– Давній товариш просить позичити 600 доларів, щоби вирішити проблеми з банківським кредитом. Відмовити не можу, але раптом він ці гроші не поверне. Товариш пропонує написати розписку. Чи потрібно цей документ завіряти в нотаріуса? Чи може бути розписка доказом у суді? – з таким запитанням звернувся до редакції Антон з Новоселиці.
Фахівці радять брати розписку, навіть якщо йдеться про позики родичам та друзям.
За словами адвоката Максима КОСОВСЬКОГО, згідно з чинним законодавством, розписка, написана рукою позичальника, підтверджує існування договору позики. Навіть якщо документ не завірено нотаріально.
У разі, якщо боржник відмовляється повернути борг, доведеться звертатися до суду. Але й у цьому випадку гроші вдасться повернути, якщо в боржника є майно, яке можна продати і розрахуватися з кредитором.
– Якщо сума позики велика, краще підстрахуватися й оформити заставу – нерухоме або рухоме майно. Тоді, у разі непередбачуваної ситуації, борг можна буде повернути через суд, – зауважує Максим Косовський.
Не поодинокими є випадки, коли "дружні" позики відмовляються повертати і виникає потреба вдаватися до примусових заходів. А оскільки гроші буває складно повернути навіть через суд, то, перш ніж позичити, варто добре все обміркувати.
ЩО ПОТРІБНО ЗНАТИ,
ПОЗИЧАЮЧИ ГРОШІ
Розписка – важливий доказ у суді. Боржник її повинен написати розбірливо від руки. Від розписки в друкованому вигляді потрібно відмовитися, у разі проведення почеркознавчої експертизи одного підпису боржника недостатньо.
У розписці вказується ПІБ позичальника, його паспортні дані, дата складання, сума боргу та строк повернення грошей. Наприклад: "Я (прізвище, ім’я, по батькові, паспортні дані) позичаю в такого-то (прізвище, ім’я, по батькові) таку-то суму грошей. Зобов’язуюся повернути до такого-то числа. Дата, підпис".
Якщо є можливість, підпис боржника краще завірити нотаріально.
Жорсткіший метод – оформити заставу.
Якщо боржник відмовлятиметься від розписки, істинність документа з’ясує судово-почеркознавча експертиза.
Усні свідчення свідків позики в суді не є доказом. Обов’язково повинен бути письмовий документ.
Якщо сума позики велика, варто укласти договір, в якому зазначити всі деталі й умови повернення коштів. Підписати документ повинні обидві сторони.
Боржники також повинні бути обачними. Повернувши борг, слід попросити у кредитора розписку про те, що він отримав гроші й не має претензій. Оригінал розписки про позику грошей варто знищити.
Марина КАРАСЬОВА
23-07-2009, 11:05
0
12 379