих протестів або аварій на об’єктах інфраструктури. У зоні ризику – комунальна інфраструктура, адже криза не зменшила споживання цих послуг, на відміну від, скажімо, вантажоперевезень", – вважає він.
Валюта
– Суттєвого дорожчання долара восени не буде, – переконаний Є. Житарюк. – Адже економіка США також має проблеми. Тому, порівняно з доларом, ми не побачимо значного падіння гривні. Але фактичне знецінення гривні відбудеться – ми це однозначно помітимо відносно євро чи споживчого кошика.
Водночас, на думку екс-заступника голови НБУ Сергія ЯРЕМЕНКА, подальша девальвація гривні неминуча через стан торговельного та платіжного балансу, а також високих платежів за газ.
Ціни
Падіння гривні та проблеми вітчизняних виробників неминуче відіб’ються на рівні цін. Але шоковим зростання інфляції не буде, запевняє директор економічних програм Центру Разумкова Василь ЮРЧИШИН: "Купівельна спроможність українців значно впала. І хоча дорожчати будуть і комунальні послуги, і газ, і багато іншого, зростання інфляції буде прогнозованим, і шоком не стане".
– На продукти, товари першої необхідності можливе зростання цін, – вважає Є. Житарюк. – А щодо великих покупок – автомобілів, техніки, нерухомості – цінам рости нікуди, бо немає попиту. У липні, бачу, що і місцеві забудовники, і банкіри готові зі знижкою продавати об’єкти нерухомості. Ціни далі зростати навіть у гривнях не можуть. Усі намагатимуться продати дорогі товари, щоби хоч якось вижити.
Бізнес
Насамперед постраждають від другої кризової хвилі ті галузі, які зазнали удару під час першої, – металургія та хімія. Так вважає Василь Юрчишин. Галузей, орієнтованих на внутрішній ринок, криза торкнеться менше, зазначає експерт. Найкраще восени почуватимуться ті, хто так чи інакше пов’язані з президентськими виборами – поліграфія, мас-медіа, соціальні інститути. Виграють від кризи і компанії, які займаються ремонтом. Українці тепер віддають перевагу покупці вживаних машин, меблів і побутової техніки. Отже, замовленнями такі підприємства забезпечені.
Ще одним наслідком кризи для бізнесу, за словами Є. Житарюка, стане зменшення торгових націнок і, відповідно, заробітків. "Тих величезних націнок на одяг, деякі продукти і послуги більше не буде. Усі, хто зараз на межі вимирання, щоби зберегти бізнес, змушені будуть знижувати накрутки. Адже таких націнок, як у нас, ніде більше немає".
Робота
Офіційне безробіття восени теж зросте. "Кількість звернень у центри зайнятості восени збільшиться, незалежно від того – буде друга хвиля кризи чи ні, – впевнений Василь Юрчишин, – адже зараз багато безробітних задіяно в індивідуальному будівництві, аграрному секторі і туризмі. Але це сезонна зайнятість. І люди змушені будуть ставати на облік в центри зайнятості".
Жодних проектів, які гарантували б працевлаштування значній кількості буковинців, за словами Є. Житарюка, зараз не передбачається. "Із великих надій було лише "Євро-2012". Завдяки йому можна було щороку на 0,5-1,0 відсотка збільшувати ВВП. Тепер і на чемпіонат урізали підтримку, а більше значних інвестиційних проектів немає".
Тому за браком вакансій буковинці й надалі шукатимуть заробітків за кордоном. "На Заході з кризою краще борються, – каже економіст. – Якщо з Росії був відтік наших будівельників, то в Європі буковинські заробітчани більш-менш утрималися. Хтось звільнився і пішов на роботу з меншою зарплатою, але масового повернення заробітчан не було. А якщо ситуація не покращиться, дедалі більше буковинців шукатимуть добра за кордоном".
Надія МАКУШИНСЬКА
28-07-2009, 10:44
0
2 715