Позичаючи гроші, беріть розписку навіть у родичів

у номері / економіка, бізнес
12 398
0
– Давній товариш просить позичити 600 доларів, щоби вирішити проблеми з банківським кредитом. Відмовити не можу, але раптом він ці гроші не поверне. Товариш пропонує написати розписку. Чи потрібно цей документ завіряти в нотаріуса? Чи може бути розписка доказом у суді? – з таким запитанням звернувся до редакції Антон з Новоселиці.
Фахівці радять брати розписку, навіть якщо йдеться про позики родичам та друзям.
За словами адвоката Максима КОСОВСЬКОГО, згідно з чинним законодавством, розписка, написана рукою позичальника, підтверджує існування договору позики. Навіть якщо документ не завірено нотаріально.
У разі, якщо боржник відмовляється повернути борг, доведеться звертатися до суду. Але й у цьому випадку гроші вдасться повернути, якщо в боржника є майно, яке можна продати і розрахуватися з кредитором.
– Якщо сума позики велика, краще підстрахуватися й оформити заставу – нерухоме або рухоме майно. Тоді, у разі непередбачуваної ситуації, борг можна буде повернути через суд, – зауважує Максим Косовський.
Не поодинокими є випадки, коли "дружні" позики відмовляються повертати і виникає потреба вдаватися до примусових заходів. А оскільки гроші буває складно повернути навіть через суд, то, перш ніж позичити, варто добре все обміркувати.

ЩО ПОТРІБНО ЗНАТИ,
ПОЗИЧАЮЧИ ГРОШІ
Розписка – важливий доказ у суді. Боржник її повинен написати розбірливо від руки. Від розписки в друкованому вигляді потрібно відмовитися, у разі проведення почеркознавчої експертизи одного підпису боржника недостатньо.
У розписці вказується ПІБ позичальника, його паспортні дані, дата складання, сума боргу та строк повернення грошей. Наприклад: "Я (прізвище, ім’я, по батькові, паспортні дані) позичаю в такого-то (прізвище, ім’я, по батькові) таку-то суму грошей. Зобов’язуюся повернути до такого-то числа. Дата, підпис".
Якщо є можливість, підпис боржника краще завірити нотаріально.
Жорсткіший метод – оформити заставу.
Якщо боржник відмовлятиметься від розписки, істинність документа з’ясує судово-почеркознавча експертиза.
Усні свідчення свідків позики в суді не є доказом. Обов’язково повинен бути письмовий документ.
Якщо сума позики велика, варто укласти договір, в якому зазначити всі деталі й умови повернення коштів. Підписати документ повинні обидві сторони.
Боржники також повинні бути обачними. Повернувши борг, слід попросити у кредитора розписку про те, що він отримав гроші й не має претензій. Оригінал розписки про позику грошей варто знищити.
Марина КАРАСЬОВА
Шановний відвідувач, Ви зайшли на сайт як незареєстрований користувач. Ми рекомендуємо Вам зареєструватись або зайти на сайт під своїм ім'ям.

0 коментарів

Ваше ім’я: *
Ваш e-mail: *
Код: Натисніть на зображення, щоб оновити код, якщо він нерозбірливий
Введіть код:
Читають Коментують